..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Nilüfer Aydur
Nilüfer Aydur - Kaosun İçinde Var Bir Ezgi
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Kadın (Nilüfer Aydur) 24 Nisan 2014 Bireysel 

Vapur gibi gözleri vardı Kadının.

  Örgüt (Nilüfer Aydur) 24 Nisan 2014 Bireysel 

Sevdamın sınırlarına çitler Hayallerime elbise biçtiler. Beni örgütlediler ki öyle Kokunu unuttum anne.

  Duymak (Nilüfer Aydur) 17 Nisan 2014 Bireysel 

Sessizlik olsun, yarılsın karanlık Kendini duysun yürek.

  Aşığın Ömrü (Nilüfer Aydur) 17 Nisan 2014 Bireysel 

Kim demiş ömrü uzatır aşk. Çok aşık bilirim ben vakitsiz ölen.

  Ağlama (Nilüfer Aydur) 19 Ocak 2014 Bireysel 


  Sen (Nilüfer Aydur) 15 Ekim 2012 Bireysel 

Yastıklara Kara lekesi bulaşırdı insanlığın.

  Bilgi Donanımımız ile Eylem Biçimimiz Arasındaki Uçurumun Yarattığı Gerginliğin Ortadan Kaldırılması Üzerine (Nilüfer Aydur) 28 Mart 2012 Toplum 

Unutmamak gerekir ki, hiçbir devletin varlığı halk tarafından yıkılmak suretiyle ortadan kalkmaz çünkü bir devleti yıkmaya çalışan ancak başka bir devlet olma iradesidir. Bir devletin varlık alanı halk tarafından ancak daraltılabilir ya da genişletilebilir. Bu da ancak o devlete mensup olanların devlete yüklediği anlam yoluyla mümkündür. Üzerimizde baskı kuran, iradelerimizi hiçe sayan bir devlet istemiyorsak bunu başarmanın tek yolu öncelikle kendi irademizi tanımak ve özgürlüğümüzü hemen yanıbaşımızdaki insanlara ilan etmek, kendimize kefil olmak ve davranışlarımızın sorumluluğunu üstlenmektir. Bunu biz yapamıyorsak yapacak bir erk her zaman bulunacaktır.

  Bendeyişler - 7 (Nilüfer Aydur) 10 Şubat 2012 Toplum 

Hakikate bilgiyle gelemezsin, bu yüzden bilimle gelmelisin. Bilim bilmeye çalışmaktır ki; bilerek ermen -bilmen- mümkün olmasa da, bilmeye çalışarak hakikate yakınlaşabilirsin. Yeter ki; bilimle bileceğin yanılgısına kapılıp kör olma, bilmeden bilime kör olabilirsin.

  Kutsala İlişkin (Nilüfer Aydur) 25 Ocak 2012 Toplum 

Bugün yaşamakta olduklarımız ve yakın bir dönemde yaşayacak olduğumuzdan şüphe duymadığımız; insanın yıkımına, kıyımına yönelmiş genel gidişatımız bizi acil olarak bir zeminde buluşmaya zorunlu kılıyor. Özellikle yaşadığımız kültürel coğrafyanın görmezden gelinmesi imkânsız iradi teslimiyetçiliği; hızlı devrimlerin, aşağılamaların, yok farz etmelerin üstesinden gelemeyeceği ve bu sebeple her şeyden önce anlaşılmaya ve kabullenilmese bile, insanlık adına geleceğe yönelik daha iyiyi hedefleyenler için, en azından kendisini tanımaya mecbur bırakıyor bizi.

  Bendeyişler - 6 (Nilüfer Aydur) 17 Ocak 2012 Toplum 

Sezgi, hayat boyu helezonlar çizerek yürüdüğümüz yola bıraktığımız işaretlerin, gerek gördüğümüzde bulunduğumuz yerden bakarak okunmasıdır. Genellikle işaret olarak ekmek kırıntıları kullandığımızdan okuma güçlüğü yaşarız. Çünkü içimizdeki kuşlar, bıraktığımız bu kırıntılar sayesinde yaşar. Bazılarımız en başından itibaren işaret olarak çakıl taşları kullanmıştır. Onlar sezgileri güçlü ve fakat yalnızdırlar.

  Kızıma (Nilüfer Aydur) 27 Aralık 2011 Sevgi ve Arkadaşlık 


  Bendeyişler - 5 (Nilüfer Aydur) 25 Kasım 2011 Toplum 

Zaman, acılarımızın aktığı nehirdir bir bakıma. Bu nehrin yanı başındaki bir ağacın altına oturup, Nirvana’ya ulaşmayı bekleyebilir insan; ama bu hissizlikten medet ummaktan başka nedir ki? Oysa insanı gerçek anlamda acılarının esaretinden kurtaracak olan, acılarından kaçmak değil, tersine onlarla savaşmaktır. İnsan, acılarını yenmeyi, kazanarak bilmelidir. Kazanmak, yengiyi hak etmektir, savaştığını yok etmek değil. Yok saymak hiç değil...

  Çirkin Ördek Yavrusu İnsan Hayvan mı? (Nilüfer Aydur) 15 Eylül 2011 Toplum 

Ben insanın farklılaşmış bir hayvan türü mü yoksa yaradılış hikâyesinin kanıtı mı olduğu hususunda bir tartışmaya girmektense, insana, hayvandan farklılığının sonucu ve göstergesi olarak bulunduğu yerden bakmanın en doğrusu olduğunu, aynı zamanda onu bir alt seviyeden çağırmak yerine bir üst seviyeye davetten kazanç elde edebileceğimizi düşünüyorum.

  Sus - II - (Nilüfer Aydur) 15 Eylül 2011 Soyut 


  Bendeyişler - 4 (Nilüfer Aydur) 17 Ağustos 2011 Toplum 

Uğruna ölünebilecek tek kesinlik bilgidir ve o, kimse için kesin değildir. Birileri bilgisinin kesinliğini kabul etmen için seni zorluyor mu? İşte bunun için ölebilirsin. Fakat öldürmek için hiçbir sebebin yok.

  Bendeyişler - 3 (Nilüfer Aydur) 24 Mart 2011 Toplum 

Gürültü içinde sükûnet, tarihin en güzel saatleri bunlar. Bu saatlerde yazgının ve seçimin, iyiliğin ve kötülüğün bütün dereceleri gün yüzüne çıkar. Ayetler biter topraktan; ciltler, levhalar, yıldızlar dolusu bilgi iner tanıklardan. Sükûn et ve topla.

  Söz Vermiştin İnanacaktım (Nilüfer Aydur) 8 Mart 2011 Bireysel 


  Hâlâ Bitmedik İnadına - VII (Nilüfer Aydur) 5 Mart 2011 Başkaldırı 


  Hâlâ Bitmedik İnadına - VI (Nilüfer Aydur) 5 Mart 2011 Başkaldırı 


  Hâlâ Bitmedik İnadına - V (Nilüfer Aydur) 5 Mart 2011 Başkaldırı 

Fakat uçmuyor gül, Açmıyor toprakta balık; İnsandan makine olmuyor, Oyun sayılmıyor simülasyon cellâtlık.

 

 Özgürlük en acımasız efendidir. Çünkü yasalarına uymakla uymamak arasında bir fark yoktur.
Onun olduğu yerde herkes köledir.

Nilüfer AYDUR 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Nilüfer Aydur, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 20.02.2020 01:06:05