..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
640K bellek herkese yetmelidir. -Bill Gates, 1981
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
15 Ocak 2023
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı  
Ahmet Zeytinci
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı... Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza, müdafaa ederken, geçmişte kazandıklarını da muhafaza ve müdafaa etmek durumunda olduğunu sakın unutma. Hayatta kalmanın, sonrasında da ayakta kalmanın yegane temeli budur. Bu temel senin için hazineden daha değerlidir.


:AIA:Zaman zaman seni bu hazineden bile daha değeli görünen şeylerden mahrum etmek isteyenler çıkacaktır. Bunlar kim mi? Aslında çok basit ki çevrene dikkatle bakacak olursan onları da mutlaka göreceksin. Seni borç yükü altına sokanlar, faizli parayı sana tatlı gösterenler, bir kereden bir şey olmaz diye diretenler, bankamızdan faizle para almayanı dövüyoruz o kadar uygun ki kredilerimiz diyenler, işlerin zayıfladığında yok pahasına malına çökmeye çalışanlar. Bunların hiç birinin ardına düşme, sözlerine de kulak asma...

Bütün bu sana yapılanları bir gün müdafaa mecburiyetine düşersen, atılım yapıp da eski günlerine dönmek için bir şeyler yapmak istiyorum dersen, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini asla düşünmeyeceksin...

Cebren ya da hile ile bir takım yerlerde sana yüklü kredi vermiş olsalar bile, iş yerine kadar gelip limitsiz mimitsiz kredi kartları pazarlamış olsalar bile, biz her zaman esnafımızın zanaatkârımızın dostuyuz deseler bile ve bütün bunlardan daha elim daha vahim olarak, elinde bir dolu karşılıksız çek senet olsa bile, hatta bu sana kafayı takanlar gaflet, dalalet hatta hıyanet içinde olsalar bile, harap ve bitap düşmüşsen bile, asla ümidini yitirme...

Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı her zaman öz sermayen ve kendi yağın ile kavrulmayı bilirsen, başkaları tarafından savrulmayı, bir nebze de olsa önlemiş olursun. Rızkın yüce Yaradan tarafından dağıtıldığının da bilincinde olarak bu ahval ve şeraitte dahi vazifen Türkiye Cumhuriyetinde helal rızık peşinde koşmaktır. Muhtaç olduğun kudret ne Borsa’da, ne arsa da, ne dövizde, ne fındıkta, ne de cevizde, ancak ve ancak ’’Başınıza her ne gelirse kendi elleriniz ile yapıp ettiklerinizdendir.’’ ayetinin tecellisi olarak Allah cc. dedir... Çalışmak bizden takdir Cenabı Allah’tandır... Ne mutlu önce Türküm, sonra da esnaf ve zanaatkârım diyene...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hiç İncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü
Var Mıyız Yok Muyuz
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Okumayıp Okumuş Gibi Yapanlar
Emekli Muhabbetleri
Boynuzdan Nasıl Kurtulursunuz
Direk Dansı Ustalık Belgesi
Dünyanın En Gereksiz Bilgileri
Araş Nedir

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Richter Yürekteki Depremi de Ölçer mi
Ailelerimizin Temeline Dinamit Koyuluyor
Paranı Ye Paranı
Yan Yattı Çamura Battı Haberleri
İçimden Yüzlerine Karşı
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Kurtların Yavruları
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür
Çok da Şeyimizdeydi
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen Benim Vatanımın Doğulu Öğretmeni [Şiir]
Şehrin En Kalabalık Caddesinde [Şiir]
Yine de Kötü Sayılmaz Günlerimiz [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
- Küpe - [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.