..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dünyada yaşıyoruz, ve ben de materyalist bir kızım -Madonna
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Haydar Köprülüoğlu
Haydar Köprülüoğlu - Ayrıntı
Site İçi Arama:


Öykü
  Beni Aşan veya Dışa Taşan Duygular (Haydar Köprülüoğlu) 23 Ocak 2012 İronik 

Realitesi içinde düşündüklerimi söylüyorum. Anayasası dışında oluşmuş bir sistem. Saygılar.

  Alpaslan'dan Beri... (Haydar Köprülüoğlu) 4 Mayıs 2011 Didaktik 

Yıllarca, belki de bir asrı aşan süresi içinde, çatışmalar yaratan, 1 Mayıs fobisini yenmiş olmamız adına...

  Bekçi İmdat (Haydar Köprülüoğlu) 27 Haziran 2011 Anı 

'Gün Aşımı, kitabımdan aldığım öyküdür. Alt tabanda yaşanan sömürücülüğün tipik bir örneğidir. Bekçi İmdat örnek bir davranışla bu görevden ayrılmıştır.

  Hortumculuk (Haydar Köprülüoğlu) 28 Haziran 2011 Bireysel 

Ankara'nın 1950'li yıllarını tasvir eden öykü.

  Biri Yer, Biri Bakar (Haydar Köprülüoğlu) 6 Temmuz 2011 Anı 

Bir ara birkaç televizyon kanalında yemek yarışmaları yapılmıştı. Medyasıyla bilinen yiyenleri çok ülkede, -Yemekteyiz- tabirinin sırıttığı kanısındayım.

  Sonbahar Güneşidir (Haydar Köprülüoğlu) 4 Ağustos 2011 Anı 

Sonbahar hüzünlüdür, insanların son baharları da başka hüzünlerle dolu. Rüzgârlar da sert eser, savrulabilirsin de. Saygılarımla.

  Harf Devrimi ve Bir Anı (Haydar Köprülüoğlu) 28 Eylül 2011 Anı 

Bireysel olarak 2005 yılında yayınladığım 'Gün Aşımı' kitabımdan alınan anıdır. Mevcudu kalmamıştır. Kültür Bakanlığına 2. baskısının yapılması için yazdım, şimdilik tahsisatımız yok, orjinal Cd'sini gönder, gerekirse ileride basabiliriz mealinde bir yazı aldım. Şu anda sağlık sorunum olduğu için yeniden basımı için ilgilenemiyorum. Saygılar.

  Harf Devrimi ve Bir Anı (Haydar Köprülüoğlu) 28 Eylül 2011 Anı 

Bireysel olarak 2005 yılında yayınladığım 'Gün Aşımı' kitabımdan alınan anıdır. Mevcudu kalmamıştır. Kültür Bakanlığına 2. baskısının yapılması için yazdım, şimdilik tahsisatımız yok, orjinal Cd'sini gönder, gerekirse ileride basabiliriz mealinde bir yazı aldım. Şu anda sağlık sorunum olduğu için yeniden basımı için ilgilenemiyorum. Saygılar.

  Bir Liderin Hazin Sonu (Haydar Köprülüoğlu) 22 Ekim 2011 Anı 

En ufak birim insan ve aile, Devletin bir parçasıdır. Kamuoyu yaratarak bir ülkenin rejimini değiştirmek, hiçbir ülkenin hakkı değildir. Libya'nın % 95'i çöldür. Ralli yaparak çölünden geçilir de, bu yönüyle Libya'ya bir çözüm gelmezken, % 5'lik bölümündeki çözümsüzlükle uğraşılmıştır. Muammer Kaddafi akıllıların delisidir. Zaman bakalım ne gösterir. Saygılar.

  Bizim Haller (Haydar Köprülüoğlu) 26 Ekim 2011 İronik 

Çok kişi kartvizit, veya maddi çıkarlar için oynuyor. Çıkar sağlamak amacıyla hacca gidenler gibi. Milletvekilliğini de dahil edebiliriz. İsteklerin önü, ardı kesilmez. Ev versen, yazlık ister, köşk ister, köşk versen Boğaziçinde olsun der. Milletvekilliği aday adayları oy alabilmek için çabalarıyla birlikte, paralarını da harcıyorlar. Geçmişte böyleydi, günümüzde de bu serüven devam ediyor. Bütün bu çaba ve uğraşlara karşın, minder dışı karakucak devam ediyor. Saygılar.

  Asayiş (Haydar Köprülüoğlu) 1 Kasım 2011 Bireysel 

Kullanmakta hasret kaldığımız bir deyiş, 'Asayiş berkemal'. Magazin haberlerine tamamen ters düşüyor bu deyiş. Her şey 12'ye beş var gebeliği. Bir de vatan sağ olsun burukluğu. Saygılar.

  Ağabey, Kardeş Olduk (Haydar Köprülüoğlu) 3 Kasım 2011 Toplumcu 

Ülkede bir seçim öncesi yaşanan öykü. Toplumda buna benzerleri çok sık rastlanıyor. Saygılar.

  O'nu Kaybettiğimiz Gün (Haydar Köprülüoğlu) 6 Kasım 2011 Didaktik 

Dünyanın 1881 yılında bir ferdi doğmuştu. Maddi yönden zor günler yaşayan bugünkü devletler gibi, Osmanlı İmparatorluğu da kapitilasyonlar, mutlakiyet rejiminden kurtulmak için çıkış kapıları arıyordu. Bu kapı Selanikte bulunan Ali Rıza Bey- Zübeyda Hanımın Kapısı olacaktı. Gün doğmadan, gün batarken neler doğmaz ki. Saygılar.

  Doğduğumuz Dünya Bu Değil (Haydar Köprülüoğlu) 14 Kasım 2011 Ortamsal 

Doğduğumuz dünya elbette bu değildir. Bu dünyaya bir meta gibi satılmak için, özelleştirilen taşıma araçlarının arkasından koşmak için, yıkılan çatılar altında ezilmek, bozulan insan yuvalarının oy uğruna fede edildiğini görmek için gelmedik. Saygılar.

  La Teşbih ve La Temsil (Haydar Köprülüoğlu) 24 Aralık 2011 Sürrealizm 

Yaşananları farklı açılardan hep beraber görüyoruz. Aslında toplum, sümen altı edilmiş kağıtlar dışında kayıttadır. yaşanmış olan Ermeni vatandaşlarımızın tehciri sonrasında olanları babam anlatmıştı. Babam Sungurlu'da bir Ermeni Aileyi olaylar yatışana dek evimizde misafir ettiklerini anlatmıştı. Bu Aileyle önce Ankara'da, yıllar sonra da İstanbul'da hayatta olan son fertleriyle görüşmüştüm. Kısaca olay Ermeni çetelerin ve Müslüman cemaatın kışkırtılmasıyla, İstanbul'da 6 Eylül, Maraş ve Çorum'da yaşananlar gibi olmuştur. Bunların dışında bugünümüzün ironik özeti. Saygılar.

  Millete Taziye (Haydar Köprülüoğlu) 24 Aralık 2011 Anı 

Elli bir yıl önce millet oyuna konulan ilk vesayet, Türk Siyasetinin dönemeç noktası ve Milletçe taziyemiz.

  Doğup Büyüdüğüm Semt (Haydar Köprülüoğlu) 31 Aralık 2011 Anı 

'Gün Aşımı, Ankara Anıları kitabımdan alarak birkaç paragraf ekledim. Saygılar.

  Kendimizle Hesaplaşma (Haydar Köprülüoğlu) 20 Ocak 2012 Didaktik 

Fazla ayrıntıya girmeden ülkeyi akıl, idea ve nüfus artışımızla ilgili, psikanaliz bir tahlil. Saygılar.

  Boşa Giden Erdemlerim (Haydar Köprülüoğlu) 20 Ocak 2012 Varoluşçuluk 

Gerçekler tamamen ortada, AİHM'de ki, yurttaki dava dosyaları, son Hrant Dink ve benzer kararlar fazla izaha gerek bırakmıyor. Saygılar.

  Bildiğim ve Şahidi Olduklarım (Haydar Köprülüoğlu) 24 Ocak 2012 Başkaldırı 

Yazılanların, yorumu okuyucuya bırakılan pek çok, hem de Piza kulesi kadar doğru konular vardır. Saygılar.

  Köprü Yaptın (Haydar Köprülüoğlu) 29 Ocak 2012 Aşk ve Romantizm 

Şahıs olarak hedef seçmiyor, sürüp geldiği rotayı kastediyorum. Sosyal güvencenin, amme alacağının neresinde adalet var. Oy kazanmak adına yok edilen değerler, emekliler arasındaki ters tepen 40 yıldır, özellikle Bağ-Kur'da yaşanan eşitsizliği giderecek intibak yasası nerede? Saygılarımla.

  Gazi Mustafa Kemal ve Arkadaşlarının Ankara'da İlkgünleri (Haydar Köprülüoğlu) 3 Şubat 2012 Başkaldırı 

Bugünkü Türkiye de nereden, nereye gelindiğini, gösteren, özellikle genç neslin ders almalarını istediğimiz bir anı. Saygılar.

  Kız İsteme (Haydar Köprülüoğlu) 9 Şubat 2012 İyileşme 

Yaşanmış konulardan aldığım, 'Gün Aşımı' kitabım için yazdığım öyküdür. Kendi kendine hayal kurma, gelin, güvey, ön yargı. Saygılar.

  Şerif Kayı - Kabağın Ahmet (Haydar Köprülüoğlu) 10 Şubat 2012 Deneysel 

Yaşanırken farkına varmadığımız güzellikler gelip geçiyor. Anıda yaşanan yer Başkent'in merkezinde, Ulus Meydanında, Atatürk Heykeline çok yakın bir yerdi. Saygılar.

  Sıradanım Sıradan (Haydar Köprülüoğlu) 1 Mart 2012 Anı 

Bağ-Kur Bağımsız kuruluşlar düşünülerek, toplumun sosyal güvencesi olarak yasalaşmıştır. Bu düşüncenin içinde holdingler, fabrika ve en küçük işletmelere dek, hatta doktor, avukatlık, mühendislik gibi çeşitli meslek sahiplerini kapsıyordu. Bu en zengin grubun sosyal güvencesi, en az maaş alan kuruma dönüştürülmüştür. Bu aptiaciz de Bağ-Kur'lu, yetmiş yıldır çalışan, 700 lira emekli aylığı alan bir kulunuz. Yeterli pirim mi yatırılmamış, bir bakıma ne alâka. Doğumumu belirten ilk hüviyet belgem ilkokula başlarken Ankara Nüfus Müdürlüğünden alınmış, bu kayıt doğmuş olduğum Sungurlu İlçeine 1931 olarak geçmiştir. Bu şekilde pek çoğu gibi devletin işine geldiği gibi kullanan bir nevi 'yaşar yaşamaz'ı durumunu düşürülmüştür. Doğumumdan bugüne dek bütün işlemler 1927 doğumlu işlemi görürken, Bağ- Kurdan emekli olurken, mahkeme kararını yaş düzeltme kabul ederek hatada ısrar etmiştir. İkinci hataları süresi içinde basamak yükseltmişken, eksik para alınmış bahanesiyle, basamağımın yükseltilmediği bildirilmiştir. SSK Sicil numaram 119580'dir. !950 yılından önce çalıştığım kamu kurumlarında çalıştığım 'emekli keseneklerim' emekliliğe dahil edilmemiştir. Yerimin darlığından bu kadar yazabiliyorum. Saygılarımla.

  Çatılar (Haydar Köprülüoğlu) 7 Nisan 2012 Soyut 

İnsanların vecd dediğimiz, ilhamla birlikte kendinden geçtiği anlar vardır. Bu şiirlerimden biridir bana göre. Saygılarımla.

  Kısa Öz Geçmişim (Haydar Köprülüoğlu) 22 Nisan 2012 Bireysel 

Bilgisayarımdan tam olarak yararlanamıyorum. Yazdıklarımı CD'ye de alsam da yazılarım her an elimin altında olamıyor. Kitap arka kapağı olarak hazırladığım kısa Öz geçmişim göz önünde olsun istedim. Saygılarımla.

  Realite (Haydar Köprülüoğlu) 27 Haziran 2012 Anı 

İnsan unsuru mesafe alırken inanılmaz hatalar yapıyor. Terörün tohumlarını eken bu hatalardır. Terörün sonu gelecektir. Yeter ki insan üstüne oynanan oyunlarda Ülke adaleti hata yapmasın. Saygılar.

  Bir Başarı Kutlaması (Haydar Köprülüoğlu) 12 Ağustos 2012 Anı 

2012 Londra Olimpiyatlarında özellikle de atletizm dalında elde ettiğimiz bir altın, bir gümüş bizler için ne kadar kıymetli olduğunu gördük. Saygılar.

  Adalet Hakkında Birkaç Söz (Haydar Köprülüoğlu) 4 Eylül 2012 Beklenmedik 

Adalet hakkında söylediğim sözlerden sonra, aynen yaşanan bir olaydır. Saygılar.

  Alfabesiyle Büyümüştük (Haydar Köprülüoğlu) 8 Kasım 2012 Anı 

Atatürk alfabesinin pek çok üniversitesini bitirmiş son temsilcileriyiz. Şimdiler de kafamız çok karışık, hayretler içindeyiz. Kimler Atatürkçü, kimler değil, bir Osmanlı tokatı gibi yüzümüze çarpıyor. Yahut da bu yaşananlar Atatürk'ün yazdığı oyunun her şeyini içeren döner sahnesi. Saygılarımla.

  Bizim Futbol (Haydar Köprülüoğlu) 19 Mart 2013 Ortamsal 

Nevruz günleri unutturularak, futbol geliştirilmeye ne demeli bilemem. Türkiyenin batıya yönelmiş kültürü içinde, köklü törelerimizden Nevruz bayram olarak benimsenmemişti. Türkiyedeki Kürtler tarafından Newroz adıyla bayram coşkusuyla kutlamaktadır. Dünya futbolünde Avrupa Grubunu seçmemiz, Asyadaki Türk kökenli devletler tarafından coşkulu, bayram havasında geçen Nevruzu unutturmuş, ergenekon örsünde kılıç dövmek yeterli görülmüştür. Saygılarımla.

  Görüş (Haydar Köprülüoğlu) 27 Temmuz 2013 Bireysel 

Ülkenin genel durumuna baktığımız zaman yanlışları tomarıyla görüyoruz. Geriye dönüp Fatih'ten sonraya dönmek mümkün olmadığından, özellikle kafa ve ağız yapımızı değiştirmek gerekiyor. Gerici düşüncelerle değil, ilerici eğitimle. Buna ampul değil, ışıldak gerekli.

 

 Yaşamanın doruk noktası traji komik de olsa, senin, benim, ülkenin ortak noktasıdır.
Fedâkarlık yapmana, saygı göstermene değer.


  19.11.2011 04:01:21  

Aklınla yaşa, mantığınla yön bul, yüreğinle karar ver, duygularınla mutlu ol.

Akıl var tokmak gibi, uluorta kimlikte

 

 

Akıl var damıtılmış, yedi gözlü imbikte.

  19.11.2011 03:57:12  

Akıl var tokmak gibi, uluorta kimlikte, Akıl var damıtılmış, yedi gözlü imbikte.

 

 


  19.11.2011 03:50:58  

Ailenin iffetin den kadın, saffetinden erkek, dirliğinden devlet sorumludur.

 

Ahlak dışı işlere tolerans göstermek onay vermektir

Adalet, ne kazanmak için pahalı, ne kaybetmek için ucuzdur.

 

Allah, gökle yer arasındadır, gözlerini yeryüzünden ayırarak gören için. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Haydar Köprülüoğlu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 28.05.2020 07:43:15