..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kürtaj sadece kendileri bir zamanlar doğmuş insanlar tarafından savunuluyor. -Ronald Reagen
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sinema ve Televizyon > Ahmet Zeytinci
23 Ocak 2023
Yasak Ayva Yenir mi  
Ahmet Zeytinci
Zaman zaman ayvada yenir elmada, ancak bu elmalar ile bu ayvalar farklı sizin de fark ettiğiniz gibi. Bir zaman mafyavari dizilerden bıkmıştık, şimdide bunlar. Yaşı biraz fazla olanlar Dallas Dizisini hatırlarlar. Orada da türlü entrikalar, birbirine madik atmalar vardı. Şimdi sıkı durun, inanın bu Yasak Ayva Dizisi, ’’Ben Yasak Ayva diyorum siz anlayın işte’’ Dallas’a, orada ki Ceyar’a rahmet okutur, onları mumla aratır.


:IG:

Yasak Elma var da Yasak Ayva olmaz mı? Yerseniz olur tabi ki... Biz de yeriz hem bu elmaları, hem de bu ayvaları... Üç kadın ve bir dolu erkek arasında dönen müthiş bir dizi bu Yasak Ayva... İçinde ne ararsanız var. Aşk, vahşet, dehşet, kin, nefret, garez, intikam, entrikanın dik alası, madik atmanın değişik değişik çeşitleri...

Zaman zaman ayvada yenir elmada, ancak bu elmalar ile bu ayvalar farklı sizin de fark ettiğiniz gibi. Bir zaman mafyavari dizilerden bıkmıştık, şimdide bunlar. Yaşı biraz fazla olanlar Dallas Dizisini hatırlarlar. Orada da türlü entrikalar, birbirine madik atmalar vardı. Şimdi sıkı durun, inanın bu Yasak Ayva Dizisi, ’’Ben Yasak Ayva diyorum siz anlayın işte’’ Dallas’a, orada ki Ceyar’a rahmet okutur, onları mumla aratır.

Ne güzel örnek oluyorlar genç kızlarımıza, erkeklerimize... Ama yine de ellerinize, yüreğinize sağlık diyesim gelmiyor içimden. Allah var, inkar edemeyiz, bayanların hepsi çok güzel, güzel olmasına da ama işte ahlaksal durumlar tartışmalı...

Siz de diyeceksiniz ki ’’Kimse seyretmese, reyting almasa yayından kaldırırlardı, kaldırmadıklarına göre demek ki izleniyor.’’ diye de düşünebilirsiniz... Bir çoklarınız tahmin ediyordur, biliyordur da reyting hesaplamaları zaman zaman o kanala yakın duran bir kuruluşa para karşılığı yaptırılır.

Bu kadar aile kavramına ters, çarpık insan ilişkilerinin yaşandığı ve televizyonda gösterildiği zaman çocuklarımızı, gençlerimizi zehirleyecek kapasitede bir diziye RTÜK hala niye müdahale etmez, bunu da anlamak zor gerçekten... Dizi sadece oyuncularına ve o diziye reklam veren kuruluşlara fayda sağlarken, toplumdaki değer yargılarını, ahlak kriterlerini de alt üst etmektedir.

Onlar yasak masak elma yerken, her bölümde cukkaları cebe indirirken, bizim çocuklarımızda ayvayı yiyor. Koruyun çocuklarınızı, kendinizi saçma sapan dizilerden ve bize dayatılmaya çalışılan içinde sevgi olmayan, çıkara dayalı batı tipi yaşam tarzından...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sinema ve televizyon kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yan Yattı Çamura Battı Haberleri
Kurtların Yavruları
Uyusun da Büyüsün Niiinniii
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten
Maksatlı Yapıyorlar Gibi Bunları
Film Yapanlar Çıldırmış Olmalı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı
Richter Yürekteki Depremi de Ölçer mi
Ailelerimizin Temeline Dinamit Koyuluyor
Hiç İncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü
Var Mıyız Yok Muyuz
Paranı Ye Paranı
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Okumayıp Okumuş Gibi Yapanlar
İçimden Yüzlerine Karşı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen Benim Vatanımın Doğulu Öğretmeni [Şiir]
Şehrin En Kalabalık Caddesinde [Şiir]
Yine de Kötü Sayılmaz Günlerimiz [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
- Küpe - [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.