..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
27 Ocak 2023
Bokun İçinde Kıl  
Osman AKTAŞ
İğrenç bir fıkrayla söze başlayacağım. Bu yüzden de bütün okurlardan özür diliyorum. Affınıza sığınarak...


:AAG:


İğrenç bir fıkrayla söze başlayacağım. Bu yüzden de bütün okurlardan özür diliyorum. Affınıza sığınarak...

Bir grup bir uçakta yolculuk yapıyormuş. İçlerinden biri her nasılsa uçağın ortasına sıçmış. Pilot ve yolcular bir karar almışlar; sıçan kişi bokunu yiyerek temizlemezse uçaktan atılacak. Karar yolcuya bildirilmiş. Yolcu kıvranmış, ama çare yok. Sekiz dokuz bin fitten düşmeyi göze alamayan yolcu karara uyarak başlamış yemeğe. Az bir şey kalmış bitmesine, yüzünü ekşiterek geri çekilmiş. Pilot niye bıraktığını sorunca "İçinden kıl çıktı" demiş. Bizim olaylara bakış açımız bu fıkraya benziyor maalesef.

Bir arkadaşım, Antalya'nın Konyaaltı semtinde oturan Ukraynalı, ama Türk vatandaşlığı almış birinin İstiklal Marşı'nın yakın bir okulda okunmasından dolayı okulu CİMER'e şikâyet ettiğini, bundan duyduğu üzüntü ve öfkeyi dile getiren bir yazı yazmıştı. Ben de okudum.

Yazı gerçekten kültürel değerlerimizin rencide edilmesiyle ilgili olduğundan beni de etkiledi ve ben de bu yazıyı yazma gereği duydum.

Aslında söyleyeceklerimi daha önce de çeşitli yazılarımda dillendirmiştim, ama çabuk unutan bir millet olduğumuz için hatırlatmada fayda var, diye düşünüyorum.

İstiklal Marşı hakkında şikâyette bulunan bir Ukraynalı ki, şikâyeti kendince normal.

Acaba bizden biri Ukrayna'ya gitse parayı bastırıp vatandaşlık alabilir mi, Ukrayna'da mülk edinebilir mi?

Gelelim İstiklal Marşı'nın okunurken duyulan rahatsızlığa. İstiklal Marşı okunurken mecliste ayağa kalkıp kalkmamakta teredddüt yaşayan ve hiç kalkmayan kişilere ne demeli? Bu kişiler hakkında hiçbir siyasi yaptırım uygulamayan, hatta örtbas etmeye çalışan siyasi parti yetkililerine ne demeli? "Ben Türklüğü ayağımın altına aldım" diyene ne demeli? Bu zihniyetteki kişileri baş tacı yapıp yıllarca sırtlarında kambur gibi taşıyıp bunu fark etmeyenlere ne demeli? Türk Bayrağı'nı yakanları ülkeye çağırıp çadır mahkemelerinde serbest bırakan, hatta kamu alanlarında işe alan zihniyete ne demeli? Ortalama on milyon olan ve ülkeyi sessiz işgale çeviren suriye, Afgan ve Pakistan uyrukluları ülkeye dolduranlara ne demeli? Suriyeli, Pakistanlı, Afganistanlı olan bu kişilerin (ki önemli bir kısmı yerleşim ve vatandaşlık almış durumda) kaç da kaçı İstiklal Marşı'na saygı duyuyor acaba? Bunların tamamını kardeşleri gören iktidar ve yandaşlarına ne demeli? Doğu Türkistan'dan kaçak yolla gelen (bunca kaçak yabancı uyruklu varken), ama yakalanıp "pasaportları yoktu" gerekçesiyle Çin'e iadeleri yapılan Uygurlara gösterilen bu tutuma ne demeli? Türklere kendi yurtlarında azınlık muamelesi gösteren iktidar ve muhalefet sıralarında oturan siyasilere ne demeli? Vatanseverleri sokak ortasında katleden ya da katline azmettirenlerin kaçı İstiklal Marşı'a saygı duyuyor ve bunlara ne demeli?

Millî denilecek değer kalmadı ülkede. Sorgulanması gereken o kadar çok konu var ki...

İçimizde beslanen hainler varken bir Ukraynalıya takılmak bence çok önemli değil, hatta bokun içinde bir böcek görmek kadar önemsiz. Büyük tehlikeyi görmezden gelip küçük şeylerle uğraşıyoruz.

27 Ocak 23
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
İşçi ve Memur Maaşına Dikilen Gözler
Semazen Dönüşü
Cinnet-i Âlâ
Yalan Ekip Talan Biçme
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme
Ehven-i Şer
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Sabahattin Ali
Üç Din ve Bir Filistin
"Bir Fincan Kahve Olsa"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.