..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Osman AKTAŞ
13 Kasım 2022
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk  
Osman AKTAŞ
"Gerçekten sevebiliyor mu insanlar birbirini? Aşktan söz etmiyorum. Çünkü aşkın inanca, ilişkiye, söze, saza ihtiyacı yok. Aşk çılgınların ve delilerin meşrebi. Bize göre değil aşk, bizi çoktan terk etti."


:BFA:

Bir yazı okudum bugün; Saliha Malhun'a ait. Yazı sahibinin ne anlatmak istediğinden ziyade, benim ne anladığıma dair birkaç şey söylemek istiyorum.

Yazı, toplumsal yanlışlar, deforme olmuş duygular, kırılganlıklar ve vazgeçmelerden oluşuyor. En çok da sevginin yamalı bir giysiye dönüşmesinden...

Yazıda beni en çok etkileyen ve bir şeyler söylemeye zorlayan kısmı aynen aktarıyorum.

"Gerçekten sevebiliyor mu insanlar birbirini?
Aşktan söz etmiyorum.
Çünkü aşkın inanca, ilişkiye, söze, saza ihtiyacı yok. Aşk çılgınların ve delilerin meşrebi. Bize göre değil aşk, bizi çoktan terk etti."

Derler ki, doğada kumru ile kurt tek eşlidir. Kurt eşi ölünce kendine bir eş edinir. Kumru ise eşi ölse bile eş edinmez ve ölünceye kadar yalnız yaşar. Diğer canlılarda bu özellik yoktur.

İnsan tuhaf bir yaratık. Bununla ilgili Orta Anadolu'da söylenen bir türkü var, "İnsan kısım kısım yer damar damar" diye başlıyor. Bu türkü bütün insanlığın bir özeti bana göre.

Hainlikle sadakat arasında varlık gösteren gökkuşağı gibi insan. Ne ararsan var. Bu renklerin tonu ve genişliği zaman zaman değişebiliyor; ya sadakatle doğru trent yükseliyor, ya hainliği doğru. Bizler de trent yükselişi aşamasına göre değerlendirmeler yapıyoruz.

Sevmenin sınırı yok. Bir haber yazısında okumuştum. Annesi ölen yeni doğmuş bir bebeği anne kokusunu alsın diye annesinin göğsüne yatırıp, memesini veriyorlar. Bebek büyük bir sevgi ve iştahla memeye sarılıyor. O anda annenin yüzüne garip bir gülümseme ve gözlerinden de yaş geliyor. Bu görüntünün resmini de yayınlamışlardı. Ben bu bilgi üzerine, diğer canlıları bilmiyorum, ama insanın öldükten sonra da sevmeye devam ettiği kanaatindeyim.

Sevmek bir meşrep işi, bir karakter işi elbette; bazı kimseler, biz tasvip etmesek de, sevgilerini şiddete yönelik gösteriyorlar. Bunun en iyi sanal örneğini John Steinbeck "Fareler ve İnsanlar" adlı romanında gösteriyor. Bizim toplumumuzda da, tabiri caizse çimdikleyerek, ısırarak sevgisini gösteren garip yaratıklar var. Ben de Erich Fromm gibi sevmenin bir sanat olduğunu düşünenlerdenim.

Ve aşk... "... aşkın inanca, ilişkiye, söze, saza ihtiyacı yok. Aşk çılgınların ve delilerin meşrebi." Biz nedense ya âşık olmaktan korkuyoruz, ya zoru görünce vazgeçiyoruz. Oysa Saliha Malhun'un da dediği gibi aşk bir çılgınlık ve biz bu çılgınlığı yakalamak istemiyor ve vazgeçiyoruz. Oysa aşk emek ister, aşk uğraş ister, aşk maşuk için her şeyden feragat ister... Sanırım biz aşkın istediklerini kabul edecek kadar cesur ve kuvvetli değiliz. Halbuki insan Tahir olabilmeli, Zühre olabilmeli, Leyla olabilmeli, Mecnun olup Leyla için çölü vaha görebilmeli. Aslı için yanmaktan korkmamalı, Aslı olup yanma pahasına saçlarıyla sevdiğinin küllerini toplayabilmeli, diye düşünüyorum.

Aşk insana, insanda aşka sadakat gösterirse, yeryüzü cennet olur mu bilmiyorum, ama bildiğim insanlık ölçütündeki trendin tavan yapacağıdır.

Sözü yine Saliha Malhun'un cümlesiyle bağlayalım.

"Vakt-i şerifleriniz hayrola."

13 Kasım 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aşkın Tarifi
Sevgi Ya da Aşk Algısı
Eros'a Rekabet
Temel (Siz İç) Güdü
Sarı Gelin
Kendimle Empati Kurmak
Bir İşgalin Eşkâli
Aşk da Bir Feraset Olmalı
"Sevme Sanatı"
Hasar Tespit Raporu

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Korkma Sönmez... "" Şairi
Bugün 23 Nisan
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek
Hapı Yutmak
Bir Tutkudur Şiir
Köşebent

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Öğretmen Bariyer Basamakları [Eleştiri]
Semazen Dönüşü [Eleştiri]
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı [Eleştiri]
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu [Eleştiri]
"Nato Mermer, Nato Kafa" [Eleştiri]
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi [Eleştiri]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.