..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. -Tolstoy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Tüze Felsefesi (Hukuk)
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Hıçkırık
Arzu Karadoğan
Şiir > Lirik

Bir bilsen Kaç geceyi resmine bakarak geçirdim, Kaç geceyi uykusuz bırakarak . Hâlâ kalbimde yaşayamadıklarımız, Hâlâ kalbimde yarına taşıyamadıklarımız... Ne yüzüme mutluluk giydirebildim sensiz, Ne sözüme düşürebildim yokluğunu . Kimseler duymadı sesimi, Kimseler anlayamadı İçimi yakan o acı soğukluğunu... Şimdi veda yeridir kurduğum her cümlem ; Sokakları hasret bekçisi, kaldırımları dar. Ne hüzünle geçip giden vagonl

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
 Neymiş Biliyor Musun  (Ahmet Odabaş)

Evrimleşmiş duyunu umimiye… Şaşırma lüksümüz yok. Kapitilasyon ve duyunu umimiyeyi tarihe gömen kişilere dil uzatarak, adam
 Türkiye ve Komşuluk  (Ahmet Odabaş)

Dikkat edilirse, 1923 ile 1940 arası, dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi, Japonya, Rusya ve Türkiye’dir.
 Başkanlık Sistemi  (Ahmet Odabaş)

IV. Değiştirilemeyecek hükümler MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 . maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. ((2. Madde başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.)) bu cümle, başlangıç hükümlerinin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyeceğini belirtmektedir. Sözü ve ruhu ile geçerli olan Anayasa, 1924 Anayasına aykırı düzenlemeyi önlemektedir. Yasama ve yürütmeye ilişkin hükümler de değiştirilemez Sonuç itibarı ile, başkanlık sistemi teklif dahi edilemeyecek bir sistemdir.
 Madem ki Biliyorsun, Neden Öğretmiyorsun  (Ahmet Odabaş)

Atatürk ile orda tanıştım. Sonra, Karacaoğlan’dan Orhan Veli’ye, bir çok kişiyi tanıdım. Bilim, felsefe, hukuk…büyük denizlere açıldım. Çok ama çok dostum oldu. Bilim adamı, sanatçı, devlet adamı, hukukçu şair ve yazar, ….
 Sahiplik İmanı 1  (Bayram Kaya)

Sık sık olmasa da zenginlerden fakir olanlar çıkacağı gibi, fakirlerden de zengin olanlar çıkıyordu. Böylece ilerleyen süreç içinde değişmez olan kader, öngörülemeyen nedenleri içinde takdiri ve kaderleri de değiştirecekti. Ama bu ön görülmez ilikler münferit olmaları nedeniyle asal olan özel mülk sahipliğini ve köleliği hiç değiştirmeyecekti! Buna köleci dinler de dahil.
 Seçim Barajı  (Ahmet Odabaş)

10 partinin katıldığı bir seçimde: Seçime giren partilerden 9 tanesi 4.999.999'ar oy alsa, bu partiler % 10 barajı nedeniyle milletvekili çıkaramayacak… ve 5.000.010 tane oy alan parti tüm milletvekillerini alacak… bağımsızlar hesapta yok… 9 parti baraja takıldı, 10. Parti bütün millitvekillerini aldı…
 Türkiye’yi Savaşa Sokmak Yasalara Göre Suçtur!  (Hulki Can Duru)

ABD’nin kör kuklası haline gelmiş olan AKP hükümetinin Suriye ve diğer komşu ülkelere karşı düşmanca söylem ve eylemleri sadece Suriye değil, Mısır ve İran ile olan siyasal ilişkilerimizi bozmakta, ülkemizi ve vatandaşlarımızı misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır.
 Özelleştirme Neden Yapılır  (Ahmet Odabaş)

Ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlamak için özelleştirilmelerine ilişkin esasları düzenlemektir. Özelleştirmeler verimlilik artışı sağlamıyor ve kamu giderlerini azaltmıyorsa , açıkça Anayasa’ya aykırıdır. İlgililere saygı ile sunulur.12 Nisan 2014 Cumartesi
 Atatürk ve Türkiye  (Ahmet Odabaş)

Bir çalışmanın başlangıç yazısıdır... Türkiye tarihi, çok partili yaşam ve bu dönemler içinden bazı ayrıntılar tartışılmıştır. Yeni değişiklikler eklenmiştir
10 
 Ülkemizi ve Kentimizi Seviyoruz…  (Ahmet Odabaş)

Türkiye’yi bir canlı olarak düşünelim… Aynı düşünceyi, yaşadığımız kent için de uygulayabiliriz. Eli, ayağı, kaşı ,gözü, beyni ,yüzü, saçları, kaşları her şeyi ile bir bütün…
11 
 Adalet Üzerine - 4 (İnsanlığın Şafağı)  (Umut Salih Tiryakioğlu)

Yeryüzünde hüküm süren anlayışları genel hatlarıyla gördükten sonra en zor iş, bu pragmatist dünyayı nasıl ters yüz ederek idealist bir dizgeyi hakim kılacağımız noktasında toplanmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için olanı bir kenara bırakıp olması gerekeni bir çerçeve halinde, duyularımızca kavranabilecek tarzda sunmakla başlamayı uygun görüyorum.
12 
 1982 Anayasası ve Tutukluluğun Devamı Kararı  (Ahmet Odabaş)

Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır.
13 
 Çok Partili Yaşam  (Ahmet Odabaş)

Çok partili siyasi yaşama geçtiğimiz günlerdeki, acemi yöneticilerin küçük Amerika olma sevdasından uyandıklarında, kendilerine Atatürk döneminden kalan sanayi tesislerini sattıramayan Amerika, kendisine karşı dik duruş gösteren, isteklerini aynen yerine getirmeyen yönetimi gözden çıkarmış ve darbe ortamını hazırlatmıştır.
14 
 Dostça Bir Söyleşi  (Ahmet Odabaş)

Atatürk,, bizim insanımız. Aynı sokağı bölüştüğümüz, aynı sofrayı, aynı çayı bölüştüğümüz bir dost…
15 
 Darbelerin Arka Yüzü...  (Ahmet Odabaş)

1960, 1971, 1980 ve devam eden olayların arkasında, yabancı gizli servisler açık açık oynuyor…
16 
 Yakın Dönem Türkiye Bilgileri  (Ahmet Odabaş)

1929 - 1939 yılları arasındaki on yılda dünya sanayi üretimi %19 artarken, Türkiye'de sanayi üretimi artışının %96'yı bulduğunu, Sovyetler Birliği ve Japonya dışında hiçbir ülkede, bu alanda Türkiye'den daha hızlı bir büyüme sağlayamadığını... (Porf. Dr. Suna Kili , Atatürk Devrimi - Bir Çağdaşlaşma Modeli, S. 263 - 264.)
17 
 Çocuklarla Evlenmenin Hukuksal ve Etik Boyutları  (Hulki Can Duru)

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Azimli Arap yarımadasının iklim yapısını ve evlilik kültürünü göz önüne aldığımızda çocuklarla evlenmenin olağan olduğunu, günümüzde de bu tür evliliklerin garip karşılanmaması gerektiğini belirterek şöyle yazıyor: “Bütün bunlardan sonra özetle diyebiliriz ki Hz. Aişe’nin Hz. Peygamberle nişanlandığı yaş 6 dır. Bu da nübüvvetin 10. yılına tekabül etmektedir. Evlendiği yaş 9 dur.”
18 
 Cmk 308  (Ahmet Odabaş)

Ceza Genel Kurulu'a itiraz
19 
 Cumhuriyet Kuruldu… Askeri Zaferin Kültürel ve Ekonomik Zaferle Taçlanması Gerekiyor…  (Ahmet Odabaş)

Dün okuduğum Nazilli Basma Fabrikasının kuruluşu ve bugünkü hali, benim 15 yıla yoğunlaşmam gerektiğini anımsatmıştır
20 
 Adalet Üzerine (Hukuk Ekolleri İçerisinde Tabii Hukuk Doktrini'nin İdealist Duruşu ve Evrensel Bir Sistem Arayışı)...  (Umut Salih Tiryakioğlu)

Gelgelelim insanlığın varoluş denkleminde sayısız tecrübeleriyle sabit olmuştur ki, günü kurtarmak hiçbir topluluğu geleceğe taşımamıştır. Yalnızca bugününü düşünenlere yarın ekmek vermeyecektir. Şu anda yapılması gerekeni layıkıyla yapmak ve gerekli tatmini gerektiğince sağlamak, başarıyı en hızlı getiren etkenlerden biri olabilir ama hukuk gibi a priori ve kendiliğinden var olan bir üst oluş, sistemleştirilir ve uygulanırken çağlara ve büyük kitlelere hitap edecek şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Ki ancak evrensel yasalarla mutlak bir adalete ulaşılabilir.

1 2 3 4 5 6  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kıbrıs
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Evrim Var Ya Evrim
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Kısa Dünya Tarihi
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Sahiplik İmanı 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Başkanlık Sistemi
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Ülkemizi ve Kentimizi Seviyoruz…
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Özelleştirme Neden Yapılır
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Uzatmalı Yalan Haber
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Demokrasicilik Oyunu
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Cumhurbaşkanının Af Yetkisi
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Cmk 308
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Görev İtirazı
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Devletçilik Nerede
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Tutuklulukta Geçecek Süre
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Hukukta Makul Süre
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Muhalif Görünüşlü Yandaş
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)
Rüşvet
Ahmet Odabaş
Eleştiri > Günlük Olaylar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.