..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gençliğinde müzik öğrenen, felsefeyi daha iyi anlar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Seyfullah ÇALIŞKAN
26 Nisan 2019
Aç Tokun Halinden Anlamaz  
Seyfullah ÇALIŞKAN
Yazmayınca insan kilo alıyor belki. Üç aydır yazmadım. Tam üç kilo almışım. Beni kantara çıkaran aklıma turp sıkayım. Sanki yapılacak başka iş yokmuş gibi. Bir dalgınlığıma gelmiş olmalı. O kantarı göz önünden kaldırmalıydım. Kaldırıp yatağın altına falan saklamalıydım. Ortada durursa bunun böyle olacağı zaten belliydi.


:AHI:
Yazmayınca insan kilo alıyor belki. Üç aydır yazmadım. Tam üç kilo almışım. Beni kantara çıkaran aklıma turp sıkayım. Sanki yapılacak başka iş yokmuş gibi. Bir dalgınlığıma gelmiş olmalı. O kantarı göz önünden kaldırmalıydım. Kaldırıp yatağın altına falan saklamalıydım. Ortada durursa bunun böyle olacağı zaten belliydi.
Eşime söyledim. Tam üç kilo almışım dedim. Git başımdan, dedi. Tanrım başka dert vermesin. Daha ne dert verecek. Üç kilo ne demek biliyor musun? Tam üç bin gram. Bana ne dünyanın derdinden. Dolar üç liradan altı buçuğa çıkmış. Çıksın varsın. Parası olan sevinsin. Borcu olan oturup ağlasın. Gerisini de Amerika düşünsün. Bizimkiler pahalılıkla boğuşurken onlar da ucuzlukla savaşacaklar. Sürümden kazanırlar nasılsa… Ben üç kilo almışım diyorum. Kimin umurunda?
Uykularım , bütün düzenim bozuldu. O kadar yürüyüş yap, spora git. Üstüne üstlük bir de kilo al. Kolaysa sen dert etme bakalım. Rahip Brunson salıverilmiş. Bağımsız Türk yargısı yara almış. Niye yara alsın. Devlet büyüklerimiz öyle uygun görmüş. Biz onlardan daha iyi mi bileceğiz. Şimdi artık dolar çok düşecekmiş. Çıkarken bana mı sordu. Varsın düşsün. Paldır küldür düşüp kafasını gözünü yarsın isterse. Ben neredeyim siz neredesiniz? Üç kilo diyorum, uykularım kaçtı diyorum… Ne aldıran var. Ne de söylediklerime kulak asan. Pantolonların beli oturmaz şimdi. Kalçadan sıkar. Göbek kemerin üstünden dışarı taşar.
İnsanlık hali, dedi ablam. Üçün beşin hesabına bakma sen. Nasıl aldıysan öyle verirsin. Cahil cahil konuşuyor işte. Kilo almak kolay ama vermek zordur. Gıdım gıdım verirsin ama kepçe kepçe alırsın. Araplar bize uçak vermiş. Almasak iyiymiş. İnsan sofrada elini, mecliste dilini tutmalıymış. Verseler bile hemen üzerine atlamamak lazımmış. Nazlanmalıymışız biraz. Israr etmelerini beklemeliymişiz. Hatta yalvarırlarsa öyle alınırmış. Devlet büyüklerinin işine karışmam ben. İsterse vapur versinler. Alıp almayacaklarını ben onlardan daha mı iyi bileceğim. Üç kilo aldım ben diyorum. Hiç kimse aldırmıyor. Sizinkinden daha önemli dertlerim var. Çok acil ilgi bekliyorum. Azıcık beni dinleyin. Önce ekmeği mi keseyim? Çayı şekersiz içsem işe yarar mı? Akşamdan ıslattığım iki cevizi sabah yesem, üstüne de suyunu içsem iyi gelir mi?
Artık hiç araba satılmıyormuş, Ekonomik kriz varmış. Kimin ne dediği de belli değil. Birisi çıkıp kriz var diyor. Ötekisi çıkıyor yok diyor. Ben bu işlerden anlamam ki? Her şeye zam gelmiş. Gelirse gelsin. Ben her hafta sadece on beş liralık peynir alıyorum. On liralık zeytin. On beş liralık yumurta. Benim alacağım belli. Zam gelse de o kadar alırım. Gelmese de… Krizin çaresi var ama benim üç kilo fazlalık ne olacak. Siz bana onu söyleyin. Uykularım kaçtı diyorum. Rüyalarımda kendimi üç yüz kilo ağırlığında kocaman bir fok gibi görüyorum. Dengem bozuldu, kimyam sapıttı. Streslere, bunalımlara girdim. Çıkamadım ta diplerinde kaldım. Hiç kimsenin aldırdığı yok. Keten tohumuna başlasam mı acaba? Lahana diyeti işe yarar mı sizce? Her gün haşlanmış lahana nasıl yenir? Sen bana kolaylık ver tanrım. Benim halimden anlasan anlasan bir tek sen anlarsın.

Ekim 2018 -İzmir
SeyfullahSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevsim Türlüsü 2
Mevsim Türlüsü
Kel Başa Arap Saçı
Grip, Televizyon ve Terlik
Ben Daha Çok Napolyon'um
Yitirilmiş Akıl Hükümsüzdür
Ne Güzel Hiç Bir Şeyimiz Yoktu
Poyraz,yağmur ve Sonbahar
Sabaha Methiye
Midyat

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Romantizm Delikanlıyı Bozar
Başka Türlü Bir Şey
Canan
Nisan"ın Şuçu
Sonbaharı Hüznün Rekleri Boyar
Aşkı Anlatmak Haksızlıktır
Zaman Sen Yalansın
Bahar, Badem, Çocuk
Delikanlıyı Bozan Yazılar
Bir Fırtına Tuttu Bizi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Rakı Şişesine Ejderha Olduk [Öykü]
Saman Altından Aşk Yürürse [Öykü]
Gökçeada 3 [Öykü]
Emekleye Emekleye Emekli [Öykü]
Ben İşin Kitabını Yazmıştım [Öykü]
Öyle Pat Diye de Ölünmez ki [Öykü]
Nataşa, Mavra ve Rakı [Öykü]
Sokarım Seni Şalvarıma Çıkarırım Tozpembe [Öykü]
Güvercinli Yazı - 1 [Öykü]
Çaki, Çakmak, Bıcak, Tarak [Öykü]


Seyfullah ÇALIŞKAN kimdir?

Ben yazar falan değilim. Yazma eğilimli biriyim. Durumum henüz tedavi gerektirecek kadar kronik hale gelmedi. .

Etkilendiği Yazarlar:
Bilmiyorum,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Seyfullah ÇALIŞKAN, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.