..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevgi dünyadaki yaşam ırmağıdır. -Henry Ward Beecher
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
7 Kasım 2013
Eee Çözüm?  
Alp Şahin
Usandığım için yazıyorum. Bir yerlere gönderme yapma veya birilerinden bir şey bekleme gibi bir durum söz konusu değil. Finalimi şimdiden belirtiyorum sonra olay çıkmasın.


:IHD:
Usandığım için yazıyorum. Bir yerlere gönderme yapma veya birilerinden bir şey bekleme gibi bir durum söz konusu değil. Finalimi şimdiden belirtiyorum sonra olay çıkmasın.

İki üç gündür apartlarda kızlı erkekli yaşama muhabbetleri aldı başını gidiyor. Başbakan bir şeyler diyor, partilileri bir şeyler diyor eee tabi ana muhalefette klasik bıdı bıdı anti tezlerini sürüyor. Bir ülke olarak geldiğimiz nokta bu. Laf sokarak ülke yönetme sanatı... Bir tek bunda Dünya'da bir numarayız bence. Gerçi asrın projesine ve inanılmaz derecede yollara sahip olan nadir ülkelerden de biriyiz ama son ''aksamalar'' hoş olmadı gibi. Hatta bir ara en güçlü üçüncü ordu muhabbetleri de vardı bak! Ama onlar Ergenekon ile kapanmıştı. Doğru, doğru.

Neyse şaka bir yana her türlü saçma gündemin bir şekilde ayakta tutulduğu bu ülkede cidden geri zekalılığa tahammül edemeyen insan sayısı artmaya başladı. Hatta geri zekalılar bile isyan etmeye başladı. (Şekil a, işte sen! esprisi yapmayalım lütfen) Bu isyanları da Gezi olaylarında gördük. Adamlar, kadınlar, yaşlılar, çocuklar ve futbol taraftar grupları onca gaz ve cop darbelerine rağmen ''yeter'' dedi. Doğruydu, yanlıştı açıkçası zerre kadar umurumda değil. Sonucunda ne oldu? Buna bakalım. Herkes dağıldı değil mi? Olay budur işte. Bu kadar acımasız ve de anlamlıdır.

Mesela, çok fazla yazar içeri alındı. Kitaplar yazıldı. Bunlar bimlemlenin ordusudur denildi. Yine ne oldu? Durum ortada. Adaletin bile bir korkma duygusu vardır buna inanın. Hatta şahit oldunuz, inanmasanız da olur. Neyse inanma konusunu kapatayım baş örtüsüne falan gelmek istemiyorum.

Şimdi bakıyorum sosyal paylaşım sitelerine ve gazete yorumlarına hemen sen bunları bunları yaptın, niye buna karışıyorsun diyorlar. Nedir bu bunlar bunlar? İşte kadın tecavüze uğramış, 70 yaşında adamla 14 yaşında kız evlenmiş, gemicik alınmış, deniz feneriymiş, muhalif kişileri içeri almış, o olmuş, bu olmuş vs vs... Eee çözümün ne? Muhalefet partileri mi? Yeni biri mi? Eğer yeni biriyse kim? Çözümün yok sadece eleştiriyorsun... İstediğin kadar takıl güzel kardeşim. Hükümetin umurunda mı? Peki bu olanlara göz yuman halkın umurumda mı? Değil. O yüzden niye kendinizi ateşe atıyorsunuz ki?

Kimse kusura bakmasın ve de kimse yanlış anlamasın. Herkes iyi bir hayat için çalışıyor. Evet, çalışıyor. Yaşayamıyor çünkü. Herkesin bir şekilde sorumluluğu var. Memleket meseleleri için de meclise seçilen insanlar var. Bunun sadece iktidarı yok ki. Muhalefeti de var. Kim bu muhalefet? Cumhuriyetçi ve Milliyetçi geçinen tayfalar. Diğerini saymıyorum onlar Türk değiliz biz diyorlar. Türkiye Meclisinde yer alıyorlar o da ayrı. Aman beni işin içine katmayın. Neyse, Ey muhalefet partili vekil! Sen kurtaracaksın bizi. Yeni bir Atatürk gelmeyecek. Çözüm sizsiniz... Ama sen eğer dersen ki bizim zaten iktidardan farkımız yok, biz de bize söylenenleri yapıyoruz, ona da inan ben bir şey diyemem. Paranı al, siyasetini yap hakikaten. Sende haklısın. Sen de iyi bir hayat için çalışıyorsun tabi. Bu kadar da insancılımdır işte.

Cümlelerimi toparlıyorum. Bu konu uzar gider yoksa. Kısaca dostlar; bu kafayla giderseniz çözüm yok. Ülkede adalet aramayın bir kere. Suçlu da olsan suçsuz da olsan bir komploya bakar hayatın. Görmedik mi? Gördük. Bu durum sadece bu iktidar için değil, her iktidar için böyle. Hatta yaşamın ta kendisinde, insanların karakterinde, damarlarının içinde... İnsan gücü eline aldığında karşısındakini siler. Evet, siler. Harf hatası yok. Kişisel algılamayın, geleceklerinizi size sunulan farklı renkler için harcamayın. Hepimiz aynı yolun eriyiz sadece komutanlarımız farklı. Mevlana ve Can Yücel' den de alıntı yapmadığım için ayrıca mutluyum. Bırakın da biz yazalım biraz.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aptal Insan Toplulugu
31 Mart Secimleri
Cumhurbaşkanı
I Speech Kürsü
Emrah Serbes'e...
12 Buçuk Saatlik Konuşma
Cumhurbaskanligi Secimi, Bira ve Felsefe
Cumhuriyetcilik, Huzun Biraz da Lidersizlik
Her Sey Cevre Icin
Affet Bizi Atam

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Firavuna Tapanlara Mektup
23 Haziran Secimleri
Hayir
Manuel Portakal
Yazma Iste Sus!
Kaybedilen Umutlar, Kazanilan Muharrem Ince
Devrimim Benim
Liyakat
Bedelli Askerlik Hakkinda Aforizmalar
Baron Kılıklı Bey

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
İremim [Deneme]
Bir Sivilin Gözünden Savaş [Deneme]
Sadakat [Deneme]
Kardeslik [Deneme]
Yanlis Gecmisle Dogru Gelecek Olamaz [Deneme]
Metro İnsanları [Deneme]
Vicdan [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Alp Şahin, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.