..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > Haydar Köprülüoğlu
22 Ekim 2011
Bir Liderin Hazin Sonu  
Haydar Köprülüoğlu
En ufak birim insan ve aile, Devletin bir parçasıdır. Kamuoyu yaratarak bir ülkenin rejimini değiştirmek, hiçbir ülkenin hakkı değildir. Libya'nın % 95'i çöldür. Ralli yaparak çölünden geçilir de, bu yönüyle Libya'ya bir çözüm gelmezken, % 5'lik bölümündeki çözümsüzlükle uğraşılmıştır. Muammer Kaddafi akıllıların delisidir. Zaman bakalım ne gösterir. Saygılar.


:AEBD:
Bir liderin hazin sonu

İnsan, -İnsanlığın- verdiği özellikleri taşır. İnsan milletin bir parçası, Devlet’in nüvesidir. İnsan doğar, yaşar ve ölür. Hiçbir insan Muammer Kaddafi gibi ölmek istemez.

Libya 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde yaşamıştır. Kaybettiğimiz diğer yerler gibi, 1911 yılında bilinen sonuçtan dolayı İtalyanların eline geçer. Halkı sindirerek yöneten İtalyanlara karşı çıkan Ömer Muhtar yakalanarak idam edilir. Birleşmiş Milletler 1951 yılında
Meşruti Krallık olarak Şeyh İdris’in yönetmesine izin verir. 1971 Yılında da Yzb. Muammer Kaddafi tarafından, askeri müdahaleyle, kendisine en yüksek Albaylık rütbesini vererek yönetimi ele geçirir.

Kaddafi’nin sık sık sağ yumruğunu havaya kaldırması Libya’da ki gücünün yansımasıdır.
Kaddafi İslâmiyet’e, özellikle Türklere değer veren, 1911 yılında Türklerin ülkeyi İtalyanlara bırakmasına (elbette bırakılmadı o günkü şartları bilmeyerek) kızan, mücadeleci liderdi. Bir konuşmasında iç burukluğuyla, Libya’yı terk ettiği için Atatürk’e sitem eder.

Muhalif vatandaşına karşı silah kullanması doğru olmadığı gibi, bu muhalefetin yaratılması, dış güçler tarafından desteklenmesi de, doğru değildi. Bu sistem geri kalmış, içinde ayrılık çatışması yaşayan ülkelerin de başına çorap örecektir. Bu mudur yapılaşma. Zaman neler gösterecek göreceğiz.

Libya’dan 1974 yılında bana İngilizce ticari bir mektup gelmişti. Tercüme ettirdiğimde mektubun zengin içeriği, işyerimin ölçeğine uygun değildi. Mektubu Tercüme edenle birlikte
Hayretler içinde kalmıştık. Başından sonuna adres doğruydu. Mektupta, ürettiklerimle birlikte
Türkiye’de üretilen bütün plastik emtianın, diğer detaylarını da zikrederek firmam tarafından karşılanması isteniyordu.
O kadar ki detayları da gayet açıktı. Malların Bingazi liman gümrüğünde Cif olarak teslim edildikten sonra, bedeli akreditifi açılmış bir bankaya 15 gün içinde ödeneceği yazılıydı.

Yeryüzünde bir işadamına durup dururken böyle bir fırsat çok az doğar. Daha önce Merkez Bankası Mali Tahliller Şubesinin tanımış olduğu reeskont kredim, kendine çıkar şartı koymadan, aracı banka tarafından ödenseydi, bu fırsatı değerlendirebilirdim. Çünkü fiyat araştırması da yapılarak, bu iş teklif, kendi branşımda bana yapılmıştı. Koskoca Türkiye’den Libya’ya polietilen poşet alımı ve bilumum plastik emtianın benimle temin edilmesini çok düşündüm. Bonservisini alan işçinin Almanya’ya gideceğini hatırlamaya çalışırken, işçinin Libya’ya gittiğini öğrenmiştim.

Sonunda bu fırsatın özellikle bana nasıl doğduğu çözülmüştü. Yanımda çalışan bir işçi yurt dışında iş bulduğunu söyleyerek ayrılırken, iyi halini gösteren bonservis istemişti. Ayrılan işçi çalışmak için Libya’ya gidiyor. Çalışacağı işyerine verdiği bonservise, benim ve işyerim hakkında, biraz da kendinden abartı kattığı, Adımın baş harflerini taşıyan ‘HAK, Firma adı olan HAK PLASTİMAL sözcüğü olasılıkla, Kaddafi’nin de ilgisini çektiğinden, bu teklif bize yapılmıştı.

Kendilerine mektupla ancak Polietilen poşet, torba gönderebileceğimizi, başka plastik üretimimizin olmadığını ticari bir lisanla bildirmiştik.

Asıl konumuza gelecek olursak, bana göre Kaddafi İslam delisi, Cemahiriyesi içinde genç nesle, çocuklara çok değer veren bir liderdi. Kıbrıs barış harekatında, Türkiye’ye isterse bütün gücünü emrine vereceğini söylemişti. Belki de ruh olarak da Türkiye’ye bağlıydı. Büyük bir İslâm Devleti kurmak istiyordu. Bunun için Mısır Devletiyle ülkesini birleştirmişti. Mısırla yürümeyince Suriye ile birleşmiş, siyasi, sosyal kaynaşma sağlanamamıştı.
Bence İslâm karşıtı batılı güç odakları, Türkiye’yi maşa olarak kullanmışlardır. Türkiye de bu dönemde, başka çıkarı için kabul etmek zorunda kalmıştır. Libya da oluşan muhalif gurubu da, kamuoyu yaratarak batının kendisi çıkarmıştır. Demokrasi arayışı veya metazori ülke yönetimine baş kaldırış, yalnız Ortadoğu ve Afrika’nın kuzey ucunda mı yaşanıyor. İnsan, İnsanlığın verdiği özelliği taşır. İnsanlara nasıl yargısız infaz yapılıyorsa, Muammer Kaddafi ve çocuklarına, Libya ya da o yapılmıştır. Saygılar. 23.10.2011Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Millete Taziye
Doğup Büyüdüğüm Semt
Bekçi İmdat
Sonbahar Güneşidir
Harf Devrimi ve Bir Anı
Biri Yer, Biri Bakar
Harf Devrimi ve Bir Anı
Sıradanım Sıradan
Realite
Bir Başarı Kutlaması

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
La Teşbih ve La Temsil
Doğduğumuz Dünya Bu Değil
Kısa Öz Geçmişim
Beni Aşan veya Dışa Taşan Duygular
Boşa Giden Erdemlerim
Kendimizle Hesaplaşma
Alpaslan'dan Beri...
Köprü Yaptın
Kız İsteme
Bildiğim ve Şahidi Olduklarım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşık Veysel ve Necip'in Öyküsü [Şiir]
Ömer Hayyam [Şiir]
Nostalji [Şiir]
Hikaye-i Osmaniye [Şiir]
Bakın Ne Diyor Eyyam [Şiir]
Volga Mahkumu [Şiir]
Millete Atılan Goooool! [Şiir]
Mührü Hümayun [Şiir]
Yiğidi Öldür Hakkını Yeme [Şiir]
Lisan-ı Hâl - 2 [Şiir]


Haydar Köprülüoğlu kimdir?

İlerleyen yaşımdan dolayı kısa yol tabiriyle, konularımı daha çok nazım olarak ifade etmeye çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Yaşadığı çağın çarpık düzenini sergileyen yazar veya kişiler.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Haydar Köprülüoğlu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.