..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuşku duymaktan da zevk alıyorum. -Dante
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Toplumcu > Sevgili Özbek
12 Şubat 2011
Sevgi Nedir  
Sevgili Özbek

:AHEC:
Sevginin tanımına geçmeden evvel, Dale Carnegie’den severek okuduğum bir hikayeyi birlikte okuyalım.

Rüzgâr bir gün Güneş'e, kendisinin ondan daha güçlü olduğunu ileri sürdü ve bu savını kolaylıkla kanıtlayabileceğini söyledi. "Şuradaki yaşlı adamı görüyor musun?" dedi. "Kuvvetlice estiğimde onun sırtındaki paltoyu, senden daha çabuk söküp, alabilirim. "Güneş, rüzgârın bu sözlerini duyunca onunla yarışa girmeyi kabul etti ve bir bulutun arkasına çekilerek, rüzgârın yapacaklarını seyretmeye hazırlandı. Meydanın kendisine kaldığını gören rüzgâr, bir fırtına gücüyle esmeye başladı. Fakat şiddetini arttırdıkça, yaşlı adam da paltosuna o kadar daha sıkı sarıldı. Rüzgâr, bu işi başaramayacağını anlayınca yarışı bırakmak zorunda kaldı. Onun tüm yaptıklarını bulutun arkasından izleyen Güneş, rüzgârın yarıştan vazgeçmesi üzerine, bulutun arkasından sıyrıldı ve büyük bir sevecenlikle yaşlı adama bakarak, ona tüm içtenliğiyle sımsıcak bir biçimde gülümsemeye başladı.

Güneş'in sıcaklığını giderek arttırması karşısında yaşlı adamın yüzünde bir rahatlama ifadesi belirdi. Sırtından paltosunu çıkardı ve arkasındaki tümseğe yaslanarak, Güneş'in karşısında keyifle uzandı. Güneş, daha güçlü olduğunun bu kanıtı karşısında rüzgâra bir de şu öğütte bulundu : sevgi ve dostluk her yerde ve her zaman kabalık ve zorbalıktan daha güçlüdür."

"Dünyadaki en güzel şey nedir?" sorusunu Sacha Guitry, "Sevmek sonra da sevilmek" diye yanıtladı. "Neden sevmek sevilmekten daha güzel?" diye sorulduğunda ise cevabı: "İnsan sevdiğine sevildiğinden daha emindir de ondan" oldu.

Bu anlamda gerçek sevgi; koşulsuz, bedelsiz ve karşılıksız olanıdır. Çoğunlukla bizler , beğeni ile sevgiyi birbirine karıştırırız. Ama ne yazık ki beğeni, yanında “sahip” olma arzusuyla açığa çıkar. Sevmek ise çok farklıdır. Bilincin izni, bilginin güneşidir. Bozulmamış saflığın, temiz ve berrak kalbin sesidir sevgi. Seven sevdiği için yaşar. O kendisindedir, kendiside ondadır. Seven insane sevdiği için kendisinin kendisine ait benliğini yok sayar.

Sevgi, denizin dalgasız hali, arının çiçeği, kuşların baharı, güneşin sıcağı, yağmurun toprağı, gecenin gündüzüdür. Emekle değerdir sevgi. İnanmaktır… O bitmeyen tükenmeyendir. Bazan durulur, bazan coşar, ama asla gerilmez, asla tükenmez o. İnsanın tüm benliği ile yaşaması ve hissetmesidir sevgi.

Kendinle iyi geçinmektir.

Seven insan özel bir fıtrattan gelmiştir. Sevdiğinin varlığında kendini yitirip, onu kendinde bakî yaşatır. Çok basit gibi görünen bu duygu, en zor ulaşılandır. Herkesin içinde bir yerlerde vardır ama herkes ulaşamaz o derinliklere.

Hayatın yaratılış kavramına baktığımızda, yaşamımızda yer alan her şeyi farklılıklarıyla görmeğe çalıştığımızda, her şeyin sevgi üzerine var olduklarını görürüz. Bizlere bahşedilen bu güzellikler sevgiyle yoğrulmuştur. Öyle ki gerçek sevgilerin verdiği acılar bile güzeldir. Öbür türlü sevgide intikam duyguları oluşur. Kısacası sevgi hayat, hayat sevgidir.

Kalbinizin sevgiyle yenilenmesi dileklerimle, sevgililer gününüz kutlu olsun…

14/02/2011

Sevgili Özbek
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumcu kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dışarıda Kar Var

Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Nevruz Bayramı (Anı)
Bahar-ı Düş Lütfen
Baş Öğretmen Atatürk
Feodal Kırıntılar
İnsan Olmak
Dar Ağacında Üç Fidan
Kars"ı Yaşamak
Dünden Kalma Aşk Bu
Yeni Yıl Teraneleri
Çoğul

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşkın Halleri I (Ağrı Dağı) Anneme İthafen... [Öykü]
Seyr-i Sefer [Öykü]
Güneşin Üvey Çocukları [Öykü]
Sevgili [Öykü]
Âşkın Şehidi [Roman]
Ayrılık [Deneme]
Kadın Kim Edebiyat Kim * [Deneme]
Göydağ"da Yağmur Yağdı Gözlerime [Deneme]
İnternet ve Biz [Deneme]
Bayram Gelmiş [Eleştiri]


Sevgili Özbek kimdir?

Siir yaziyorum, ve hikaye denemelerim var. Amacim gerçekten yazabilmek.

Etkilendiği Yazarlar:
Nazim Hikmet Ran ve gerçekten yazan her yazar


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Sevgili Özbek, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.