..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Ne elbiseler gördüm, içinde adam yok, ne adamlar gördüm sırtında elbise yok." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Türk Şad Köktürk
20 Haziran 2004
Maddecilik - Şeriatçılık ve Millî Güç  
Türk Şad Köktürk
Türklük için komünizm ne ise şeriatçılık da odur!


:BIJE:
Bir milletin gücünü oluşturan unsurlar nelerdir? Milletler nasıl güçlenir ve nasıl zayıf düşer? Bu sorulara cevap ararken sayacağımız unsurlar maddî ve manevî unsurlar olmak üzere iki ana başlıkta incelenebilir. Maddî unsurlar içerisinde ekonomik güç, coğrafî-stratejik konumdan doğan güç, iş-nüfus gücü sayılabilir. Disiplinli ve donanımlı bir orduya sahip olmak da güçlü bir millet olabilmek için şarttır. Millî gücün manevî unsurları ise moral gücü, ahlakî yapı vb.'dir. Maddî ve manevî unsurlar birbirini dengeler, destekler ve tamamlar. Bu unsurların birleşmesiyle hakîkî mânâda "millî güç" doğar.

Maddî-manevî güç unsurlarının birinin eksik olması o milletin tam olarak güçlenmesini engeller. Hakikatte, sıradan devletler için bunların tamamına sahip olmak bir mecburiyet değildir. Örneğin bir İsviçre yahut Hollanda çok güçlü ordulara sahip olmak zorunda değildir. Lüksemburg'un stratejik konumu ilgi çekmez. Belçika halkının ahlakî yapısının geliştirilmesi öncelikli bir ihtiyaç değildir. Çünkü bu devletler için hedef, nihayet zenginleşmek ve halkının refah seviyesini artırmaktan ibarettir. Küçük milletlerden büyük hedefler için uğraşmaları beklenemez. Oysa büyük milletler, zenginleşmeyi daha büyük hedefleri gerçekleştirmek için bir araç olarak görürler. Daha büyük hedefler için maddî ve manevî bütün güç unsurlarına sahip olmak şarttır. Bugün ne durumda olursa olsun Türk milleti de tarihin getirdiği bir görevi üstlenmek, dünyanın zirvesine tırmanmak zorundadır. Şu hâlde millî güç unsurlarına Türklerin fazlaca ihtiyacı vardır.

Maddecilik (materyalizm) ve şeriatçılık, bu güç unsurlarının tamamının elde edilmesini engelleyici iki düşman fikirdir. Birbirinin zıttı gibi görünen bu iki akım, Türk milletine zarar vermek konusunda uyum içerisinde çalışmaktadır.

Maddeci felsefe, insanı yalnız "mide" den ibaret görür. "Komünizm" gibi tehlikeli, geri ve insanlık düşmanı fikirlerin anası olan maddecilik; aklâk, gelenek, ülkü, inanç gibi gerçekleri reddeder. İnsanları yalnız parayı düşünen robotlar hâline getirir. Milletlerin bir ideal uğruna yaşaması, insanların yüce ülküler uğrunda ölmesi, bu felsefe için yalnızca "gülünç" tür. Bu hâliyle maddecilik bir milleti manevî güç unsurlarından mahrum bırakmakla o millete zarar vermektedir.

Peki maddeciliği reddeder gözüken bir akım olarak şeriatçılık, siyasal İslâmcılık için durum nedir? Doğrusu şu ki görünenin aksine maddecilik ve şeriatçılık arasında ciddî benzerlikler vardır. Örneğin, şeriatçılar da komünistler gibi "millet" kavramını yapmacık bulurlar. "Millî ülkü" onlar için hiçbir şey ifade etmemektedir. Millî güce zarar vermek açısından da maddecilik ve şeriatçılık benzerdir. Kendi tarihimize bakarsak bunun örneklerine rastlayabiliriz. Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türkler savaşçı, dinamik, enerji dolu insanlardı. Milletlerini yüceltmek, yeni savaş alanları açmak peşindeydiler. Bir ülküleri vardı. Bu gözü pek savaşçılara "din" adı altında uyuşturucu fikirler verildi. O dinamik karakterleri baltalandı, söndürüldü.

"Dövene elsiz gerek
Sövene dilsiz gerek
Derviş gönülsüz gerel
Sen derviş olamazsın"

gibi saçmalıklara tasavvuf adı verildi. Millî refleksler köreltildi. Hâlâ bu mantığı taşıyan insanlar vardır ve bunların zehirlemeleriyle Türk gençlerine dünyadan el çektirilmektedir. Normal yollardan Türklerle baş edemeyen düşmanlarımıza böylece hizmet edilmektedir. Şimdi açıkça söyleyin, insanları yalnızca para için çalışan robotlar hâline getirmekle yalnız ibadet eden, başka hiçbir şeyi -hattâ milletini- düşünmeyen robotlar hâline getirmek arasında ne fark vardır? Manevî unsurları çarpıtıp maddî unsurları reddeden şeriatçılıkla manevî unsurları reddeden materyalizm arasındaki fark nedir? Türklük için bu ikisi arasında hiçbir fark yoktur!

Türk ırkına Türk düşüncesi kadar yakışan nesne yoktur. Türklüğün yükselmesi, Türklük duygusuna ve düşüncesine sahip çıkmamızla mümkün olacaktır. Bu düşünce gereğince, ırkımızın geleceği için millî gücümüzü zayıflatıcı her türlü fikirden uzak durmamız ve bu fikirlerle her ortamda mücadele etmemiz gerekmektedir. Ve bu yolda bilmemiz gerekir ki Türklük için komünizm ne ise şeriatçılık da odur!Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Laikliğe Saldırılar ve Yanıtlarımız

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Oktay Sinanoğlu'nda Yanlışlar Zinciri
Ümmetçi - Kürtçü Dayanışması
Millî Meselelerde Çözüm
Ab Yeryüzü Cenneti mi
Seçim Sonuçlarının Düşündürdükleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Türk Duası [Şiir]
Mavi Ejder [Şiir]
Atayurtta Sabahlamak [Şiir]
Çanakkale'de Erler [Şiir]
Sır [Şiir]
Türk'ün Kaderi [Şiir]
Tarihin En Büyük Kahramanına [Şiir]
Vurun Beni [Şiir]
Üç Mayıs'ın Altmışıncı Senesi [Şiir]
O Günleri Özlemek [Şiir]


Türk Şad Köktürk kimdir?

Türk'üm Türkçüyüm Atatürkçüyüm

Etkilendiği Yazarlar:
-


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Türk Şad Köktürk, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.