..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlığın hangi filizi köreltilmek istenmişse, tersine o filiz daha gür büyümüştür. -Freud
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - osman demircan
osman demircan - Direncin Sesi
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Gülüşlerim Var Alkış Kadar Anne (osman demircan) 20 Mayıs 2013 Bireysel 

Beni neden doğurdun ki ANNE Evcilik oyununa alet etmek için mi Bana oyuncak dahi vermezlerken Oyunlarına alet ederler beni neden Tahterevalli olup çocuk saflığında

  Davası Sığıra Dayananın, Eli Dışkıdan Kurtulamaz (osman demircan) 3 Haziran 2013 Türkiye 

Artık inandığım bir şey var; Taksim'dekiler bu ülkeyi yönetemezler. Onlarda o alt yapıyı, zekayı, uygarlığı bulamazsınız. Onların terk derdi, rakı ve şarap... Onları sadece içki fabrikasına müdür yapabilirsiniz. O alt yapıya sahipler. Aslında Taksim'de rakı fabrikası kurulmalı. Etrafına da çam dikilmeli. Noeli de rahat kutlarlar. Ben olsam öyle yaparım. Ayrıca o savaşanların derdi ülke değil; şarap ve rakıdır. Her şehirde bir rakı fabrikası açılsa, bu insanlar da o fabrikaları yönetse iyi olur. Bunlar ülke yönetemezler.

  Saçları Sindirilmiş Halktı (osman demircan) 30 Mayıs 2013 Modern 


  Eyfel Kulemiz Dar Ağaçlarıdır (osman demircan) 20 Mayıs 2013 Türkiye 

Hangi ülkede yaşadığınızı bilmek ve hayatınızı buna göre düzenlemek zorundasınız. Burası Türkiye... Ona göre sevin ona göre hareket edin... Burası marjinal bir ülke... Başka ülkelerde domuz eti yenilir, bize marjinal gelir. Oysa asıl marjinallik bizdedir. Önce Hüseyin'i kesenler ve öldürenler gibi ölüm kusarız ardından abdestimiz bozuldu mu diye sorarız. Bu ülke Kerbela'nın üzerine kurulmuş Paris'tir, Eyfel kulemiz dar ağaçlarıdır.

  Sen İncitme Bari Beni (osman demircan) 27 Mayıs 2013 Lirik 

Sonbahar renklerisin ey sevgili Yaprak yaprak yüreğime düşen Ateş kızılı hazan bahçelerisin sen Gönlüme kor gibi yanarak düşen

  Şimdikiler Böyle Sever (osman demircan) 27 Mayıs 2013 Didaktik 

biri eline alır kazmayı diğeri eline alır çapayı etraflarını çitle örerler böyle sever şimdikiler

  İnsan (osman demircan) 27 Mayıs 2013 Sevgi ve Nefret 

bu dünyada duvar gibi adam derler her yerine çivi çakarlar ağaçlar ayakta ölür derler baltayla devirirler

  Seninle Açarım Perdelerimi Güne (osman demircan) 24 Şubat 2010 Düşler 

Sen bir penceresin. Seninle açarım perdelerimi güne. Ve panjurları yanlara çekerek, seninle bakarım hiç acı vermeyen bir duygu gibi gökyüzüne uzanan tepelere. Seninle bakarım çiçeklerin en yeşiline. Toprağın teninde hissederim uğultusunu rüzgarın otlar sallanırken. Seninle görürüm yüreğim bir fanus gibi iken okyanusların üzerine yağan yağmurun sesini.

  Bazen İki İnsan Aptallıklarını Tartışırlar (osman demircan) 16 Aralık 2010 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bazen iki insan aptallıklarını tartışırlar. Tartışmayı kazanan ise daha çok aptal olduğunu ispatlar böylece. Türkiye'de tartışmaların geneli böyledir işte. Türkiye'de hep iki taraf vardır. Sağcı ile solcu gibi... Leyla ile Mecnun aşkında olduğu gibidir aslında iki taraftaki ilişki. Ya bir taraf Mecnun'dur, gözleri başka bir şey görmeyen ya da bir taraf Leyla gibidir etekleri tutuşan.

  Üşüyüşümsün, Yalnızlığımda (osman demircan) 17 Aralık 2010 Sevgi ve Aşk 

Sana gözüm gibi bakarken, şimdi gözyaşlarımla düşüp, yürek mazgallarına akan bir ıslak ayrılık şarkısısın. Islak ve nemlisin, yalnızlığımın yollarında. Üzerime yapışan sisli bir havasın. Tüm boşluklarımı doldururken bir zamanlar; şimdi kollarımın boşluğunda, esen sert bir rüzgarsın. Üşüyüşümsün, yalnızlığımda. Terk edişin, bana gölgede soğukluğunu bırakırken, bakışlarımın donduğu yerdesin. Nabzımın tükendiği, soluğumun bittiği bir dünyadasın. Sana ömrümü adadığım anların ardından bana buz sarkıtları gibi parmaklar bırakırken, sen başka kollardaki saatlerin mutlulukla çaldığı vakitlerdesin.

  Ey Çocuk (osman demircan) 18 Aralık 2010 Savaş ve Afetler 

Oyuncak bebeği kanlı olan çocuğun, masallarındaki kurtlar insanlardır artık. Bir acının sesidir kulaklarda. Feryarlar ve figanlar küçük gözlerden boşalan iri gözyaşlarıdır. Duvarlara vursa sesin ey çocuk, sıvaları dökülür. Niçin işitmez feryadını insanlar ey çocuk, bir oyun bozandır hayat diye mi? Ey çocuk, kaç kez döverse dövsün kıyılarını dalgalar, kayalıklarında yine de kuş yuvalarına izin ver.

  Sen Benim En Büyük Hatamsın (osman demircan) 18 Aralık 2010 İtiraflar 

Bazen en zor soruları çözersin de, en basit soruda hata yaparsın. İşte o hata hayatta yaptığın en büyük yanlışlık olur. Sen benim en büyük hatamsın, tıpkı en basit sorularda yaptığım gibi.

  Gecelerimde Bir Mum Işığı Kadarsın (osman demircan) 10 Aralık 2010 Sevgi ve Aşk 

Bir dağın uçurumunun ucuna dökülen bir damlasın. Düşsen dağ hiçbir şey kaybetmeyecek. Yerinde kalsan kuruyup kaybolacaksın. Bir hiçsin güzellik dolu kabalığın içinde. Bir katedraldeki en ve boysun; düzlem ve yüzeysin. Sınırlısın ve pek tabi ki üçüncü boyutsun. Derinliksin yani. Oysa bir katedralin sınırları olmamalı. Sonsuzluğu aradığın yer üç boyutlu değil, dört boyutlu olmalı.

  Kar Yangınları (osman demircan) 12 Aralık 2010 Erotik 

Tenimi derinliğine acıtan kar yangınımsın Sensizlik bana buzdan elleriyle dokunuyor Avucuna alıyor beni yokluğunun soğukları

  Hayat, Gereksiz İlişkiler Yumağıdır (osman demircan) 11 Aralık 2010 İlişkiler 

Hayat sevmediklerimizi karşımıza çıkarır hep, ne zaman ki sevdiğimiz birine rastlarız o zaman da iş işten geçmiş olur. Bir insanın sevmediği insanlar arasında yaşaması tam bir işkencedir. Bu işkence sevilen bir insanla karşılaşıldığında son bulur; ama sonradan gelen mutluluk da mutluluk olmaz. Böyle bir yaşantı, insanın yüreğine çakılan bir çividir. Yüreğimize her gelen çerçeveli bir fotoğrafını asar. Yüreğimiz öyle kanar ki, her kan damlası her bir resmi kaplar. O zaman anlarız ki, yüreğimize her giren onca kişi aslında bizi incitmiştir. Hayat gereksiz ilişkiler yumağı haline gelmiştir.

  Ölüyorum Desem Anlamaz (osman demircan) 14 Aralık 2010 Sevgi ve Aşk 

Ölüyorum desem anlamaz. Kanıyorum desem anlamaz. Bıçak yaradan anlamaz. Dilim dilim eder beni sevgili. En güzel güller de güneşe muhtaçtır desem anlamaz.

  Evlen Benimle (osman demircan) 18 Temmuz 2011 Sevgi ve Aşk 

Hayat düğün ve cenazedir ey sevgili. Nasıl toprakta binbir çiçek açarken ve o çiçekler hem düğünlerde hem de cenazelerde kullanılırsa, hayatta da çiçek gibi yaşamak gerekir. Ölümü severek ve yaşamaya kök salarak yaşamak gerekir ey sevgili. Hayatta acımayan yerimiz kalmaz çoğu kere. Açık bir yara gibi gezeriz de insanlar arasında, kimse yaralarımıza merhem olmaz.

  Polisler Gezi Parkı ile İlgili İlk Kez Konuştu (osman demircan) 8 Haziran 2013 Türkiye 

Gezi Parkı eylemlerinde protestoculara müdahale eden Çevik Kuvvet polisi ilk kez konuştu.

  Ekmek Parası (osman demircan) 22 Şubat 2010 Meslekler & İş Yaşamı 

Hayatım boyunca hep sebzelerin ve meyvelerin fiyatlarını öğrendim. Eve bugün ne götüreceğimin hesabını yaptım hep. Ekmek parasını kazanmak, bir engellinin tekerlekli sandalyeyle yarış kazanması gibi zor oldu benim için. Bu yüzden zenginlerin yarış arabası tutkusu gibi hobilerim hiç olmadı. Tek derdim pedikürlü ayak sahiplerinin Bebek sahilinde çaylarını yudumlarken otobüse yetişmek oldu. Koşturmak ekmek parası peşinde koşanların karakteristik bir özelliğidir zaten.

  Seni Irak Orospusu Kadar Bile Sevmedim (osman demircan) 29 Nisan 2013 Unutulamayan Dönemler 

Nereden bilecektim aynı fincandan içtiğimiz kahvenin falında ayrılık olduğunu. Kahvenin sıcaklığı içime akmışken, tadı damağımdan daha gitmemişken çekip gittin. Konuşmaların mendireklere vuran sakin dalgalar gibiyken, hayatımdan çekilip giden bir dalga olacağını nereden bilecektim. Beni acılara boğacağını nereden bilecektim.

 

 Ben intihar ediyorum. Kendimi edebiyat denizine atıyorum. Kelimelere boğuluyorum. Ölüyorum. Siz bunu nereden bileceksiniz ki. Kaç yazarla tanıştınız ki onun ölümünü de tanıyasınız. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © osman demircan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 24.05.2019 02:04:09