..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle başederken, yapılacak en mantıklı şey normal rolü yapmak. -Herman Hesse
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > ESRA BAYKAL
29 Ekim 2001
Adam , Ayna ve Yalnızlık  
ESRA BAYKAL
Bir efsaneyi yaşamak..Veya yaşayamamak...


:BHJD:
Hayır arkadaşlar , bir efsaneyi yaşamak derken Fenerbahçe ‘den bahsetmiyorum. Bahsettiğim,
bana göre , Türkiye ‘nin en başarılı alternatif rock solisti , bestecisi ve söz yazarı Feridun Düzağaç.

Kendisini 24 Ekim 2001 tarihinde “ Adam , Ayna ve Yalnızlık “ başlığı altındaki bir söyleşide
izleme fırsatı buldum. Bugüne kadar bana hem söz hem de beste olarak en tatmin edici şarkıları tattıran bir insan... Her cümlede hayata ve yaşama yeniden ve farklı bir bakış açısı ile bakmamı sağlayan insan...Hayat tarzı ve kişiliği açısından pekte bilgi sahibi olmadığım bu sanatçı , benim gözümde aslında çokta başarılı bir edebiyatçıdır. Kurduğu cümleler ve tanımlar ile pek çok meslektaşından daha derin , daha anlamlı ve belki de daha mecazidir. Yazdığı sözlerle pek çok eleştiri okuna hedef olsa da Feridun Düzağaç ‘ın kabul edilmesi gereken çok elit bir hayran kitlesi vardır. Bu elitlik kavramı herkese göre değişebilir. Bana göre kültürel anlamda gerçekten bilgili bir kesimdir Feridun Düzağaç ‘ın hitap ettiği kitle...

Söyleşinin detaylarına girmek gerekirse ; bana göre aslında Feridun ‘un potansiyelini gösteremediği bir formatta hazırlanmıştı. Gelen herkes edebi bir sohbet beklerken bir anda bir televole röportajı halini alan söyleşiden sanıyorum kimse beklediğini bulamadı. Çünkü gelen insanlar zaten Feridun ‘un nerede doğduğunu , nasıl müziğe başladığını sunuculuk yapan arkadaştan daha iyi biliyordu. Sunucu konusuna tekrar döneceğim çünkü ciddi anlamda herkesi kanser eden bir tarzı vardı. Söyleşinin temasının karizmatikliği ve belki de Feridun
Düzağaç ‘ın imajıyla olan örtüşmesi herkesi bir araya toplamıştı. Küçücük salonda kapının dışına kadar taşan kalabalık, kesinlikle “ Dünden Bugüne Feridun Düzağaç “ başlıklı bir söyleşi beklemiyordu. Belki , bence , beklenti Feridun ile birlikte anılan yalnızlık kavramının ifade ettikleri ve bu kavrama bakış açısını öğrenmekti. Zamanında yazmış olduğu şiir antolojisinden kesitler dinlemekti. Şarkılarındaki yalnızlık kavramıydı belki de beklenen. Ve fakat ilk on beş dakikadan sonra salonda ciddi bir boşalma görüldü. Çıkanlara kulak kabarttığınızda söylenen aynı şeydi , “ Yakışmadı “. Evet , yakışmamıştı. Karşılıklı fikir alış verişi şeklinde ilerlemesi gereken ve fakat bir türlü konuya girilemeyen , gitgide anlamından uzaklaşan bu söyleşiden ben de itiraf etmeliyim ki erken ayrıldım. Sanıyorum benim gibi pek çok kişi söyleşinin gidişatını sunucuya bıraktığı ve müdahale etmediği için Feridun ‘ a kızdı.

Sunucumuza gelince tamamen “ Ben bu arkadaşı eskiden beri tanırım hatta geçen gün sohbet ederken ...” imajı vermeye çalışan , yapay bir samimiyet ile konuşan tatsız bir televole spikeri idi.

Aslına bakarsanız , bir efsaneyi yaşayamadan dönen ben ve benim gibi pek çok insanın hayal kırıklığına uğradığı bir geceydi. Tıpkı Fenerbahçe ‘nin bu aralar tat vermediği gibi ...Belki de bizler büyük bir beklenti ile oradaydık. Bizden de kaynaklanan bir düş kırıklığı olabilir yaşanan ve fakat nedeni ne olursa olsun , sonucunda herkesin kafasında; belki de; yarattığı ortam oluşamadı . Umuyorum bundan sonraki söyleşilerinde Feridun Düzağaç , mümkün mertebe sunucusuz ve kendi kontrolündeki söyleşilere katılır ve bizler de O’ nu büyük bir hazla izleme fırsatı buluruz.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kurtlar Vadisi
İlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranıyor
Sevmedende Olur Diyorlar!
Benim Kocam Ab"ye Karşı
Reklamcılar ve Topluma Ettikleri
Türban Gerçekten Bir Sorun Mu?
Daha Ne Kadar Şehit Vermemiz Gerekiyor?
İdealleri Olmayan Bir Ülkede, Hayatta Kalma Savaşı Nasıl Ver
Yalvarırım Gelinim Ol
Sarmısak

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Size Aşık Olabilir Miyim? [Deneme]
Nefesimi keseceksin biliyorum! [Deneme]
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim [Deneme]
Korkak Erkeklerden Sıkıldım [Deneme]
Aşk, askerlik, erkekler... [Deneme]


ESRA BAYKAL kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © ESRA BAYKAL, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.