..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Çocukların eğitimi, zaman kazanmak için nasıl zaman yitireceğimizi bilmemiz gereken bir meslektir. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > ESRA BAYKAL
6 Eylül 2004
Korkak Erkeklerden Sıkıldım  
ESRA BAYKAL
Ben metroseksüel sevmiyorum kardeşim!


:EEJA:
Erkeklerin o çok egemen toplumunda, erkek gibi yetiştirilmiş ve ne yazık ki onlardan pek çok an daha erkek olan bu bünye, akıllarından geçeni de okuyunca, erkekleri çok sıkıcı bulmaya başlıyor.

İlk zamanlar çok eğlenceliydi, her muhabbetlerinde yanlarında beni de isterlerdi. Çünkü bir nevi mutasyon bir bünye vardı karşılarında, kadın ama anlıyor, onlar gibi konuşuyor icaabında, akıl veriyor, en uygulayabileceklerinden, öyle İpek Ongun kılıklı, yapılabilitesi düşük, mutluluk vaadlerinde bulunmuyor, aman da ne güzel kankamız var diyorlardı.

Sonra yaş ilerledikçe,

-“ Ulan, hatun dediğin bunun gibi olur, keşke sevgilim olsa...” dönemleri başlıyor ki bu çok sakıncalı çünkü sizin kafanızdaki konumlandırma hala;

-- “ Onlar benim arkadaşım, birlikte büyüdük, bir nevi kardeşler...”

Eh, böyle de olunca ilişkiler zarar görmeye ve yalnız kalmaya başlıyorsunuz. Sonra bir de bakıyorsunuz ki geçen yıllar içerisinde hiç kız arkadaş edinememiş ve hatta kendilerinin tiksindiği bir şey olmuşsunuz. Eziksiniz yani kızlara karşı, aman onların istediği gibi konuşayım, beni sevsinler deseniz de olmuyor, sevmiyorlar sizi. Arada 1-2 tane yakaladıklarınıza da köle olmaya başlıyorsunuz.

Zaman akıyor, geliyorsunuz binbir badirelerle 25 yaşına, ama bu kadar hayat olunca işin içinde pekte 25 durmuyorsunuz, ucundan 30+. Bu daha da berbat bir durum çünkü yaşıtlarla iletişim kurma ihtimaliniz yok, erkek çocuklarla oynayacak yaşınız geçmiş, sevgililerinizin bile gençliğinde ne haltlar yediğini yakinen biliyorsunuz, işte “En çekici ama mümkünse benim sevgilim olmasın” kadın halindesiniz.

Çevreniz geniş, ortamlara kolay adapte oluyorsunuz, işinizde de başarılısınız. Tiksinir erkekler sizden.

--“ Ben bu kızla baş edemem, hatun sabun gibi elimden kaçar, çokta şey biliyor bununla baş edilmez. Aslında güzel ve onunla olmak eğlenceli ama, gözüme baktığında içimi okuduğunu düşünüyorum, çok tehlikeli. Nerde, var mı yakınlarda en mülayiminden, mümkünse beyni sarışın bir hatun ben onla idare edeyim ama bu kız da pek içimde kalacak ayrı...”

Ben anlmıyorum ki bu kadar idealsek madem, ne diye korkuyorsunuz?! Dışardan kadın içerde denge işte, nedir ki sorun? Maça da gideriz, tavla da oynarız, evde de gayet güzel yemek, çamaşır işinden anlarız, güzeliz de...Arkadaşların da sever...Ama yok, “Bu kadar iyisiyle ben uğraşamam sonra benim açıklarım falan çıkar ortaya” diyor erkekler.

Şimdi ben kime kızayım, babama mı beni böyle yetiştirdiği için, hayır ne var hatırlama 87 senesinde kim şampiyon olmuş, kim kimi transfer etmiş.
Anneme mi kızayım; kadın dediğin evde anne, dışarda arkadaş, yatakta kadındır dediği için?

Ne oldu sonuçta, ahanda kaldım mı evde? Erkekler bakıp beğenip, konuştuğumda; “ Sen çok akıllısın, ben korkuyorum” diyorlar. Bu ne ki; ben de korkak erkek sevmiyorum. Çünkü erkek dediğin şey bana, cesur, şövalye ruhlu, ne bileyim sahiplenici falan diye öğretildi.

Bir arkadaşım vardı; ortaokulu liseyi birlikte okuduk, ben üniversiteye girdiğimde onu nişanladılar uzak akrabalardan birisiyle. Kız yukarda bahsi geçen model kadınlardan. Bir iki ay sonra nişanlısı, kızın annesini arayıp nişanı atmak istediğini söylemiş. Nedenini sorduklarında da:

-- “Senin kızın çok entel, ben yaptığı esprileri bile anlamıyorum, ben uğraşamam “ demiş.

Daha komik kısma gelmedik, kızın ailesi böyle salak bir damattan kurtuldukları için sevineceklerine, kıza bir iki sene hayatı zehretmeyi seçtiler. Elaleme rezil oldukları gerekçesi ile, kızın sinema, tiyatro, kitap okuma, bizimle gezmek gibi tüm sosyal aktivitelerini kısıtlayarak, çaylara, altın günlerne falan götürmeye başladılar. Sonunda evlendi bir adamla ama şimdi de yaptığı esprileri biz pek anlayamıyoruz.

Bir de daha korkunç modeller var ki onlar da kendi eksikliklerinden kaynaklanan sıkıntılarla şiddete başvuranlar. “ Kapılardan geçen kadınlar“ diye bir kitap vardı, kocalarından dayak yiyen kadınlar genelde “Kapıya çarptım” derlermiş. Bunun üzerine yazılmış bir kitaptı; erkekler karizmaları veya donanımlarıyla kadın üzerinde otorite kuramadıklarında birden ilkelleşiyorlar. Kaybetme korkusu, özgüven eksikliği, toplum baskısı kadınların hayatına şiddet olarak geri dönüyor.

Bir iki senedir de “Metroseksüel” diye birşey var, o da erkeğin korkaklığını, kırılganlığını, cesaretsizliğini kabul etmiş hali... Bir arkadaşımın dayısı Karadeniz'de yaşıyor en güzelini o söyledi:

--“ Çocuğum İstanbul’da metroseksüel diye birşey varmış, metroda sex falan yapıyorlar herhalde, kullanmayın metroyu!” dedi.

Kullanmıyoruz amcacım, senin için rahat olsun. Yarı ingilizce yarı türkçe, melez bir dil kullanan, benden daha uzun süre aynaya bakan ve benden daha fazla alışveriş seven bir erkeği kullanmıyorum, kullanmayacağım da.

Bana bakıp, pek beğenip, sonra da ben bununla başedemem diyen bir adamı da istemiyorum. Bana aşık olduğu halde, bunu söyleyemeyen, duygularını ifade edemeyen bir adamı da istemiyorum. Açıklama yapmak, dialog kurmak yerine, köşe bucak kaçan adamları da istemiyorum.

En komiği de, normal “erkek” kavramını unutan ve özelliklerini her geçen sene kaybeden bu ırkın eski halini özleyip, kalan sağları mumla aramak.

En klişesini söylüyorum, Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu filmlerini düşünün. Oradaki Tarık Akan, gelir kardeşim, “Seviyorum kızım seni!” der. Kız yüz vermezse nasıl ikna edeceğini bilir, eski sevgilileri ortaya çıkınca kızın peşine düşer ve yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için kendini paralar. Ne bileyim biz bunlarla büyüdük valla.

Maçoluk değil istediğim ama an geldiğinde de,
“ Kardeşim bu hatun benim, 50 kişinin arasına da salsam bana sadıktır, hatta ben onla girerim o 50 kişinin arasına, aslanlar gibi de eğlenirim, ne korkacağım, neyim eksik” diyecek bir adam da istemiyor değilim hani. Masada hesap istemekten, siparişi kendim söylemekten, arabayı servise götürmekten, barda yanımdaki kızlara bodyguardlık yapmaktan sıkıldımmmm. Beğendiğim adamların metroseksüel çıkmasından sıkıldım, korkup kaçmalarından sıkıldım, futbolu sevmenin bana bu denli negatif geri dönmesinden, bir sürü arkadaşım olduğu için kesin benden sıkılır bu kız denmesinden çokkkk ama çokkk sıkıldım.

Geneline bakıldığında, yeni jenerasyon erkeklerden sıkıldım ben. Yok mu kardeşim tanıdığınız bir Tarık Akan?.Eleştiriler & Yorumlar

:: işte bu
Gönderen: cemile arıkan / trabzon/Türkiye
28 Ağustos 2005
Yazın bir harika esra çok beğendim. Bence iş metroseksüellik kavramında değil... yumuşamanın geniş zamana yayılmış ara geçiş formu örnekleri bunlar . Etrafa bakıyorum kaşı alınmamış erkek kalmadı be kardeşim bir etek giymedikleri kaldı yakında o da olacak.. e bari etek bize kalsın da armızda bariz bir fark teşkil etsin di mi ama??? Erkekler zeki kadınlardan kaçıyor. Bir de güçlü kadınlardan. O olay da tamamen hazımsızlık şekerim. sevgiyle kal

:: Peki ya şöyle desek?
Gönderen: Mustafa SAVAŞ / Ankara/Türkiye
6 Haziran 2005
Merhabalar; Öncelikle yazınızı beğenerek okuduğumu belirteyim, tebrik ederim. Lakin bir erkek olarak içeriğe takılmadım değil hani? Şahsen kendi yapabilecekleri şeyleri erkeklerden bekleyen kızlardan uzak durmuşumdur bu güne kadar. Bununla birlikte masada hesap istemek, garsonu çağırmak gibi son derece sıradan işleri "erkekçe" değerlendirmek ne kadar "kandınca"?

:: Korkak kadınlara ne demeli?
Gönderen: Faik Murat Müftüler / Muğla/Türkiye
22 Mart 2005
Selam Esra. Ne de güzel yazmışsın. İşin karşıt tarafını da ben ele alayım. Korkak kadın, korkak erkeden daha berbat bir şey . Bunu bilesin . Çünkü anlatımına göre korkak erkek deneyimledikten sonra sergiliyor korkularını . Korkak kadın ise deneyimlemeye bile yanaşmıyor . Yani biz korkulası erkekler var gücümüzle ne idüğü belirsiz ön yargılara karşı savaşıyoruz . Einstein'in dediği gibi "Ne hazin bir çağda yaşıyoruz ki bir ön yargıyı yıkmak, atomu parçalamaktan daha zor." Çok bilmek bir eksi değil; çeneni tutabildiğin sürece. Bildiklerini kendine saklar ve saf ayağına yatarsan korkulan kadın olmazsın . Ben epey zamandır hazin bir yalnızlığın içinde boğuşup duruyorum. Sebep biliyor olmak değil . Bildiğini sergilemek. Kendime saklasaydım bildiklerimi, elbette ki şimdi beni salak zanneden bir sevgilim olurdu . Mutlu olur muydum ? Orası tartışılır ama en azından yalnız olmazdım. Mutsuzluk pahasına beraberliğe razı olmak aptalca belki ama; dengimi bulamadıkça mahkum olduğum seçenek bu olacak sanırım :o(

:: Standart hayatlar
Gönderen: Tuğba Alın / İstanbul/Türkiye
3 Şubat 2005
Okurken çok keyif aldım ve kendimden çok ama çok fazla şey buldum. Çok sade ve çok içtenlikle yazılmış hoş bir deneme. Kaleminize sağlık...

:: cesaret
Gönderen: Esra VIZVIZ / İstanbul/Türkiye
3 Aralık 2004
30+ dayım ve aynı şeyleri hissetmekden yoruldum..demek ki bu bir hastalık geçmiyor.. bunların hepsi cesaret işi herkesin harcı da değil..Kadının kadın gibi davranmasının hormonel bir ihtiyaç olduğunu eşimle tanışıp kadın olduğum hatırlatılınca anladım.. çok güzel ifade etmişsiniz teşekkürler...

:: merhaba
Gönderen: zeliha gökkan / Urfa/Türkiye
23 Eylül 2004
yazınızı keyifle okudum.standartlara uygun kimse yok ne yazık ki...var olanların da nesli tükenmek üzere.umarım beknetilerinizle örtüşecek bir babayiğit çıkar karşınıza:) sevgilerimle...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kadın Olmanın En Güzel Tarafı Erkeklerdir
Sizin hiç sıfır kilometre sevdanız oldu mu?
benimle
One Night Stand nedir, ne değildir?
Hiç Uğraşma, Sen Artık Benimsin
Ayrılık Mizanseni
Ağır Yalan....
Cinayet Planı
Bir Küçücük Fıçıcık İçi Dolu Turşucuk
Kadınların En Büyük Yanılgısı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Size Aşık Olabilir Miyim?
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Aşk, askerlik, erkekler...
Her Sabah Aynı Adamla Uyanmak...
Korkak Erkeklerden Sıkıldım - 2
Red Kid
Bir gün size ahlak-sız bir teklifle geleceğim...
Hatun Kaçmış Sen Hala…
Yine Geç Kaldım...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eleştiri]
İlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranıyor [Eleştiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eleştiri]
Benim Kocam Ab"ye Karşı [Eleştiri]
Reklamcılar ve Topluma Ettikleri [Eleştiri]


ESRA BAYKAL kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © ESRA BAYKAL, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.