..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Seviyorum, öyleyse varım. -Unamuno
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik > Gürcan Erbaş
27 Şubat 2011
İstiyorum  
Çocukluğumda yumurta yüz paraydı

Gürcan Erbaş


Halk için, halk adına Ucuzluk istiyorum. Bu mümkün mü? Bal gibi mümkün. Mümkünlüde herşey mümkün.


:AEEE:

Çocukluğumda yumurta yüz paraydı (2 1/2 kuruş). Dün sayın Kılıçdaroğlu mazotu 150 kuruş yapacağız deyince uyandım. Yapmalı. Yumurta da 5 kuruş olsun. Yıllardır enflasyon sarmalında fakirleşen halkım için ne yapılsa azdır. Her yıl memura, emekliye yapılan %4 zamla - buna aileleri de katılırsa- kaç milyon kişi, zenginleşiyor (!) Ee yetti gayrı. Kaç yıl oldu ..dünyanın en güzel tütününü 90 kuruşa içiyorduk, şimdi ortalama 5 liraya bi paket sigara.
Sigara da ucuzlasın. O da 150 kuruş olmalı. Okuyoruz, aptal değiliz. TEKEL'i 263 milyona satmışlar. Üç el değiştirip 2 milyara İngilizin olmuş. İyi mi (?) Haydi sigarayı, rakıyı geçelim. Çok içiyor diye kızanlar var. ( ! )
Çocukluğumda babam elimden tutup caddeye çıkarır. Fırından halka alıp parka gider otururduk. 5 halka beş kuruştu. Tanesi 1 kuruş. Nostalji yaptığımı sanmayın. 1950lerdi. Dün sabah fırından çocukluğumu anımsayıp kahvaltı için Halka aldım. Pakette 10 tane vardı. 2,5 lira ödedim. Yani geldi mi tanesi 25 kuruşa. Sonuç: Atmış yılda enflasyon 25 misli. Yani % 2500. E.. hadi gelin memura, emekliye % 4 zamlarla yaşayın deyin. Bir tek ekmek fiyatları ılımlı. O yıllarda 10, 15 kuruştu. Onun da yıllardan aldığı nasip : % 600 zam.
Günümüzde hangi iktidar bu fiyatları bana sunarsa ona vereceğim oyumu. Alsın Bakanlıkların, Belediyelerin bütçesinden halka versin. Kötü mü olur ? Büyükler 350S Mercedeslerle gitmesinler işlerine. Daha dün gibi bir zamanda İsveç başbakanı bisikletle gidiyordu Meclisine, makamına. Örnek alınacaksa kendi yüreğinden, vicdanından örnek almalısın.
Yakınımda bir kütüphane var. Ayağım alıştı, gidip gidip alıyorum bi kitap. Okuyup iade ediyorum. Dün yine gittim. Ne istersiniz dedi memur? Düşündüm düşündüm bana Plato'nun (Eflatun) Devlet'ini verin dedim. Şimdi zevkle gençliğimde okuyamadığım bu kitabı okuyorum. Socrates başlamış yazmaya, ömrü vefa etmemiş. Plato, almış onun fikirlerini, sonra bir 10 yıl kaybolmuş ortadan, Devleti tanımlayacak ya. Yedi ülkeyi gezmiş, görmüş, düşünmüş, pay biçmiş sonra oturmuş Devleti yazmış. Devlet adamı diyor önce doğruyu bulacak, vicdanlı olacak, yine önce işinin, mesleğinin ustası olacak. Daha nice erdemleri katacak yüreğine.
İşte böyle. Büyüklerim biraz eğri oturup doğru konuşsunlar. Otuzdört yıl çalıştım hâlâ dedemden kalan evde oturuyorum. Eşim de çalışıyordu da taksitle bir otomobil alabildik. Ee İstanbul pahalı. bizden bu kadar. Arabayı oğluma verdim de kurtuldum. Şİmdi bu yaşımda birkaç tutkumu yerine getirmeye çalışıyorum. Nafile ! Olanaksız. Çalıştığım yıllarda bir kanun aldım. İyi de gidiyordu. Altı ayını doldurmadan borçlarım yüzünden satmak zorunda kaldım.
Avrupa Birliğine de giremedik. Oysa Alman arkadaşım email atmış, Safariye gidiyorum gelsene diyor. Şaka yapma Gert dedim. -Gert, Alman arkadaşımın adı.- Ben, daha balık almaya Kadıköye inemiyorum !
İşte böyle: Oyumu gerçek ucuzluğu getirecek olana vereceğim. Kemal Kılıçdaroğlunun CHP'si buna lâyıktır.
Şİmdi Halk için, halkım için ucuzluk istiyorum

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın özgürlük ve eşitlik kümesinde bulunan diğer yazıları...
Uyarı Yorum
Şaka Gibi
Demokrasiyi Nasıl Tarif Edeceğiz?
Yuf ki Yuf

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
Hükümetler Ne Yapmaz?
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
Musa Peygamber ile Firavun
İyi Düşünün!
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
Benim İçin Önemli
İmdaaat (!)
Cumhurbaşkanı Olabilirsiniz.
Ormanı Yakana Müebbed

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Atlarım [Şiir]
Lebon'da Buluşalım [Şiir]
Anılar Kutusu [Şiir]
Sotaya Düşmeyen Şiir [Şiir]
Kaside [Şiir]
Atatürk Aramızda [Şiir]
Hayalet [Şiir]
Eski Çeşme [Şiir]
Bir Sebep Göster [Şiir]
Beddua [Şiir]


Gürcan Erbaş kimdir?

1942 İstanbul doğumlu, edebiyatın her türünden hoşlanır, ayrıca resim yapar. Kendi adına yayınladığı şiir kitapları: Kaç İstanbul Var İçinizde, Mavi Düşler, On üzerinden on veriyorum sana, Dedemin Kitabı, Solmasın Yurdumun Gülleri, 19 Yaş Şiirleri, Sesler Düşünceler Duygular, Aynadan Yansıyan, Onikiden Sonra, Gece Korkuları.

Etkilendiği Yazarlar:
Halide Edib, Adalet Ağaoğlu, Yakup Kadri,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Gürcan Erbaş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.