..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kötü insan korkuya itaat eder, iyi insan sevgiye. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Serpil Başol
13 Nisan 2005
Akşamın Alacasında Sahil... Burasıydı İşte!  
Serpil Başol
Dönmek yoktu yaşam denen bu yoldan. Mola vermek, dinlenmekte yoktu. İlle yürünecekti. Yüründükçe acıtan bir yol... Acıttıkça yürünen, yüründükçe acıtan bir yol.


:AFEC:
Beyaz bulutlar yerlerini gri bulutlara bıraktıklarında, akşamın alacası çökerken ağaçların kuru dallarına, dalgalar köpürerek kumsalı dövmeye başladığında, uzaklara dalıyordu gözleri. Kıstı iyice gözlerini sanki daha iyi görebilecekti göremediği uzaklarını. Birisinin hayalini görmekti amacı. Akşamın sihrine gizlenmiş birisi. Görecekti de.

Kulaklarına gelen denizin sesi, sessizliğin sesiydi işte. Her geçen dakika daha bir şiddetle kumsala çarpıyordu. Kokusunu içine çekti denizinin kendinden geçerek. Gözlerini kapatıp hayalinin kokusunu çekti aslında burnuna. Esen rüzgar ürperti verdi birden tenine. Bir sarılışı arzuladı birden gözlerini açıp. Ufka baktı, umutla. Olur muydu acaba?

Burası denizinin içinde hissettiği yerlerdendi. Severdi burasını. Denizi, elini uzatıp tutabileceği bir durumdaydı. Çıkartır ayakkabılarını girerdi denizinin içine, eteklerinin ıslanmasına aldırmadan.

Burası hem güneşi batırdığı hem dolunayı gördüğü yerdi. Bir taraftan dağların karanlığına, ihtişamı diğer taraftan denizinin laciverdine, siyahlığı karışırdı.

Burada anlamıştı yaşamın ille de yürünecek bir yol olduğunu. Dönmek yoktu yaşam denen bu yoldan. Mola vermek, dinlenmekte yoktu. İlle yürünecekti. Yüründükçe acıtan bir yol... Acıttıkça yürünen, yüründükçe acıtan bir yol.

Burasıydı işte güneşin gözüne bakarken dolunayla konuştuğu sahil. Kimseler görmeden gözyaşlarını denize karıştırdığı yerdi. Ayaklarına çakıl taşlarının batıp kanattığı yerdi. En büyük hayal kırıklığını sindirirken ona şahitlik yapan yerdi burası.

Burası “gelmedin, gelmedin” diye şarkısını söyleyip denize bakışlarını bıraktığı yerdi. Burası burasıydı işte. Burnunu çekerek hasretinden titrediği yerdi. Burasıydı işte. Belki de gerçekleri kavradığı yer. Burasıydı...

Bir istiridye kabuğu buldu kumsalda bakarken uzaklarına. “Umut gibi” deyiverdi farkında olmadan fısıltıyla. Diğer yarısını kaybetmemiş yosunlu, bej renkli, henüz denizden çıkmış, açık bir istiridye! Umut koydu bu istiridyenin adını, çünkü daha önce bulduğu istiridyeden farklıydı bu. Dokunmadı hiç içindeki kumlara, üzerindeki yosunlara, öylece sardı mendiline, kırılmasından endişelenerek. Umut idi adı. Umut olmalıydı. Umut kalmalıydı. Umut!

Dalgaların sesini dinledi. Hışırtısını dinledi. Hırçınlığını dinledi. Laciverdin siyaha dönüşmesini izledi sonra. Dalgaların köpürmesinde sevgisini gördü. Hasretlendi. Hüzünlendi. Ama ağlamadı, ağlayamadı. Gülümsedi. Sadece gülümsedi.

Kısa ama uzun zamanını hasretiyle doldurdu. Hasretine sarıldı. Sevdi yine. Her zaman olduğu gibi sevdi. Sevgisini, denizini sevdi. Ve gülümsedi.

Akşamın alacasında sahil... Burasıydı işte!

13 mart 05
Pazar

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Akşamın Alacasında Sahil... Burasıydı İşte!
Gönderen: gönül sevinç / türkiye/Türkiye
18 Nisan 2005
hüzülü bir deneme... yüreğinize sağlık sağlıcakla
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ortaköy de Bulutlu Bir Geceden...
Aradım Seni Canımcım...
Özlemek Ne Ki?
Bugün Çaresizlik Dört Yanımda...
Gecenin İçinde Yalnızlığımla...
Denizim, Yağmurum, Rüzgarım... Sizleri Seviyorum...
Sevgim Denizimli Bir Gün :)
Eylül
Yaşamam mı, Ölmemem mi Daha Tuhaf?
Mutlu Bir Gün :)

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Işığın Olmak İsterdim...
Masal Bu Ya!
Aşk Yalnız Yaşanır...
Zaman
Seni Sevmemin Bedeli, Seni Özlemek Olmamalı...
Özlem Dolu Bu Gece!
İstenen Sonsuz Aşk...
Acıyordu... ve de Kanıyordu...
Mor Dağların Ardında ki Beyaz Bulutlar...
Bir Küçük Nilüfer

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen... Sevilensin Ya... [Şiir]
Bu Şiiri Sana Yazdım... [Şiir]
Son Bir Gözyaşım Kaldı! [Şiir]
Sesin Martı Çığlıklarında [Şiir]
Adın... Dilimin Ucunda [Şiir]
Sevgimdin [Şiir]
Sen Ağlama Sevgili [Şiir]
Sensiz Yarımım, Biliyorum... [Şiir]
Gece... [Şiir]
İmkânsız Şiir [Şiir]


Serpil Başol kimdir?

Yüreğimdeki sonsuz sevgilerimi , özlemlerimi, mutluluklarımı, hayallerimi, hayalkırıklıklarımı, kısaca yaşamımı kelimelerimle dillendirirken yanımda birilerinin olmasını istedim. . . İstedim ki bu birileri, okuduklarında kendilerini bulsun. . . Ve yaşamı bir şekilde paylaşalım. . . İstediğim , dostluk ve hoşgörü ile dolu bir paylaşım. . . Başka ne isteyebilirim ki?

Etkilendiği Yazarlar:
Genelde çeşitli yazarları okumayı severim... Klasiklerden Dostoyovski en sevdiğim yazardır... Günümüz yazarlarından ise A. Hamdi Tanpınar, Ahmet Arif, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf ve aklıma şuan isimleri gelmeyen daha pek çok şair ve yazarı okumayı severim.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Serpil Başol, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.