..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir sanatçı başarısız olamaz; sanatçı olabilmek bir başarıdır. -Charles Horton Cooley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Halk Öyküleri > ömer kırat
16 Aralık 2006
Noel Baba'nın Gerçek Hikâyesi  
ömer kırat
Yeniyıl yaklaşırken bazı şeyleri artık öğrenecek yaşa geldiğinizi farkettim.


:EECF:
Hepimiz Noel Baba'ya inanırız. Çocuklara, hiçbir karşılık beklemeden (mesela çıplak fotoğraf) hediye dağıtan bu sevimli ihtiyarın gerçek hikayesini okuduğunuzda, bacanızı kirletilmiş hissedeceksiniz.

Kimdir bu AZİZ NİKOLAS? Sahiden AZİZ midir yoksa tanrının azizliğine uğradığını düşündüğü için mi kendine bu ünvanı uygun görmüştür? Neden Kutuplar’da yaşar?

Herşey 4. yy'da başladı. Anadolu henüz Türk'ün gücü ile tanışmamıştı. Dolayısıyla kimse Türkçe konuşmadığından insanlar anlaşmakta zorlanıyor, doğdukları andan itibaren yabancı dil öğrenmek zorunda kalıyorlardı.

İşte Demre'deki küçük kilisenin papazı da bu ortamda insanlara İsa'yı anlatmaya çalışıyordu. Çünkü İsa heykeli iki hafta önce çalınmıştı. Kendini; bitmeyen bir "polis ressamına şüpheli tarifi verme" döngüsünde bulan bu baba (Father) adam, sonunda dedektifliğe soyunup, İsa heykelini aramaya karar verdi. Heykelin mucizevi olarak geri döneceği inancı (ressurrection) boş çıkmıştı.

Akıllı olduğu için aramaya, en son düşünülecek yerden başlamaya karar veren ve oranın neresi olabileceğini düşünmek için kilisenin çan kulesine çıkan Aziz Nikolas, düşünmeden yaptığı bu seçim sayesinde aradığını buldu. Çalınan kutsal figür çatıda, öylece durmaktadır.

O sırada bir gürültü olur. Aziz Nikolas saklanır. Birkaç çocuk kilisenin arkasındaki ağaca, oradan da çatıya çıkmaktadırlar. Çan kulesinden olayı seyreden Nikolas, aradığı hırsızları bulmuştur ve yakalamaya karar verir. Bu kararında, hırsızların küçük veletler oluşu etkilidir.

Çocukları yakalayan peder hikayeyi öğrenir: Pazar ayini sırasında içeri saklanan çocuklar, heykeli almış ama ayinden sonra kilitlenen ön kapıdan çıkartamayınca çan kulesinden çatıya taşımışlar ve daha sonra almak üzere orada bırakmışlardır.

Peder "Neden?" diye sorunca çocukların verdiği cevap gözlerini yaşartır: "Onu çarmıhtan kurtarmak istedik. Bizim için yaptıklarından sonra onu orada bırakamazdık!"

Göz yaşlarına hakim olamayan Aziz Nikola, çocukları kırmayıp en azından bu seferlik İsa figürünü çarmıhtan indirir. Yaralarına bez bağlar. Hatta heykeli çocuklara hediye eder:

- Bu heykel artık sizin! Tabii kilisede kalacak ama bundan sonra ona bişey olmaması sizin sorumluluğunuzda... İsa sevgisi gibi sevgilerin en güzeli size hediye edilmiş çocuklar. Bu nedenle o sizindir artık. Eminim şimdi bulunduğu yerde yüzünde büyük bir gülümseme vardır o kutsal adamın!

Hakikatten de İsa'nın yüzünde gülümseme vardı. Ama hemen yanında da gülmeyen birisi... Zira bu durum Tanrı'yı kızdırmıştır. Bu salak din adamı ne hakla, onun çarmıha gerilmesine izin veridiği birini indirebilirdi? Peygamberini nasıl olur da çocuklara hediye ederdi?

Bu düşüncelerle Aziz Nikolas'ı cezalandırmaya karar veren Tanrı, soğuğu sevmediğini bildiği için onu kutuplara sürdü ve sonsuza dek çocuklara hediye vermekle, çatılarda dolaşıp, bacalardan içeri girmekle lanetledi.

Geyikler ve kızak Aziz Nikolas'ın namı diğer Noel Baba'nın fikriydi. Kırmızı giysisi ise kutuplarda kaybolursa Eskimo arkadaşları onu beyaz buzda kolayca farkedebilsin diye düşünülmüştü.

Mutlu YıllarSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın halk öyküleri kümesinde bulunan diğer yazıları...
Noel Baba Vs. Nasreddin Hoca

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kuran'a Ayak Basan İlk Türk
Buzdolabı Adam Elma
Frank Einstein
Dinlenme Tesisi (Hac - Mahal)
A Playlist Story
Yalnızlık Üzerine Bir Yanılma/yanılsama
Bill Clift'in Karısının Anlatacakları Var!
Ordu Olmayan Adam
Mutlu Olmaktan Mutsuz Olan Adam
Bana Ne! (Cinayet Nedeni)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sherlock ve Watson [Roman]
Hâlâ Emekleyen İnsanlık [Deneme]
Dünya Kadınlar Dünü [Eleştiri]
Türban Bağlamında Korunmasız Dinsel İlişki [Eleştiri]
Bir Mayıs İşçisi Gibi Yayılmak Meydanlara [Eleştiri]
Numeroloji [Bilimsel]
Koçların Arabaları & Tanrıların Sessizliği [Bilimsel]
Diyet [Bilimsel]
Repeat After Me: Evren, Evrem, Evre! [Bilimsel]
Ödeme Güçlüğü Çekenler [Bilimsel]


ömer kırat kimdir?

Merhaba edebiyat aşıkları! Edebiyata duyduğunuz aşkın karşılıksız olmasına neden olan kişi, yani edebiyatın gönlünü kaptırdığı, dolayısıyla sizin aşkınıza karşılık vermemesine neden olan kişi olarak, büyük bir sorumluluğum olduğunun bilincindeyim. Bu bilinçle, amatör edebiyata büyük bir katkı sağlayacağına, yeni bir soluk ve beniz getireceğine inandığım bu sitenin üyesi olarak, üyesi olduğum ve edebiyata yeni bir beniz ve soluk getirip, katkı sağlayacağına inandığımı az önce belirttiğim bu sitedeki yazın serüvenime sizleri de davet etmekten kıvanç duyuyorum ve kıvancın kelime anlamını tam olarak bilemediğim için şaşkınlık yaşıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Douglas Adams, Emil Zola, Garcia Marquez, Oscar Wilde, Woody Allen


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © ömer kırat, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.