..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
yle yaamalsn ki lnce mezarc bile zlsn. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleriu Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  


 


 

 
Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Ak > ELCiN ORHAN
24 Austos 2002
Neden  
Neden bitirmiştin, neden gittin

ELCiN ORHAN


Soramadığım neden sorusunu şimdi iki defa soruyorum neden bitirmiştin. Neden gittin.


:FJGG:
      Neden                    
ıkıp gelsen kapı, pencere fark etmez. Yzn grsem bir yerlerden. Grememek ne acı seni, ellerini, gzlerini, sesini, kokunu zledim. zlemimi anlatmak neye are ki. zlem hi bitmeyecek. Bu gn, yarın yok ki bizim kavuşmamıza, kilometreler, miller deniz yolu, hava yolu, kara yolu, tren yolu yok sana gelen hibir yol, hibir şey yok. Yokta ben hala yolda insanların yzlerine bakıyorum ya sensen diye, anlamsız umuduma bir anlam veremesem de sensizliğe dayana bilmemin tek nedeni belki de, iimde ki anlamsız umudum. oğu zaman dilimde yle tuhaf, yle hayret dualara sebep oluyor ki. keşke senden nefret edebilseydim, kt olsaydın, kalbimi kırsaydın, ama hi seni sevmeseydim DEMEDİM. Sen hayatım boyunca yaşadığım en gzel, en doğru, en zel, iyi enlerle dolu en değerli insansın. Senin iin gemiş zaman kullanamıyorum hl, gemişte kalsan da, gelecek zamanın, gelecek ihtimlin olmasa da. Adın dilimden hi dşmedi, bazen glmsedim seni anarken, yokluğun dikildi karşıma glşm aldı, gz yaşları kirpiklerimin ucuna bırakı verdi. Kimse sen gittin gideli bana anlam veremedi. Şen kahkahama ne olduğunu soranlara cevap vermedim.
Senin yokluğunu ğrenen ve bana teselli szleri syleyen insanlar dostlarımdı. Ama hepsi zme kendini geer alışırsın neye alışırım, ne geer, nasıl zlmem. Yokluğunun gnlerini saydım ben. Bu gn 785. Gn sen yoksun. Ka 785 gn daha sayarım, sensizliğe nasıl dayanırım bilmiyorum. Bana sz vermedin, midi ise ben her şeyden kendim yarattım. Anlam veremezken byle byk bir sevginin hl mutlu sona neden ulaşamadığına, nce ayrılık kararın geldi senden, hayretler iinde kaldım da, iimde bir his senden nefret etmeme izin vermedi. Kabullendiğim ayrılık iin soru bile sormadım, antamı alıp ıkıp giderken sadece yzne son defa baktım. Her şeyi sormuştum ama senin bakışında ki cevabı ilk defa zememiştim. Dilinin sylediklerini tastiklemiyor du. Hl aşkla, sevgiyle bakıyordu. Dilimi tutan neydi bilmiyorum ama bir Neden diyemedim. Oanda dilimi tutan sanırım sormaman iin dualarındı. Gittim, biz bitmiştik. Bu kadar uzun sren bir sevda. Bu kadar kolay mı? biterdi, sorusuyla 10 ay dile kolay tam on ay sensiz gemişti. Dilimdeydin, umudumdun, yreğimin iinde yle duruyordun. Acı szlerin aklıma geldiğin de sana hibir şey diyemiyordum. Neleri gze alıp sevmiştik biz birbirimizi. Seneler olmuştu sevgiyi bytp tam bir birimizi tanıdık, anladık derken bu ayrılık ok anlamsızdı. Benim ara sıra aradığım, sesini duyduğum, ama konuşamadığım telefonlar gibi.
Aradan geen zaman iinde sadece
neredesin Sorusuna cevap bulabilmek iin aradığım telefona uzandı yine elim. O da cevap vermiyordu artık. Artan merakım seni daha ok aramama sebep oluyor, konuşmak iin kendime sz veriyordum. Ama sen amıyordun.
Bir gn benim telefonum aldı. Bir arkadaşımdı arayan seni sordu, grşmyoruz dedim. Artık hi grşemeyeceksiniz dedi. Sandım başka bir şehre gittin, sandım evlendin, sandım en kt ihtimal başka bir lkeye gittin. Aramızdaki mesafe uzadı. Neden soruma karşılık sorum kadar kısa oldu Yılgr ld, Elin yazılışında aramıza giren lm szn, yakıştıramadım sana, sonrasını hatırlamıyorum. Telefonu nasıl kapattım, ne yaptım. Ta ki elimde ki ay bardağını arptığım masadan ıkan sesi, elimdeki kanı grene, elimde ki acıyı iimde ki acıdan hissetmediğimi anlayana kadar.

İnanmamayı tek mit buldum iimde toparlandım. Tanıdık bir dosta gittim. ğrendim ki leli 18 gn olmuş. 3 ay hastalıkla savaşmış. En sonunda yenilmişsin lme. O ki benim lmsz aşkım, o ki benim byk sevdam, o benim kocaman yrekli, sevdiğim yegane insan. Ağlamak yetmedi seni zlemeyi anlatmaya, pazarlıklar yaptım kendimle yine geri gelmezdi. Geen on ay hi acı ekmediğimi anladım, lmn verdiği acıyı hissedince. mrmce seni grmemeyi değiştim bir nefesinle, kabul olmadı. Emir daha nce verilmişti. Emir Allahtan diyenler doğru sylemişti de. Bu gnl dinler miydi. İsyankar olmaktan korktum. Ama isyan etmedim dersem yalan. Yalan dnya kadar yalan.
Soramadığım neden sorusunu şimdi iki defa soruyorum neden bitirmiştin. Neden gittin.
     

.Eletiriler & Yorumlar

:: Maalesef...
Gnderen: RSAN BAYDAR / STANBUL
10 Nisan 2004
Maalesef..Maalesef ak budur ite.. Mutlak Ayrlk getirir.. Sevda der, sevgi szlr, ak gzya olur.. Ak bazen de sizin yaamnzdaki ac kadar derin olur.. Ak bu.. Ayrl nasl getirecei belli olmuyor.. zlmemek iin sebebim kalmad.. gecenin buusu..

:: Aclarmz ruhumuzu gzelletirir!
Gnderen: Nuray Lale / Bielefeld/Almanya
6 Eyll 2003
Sevgili Elcin, Bielefeld, 06.09.2003 Biraz nce yaznz okudum, ok duygulandm. iirlerinizi okurken de anlamtm zaten iinde bu denli dalgalar tayan bir deniz elbette evresine taar... Sizin arkadanz Sizi gerekten sevmi ki, onun iin ayrlm. Mutlaka hastaln renmi olmal, diye geti iimden, ayet bu hikaye gerek ise. Amac daha fazla ac ektirmemekmi herhalde. Dardan bir ruh bilimcisi olarak hikayeni ancak byle deerlendirebildim. Baz insanlara hayat byle aclar sunar... O aclar kabul etmek gerekir. nk hayat her zaman insana insann kabul ettii eyleri sunar. Seenekler her zaman elimizde olmasa da, ekilen aclar derinden yaamak, hissetmek gerkir. Bunu yapabilirse insan o zaman ruhunun gzelliklerine eriir.. Edebiyat hayatnzda baarlar diliyorum... Sevgilerimle Nuray Lale (Eitim ve Salk Bilimcisi)

:: Merhaba! Sevgili Elin
Gnderen: Nuri CAN / Nijmegen /HOLLANDA
12 Austos 2003
Sevgiyi arayan dolaysiyle isel yolculuunda zlemin kylarnda gezen duyarl bir yrein serzenilerini buldum bu baarl ve ustaca uyarlanm yaznzda. Bence asl yolcuunuz i dnyanzda devam ediyor ve bu nedenle sizden bu tarz baarl yazlar beklediimizi unutma sevgili Elin. Yolunuz yreiniz kadar aydnlk, gzel ve uurunuz ak olsun... Sevgi ve dostlukla Nuri CAN

:: istanbul 4 gndr burnuma lm kokuyor...
Gnderen: semra bakan / istanbul
10 Temmuz 2003
lm acsn barm yana yana hissettiim bugn, dn, nceki gn..... byle bir zamanda buldum bu yazn... ncesinde tm yazlarn okuduumu sanyordum... bunu karmm ite elinciim... yldrmlar drdn iime... gzyalarm burnumda.... beni anlyorsun deil mi?
Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.


 


zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve ak kmesinde bulunan dier yazlar...
Sadece Ben Sevdim Sevim

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sonbahar Sktu
Hayal Adam

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kırlangılar Aynı Değilmiş [iir]
Ne ister neyi zler bilemediim yar [iir]
mkanszm [iir]
Ah Yollar Yok musunuz [iir]
Alamayacaktm [iir]
Artk Hibir ey Bildiimiz Gibi Deil [iir]
Bana Beni Anlattn zgr Bir Cmle Kur [iir]
Ac Rzgarn Ayaz [iir]
Gelmedin [iir]
Aldrma Sen [iir]


ELCiN ORHAN kimdir?

ben ne zaman beyaz pabularm giysem yamur yaar sonra, ben bahtiyar pabularm perian olur. ben ne zaman ele yar desem bakasnn olur sonra, ben perian eller bahtiyar olur ben ne zaman ak savunsam ak beni ele verir ne zaman zlediimi inkar etsem vesikas karmda durur ben ne zaman lmek istesem umut beni bulur ne zaman umut arasam lm umudum olur ben ne zaman yldz avna ksam hepsi ge tutunur ne zaman sabretsem Ben ne zaman. . . . . ? Elin ORHAN 2004


yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler


yazarn ktphaneleri 

 

 
| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ELCiN ORHAN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.