..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Roman yazmanın üç kuralı vardır. Ne yazık kimse bu kuralların neler olduğunu bilmiyor. -Somerset Maugham
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Gürcan Erbaş
9 Temmuz 2008
Hükümetler Ne Yapmaz?  
Her seçimde oyunu vermeye devam edeceksin.

Gürcan Erbaş


Çok partili demokrasiye geçtiğimiz 1946'dan bu yana her hükümet, halkın sorunlarını Türkiyenin sorunlarıdır diye bize yansıtmıyor. Aynaya tersinden bakıyor. Oysa Anayasamızda " Devlet; halkının sosyal, kültürel ve ekonomik düzeyini yükseltmeyi amaçlar." diye bir madde vardır.


:AHJD:

Her seçimde oy vermeye devam edeceksin. Bu senin temel haklarından en önemlisidir. Oylarınla yeni bir hükümet kurulacak. O hükümet, senin ekonomik düzeyini geliştirecek, yükseltecek önlemleri hemen alıyorum diye parlak söylevlerle seni ümitlendirecek. Dünya ülkeleri arasında en zengin vatandaşlar arasına gireceksin diye yüreğini hoplatacak. Zaman geçecek, her sabah eline aldığın gazetede ya da televizyonlarda paranın değerinin düştüğünü göreceksin, buğdayın ya da mısırın bazen şekerin ithal edileceği haberiyle sarsılacaksın. Su veya elektrik sorununun kapıya dayandığını duyacaksın. Sonra " Hani biz zengin ülkelerin halkıyla aynı düzeye gelecektik ? " diye , kendi kendine konuşmaya başlayacaksın. Hep bekledik ama nedense bir türlü olmadı.
Bir kez de şu vatandaşın yarasına merhem ol. Memur, emekli maaşına öyle bir zam yap ki IMF de şaşırsın, Amerikalısının , Fransızın dudağı uçuklasın. Halkım da biraz ferahlasın ve de sen ey Hükümet, seçim arefesinde halkına vermiş olduğun sözü tutmuş ol. Nerde ???
Gördüğünüz gibi memur, üç aşamada 58 lira zam alacak. Emekli, havasını alacak. Esnaf, üç vakte kadar krizi aşacak.
Sen, seçimde oyunu atmaya devam edeceksin !

Dokuz aydır çalışanlardan 9 yıl boyunca kesilen KEY paraları, hak sahiplerine verilemedi. Her çalışan vatandaştan 9 yıl boyunca kesilen para onbini(TL) aşar ve de üstüne geçen 9 yl boyunca bu paranın faizi nereye varır siz hesaplayın. Şimdi diyorlarki en çok alacak olan 1300 küsur YTL. alacak. İnsaf ki ne insaf !
Yılbaşından beri geri iade tarihi hep ileri atıldı ? Neden ? Hükümet, halkını incitmez, çok sever ! de ondan. Ya sabır dedik bekledik. Basında çıktı. 7 Temmuzda ödeniyor dediler. Sabah uyanır uyanmaz Ziraat Bankasını aradım o sabah. Ödeme filan yok, dediler. Bir haber, listeler ! Yok kardeşim dediler.

Sen, seçim gelince oyunu vermeye devam edeceksin. Bu senin en kutsal görevin. Sakın ihmâl etme kardeşim.

Bir de kene derdi çıktı başımıza. Ne derdi felaketi çıktı. Dün 4 vatandaşım daha öldü. Askerlerim tatbikatta yakalanmış felakete. Tanrı korusun onları da. SAğlık BAkanlığım sıkı, kökten bir önlem bulamaz mı acaba ? Elbet diğer birkaç Bakanlık ile eşgüdüm içinde. Sorun çok da yazdıklarımızı sorun diye elle tutacak, bir hâl yoluna koyacak yok galiba.
Milli Gelir olarak birey başına onbin doları aşmışız. Çok sevindirici, gönendim doğrusu. Hangi düzeye geldiğimizi ben size reel olarak şimdi söyleyeceğim. Bir dakikanızı rica ediyorum. Çantama bakacağım.
Çantamda onaltı yeni Türk Lirası ve de kırkbeş kuruşum var. Benim maaşıma da tam on gün kalmış.
Dayan kardeşim dayan !

Sen, her seçimde oy vermeye devam edeceksin. Bu senin en kutsal görevin !


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
12 Haziran Gecesi 12'ye Doğru
Pes Doğrusu
Breh Breh
Nelere Yuh Demeliyiz (! )
Belediye Yasaları Değişmelidir.
Aklıma Geldikçe
Yolsuzluklar Asfalta Serildi.
Dereden Tepeden (2)

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İstiyorum
Musa Peygamber ile Firavun
İyi Düşünün!
Benim İçin Önemli
İmdaaat (!)
Cumhurbaşkanı Olabilirsiniz.
Ormanı Yakana Müebbed
Uyarı Yorum
Şaka Gibi
Orada Kimse Yok Mu?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Atlarım [Şiir]
Lebon'da Buluşalım [Şiir]
Anılar Kutusu [Şiir]
Sotaya Düşmeyen Şiir [Şiir]
Kaside [Şiir]
Atatürk Aramızda [Şiir]
Hayalet [Şiir]
Eski Çeşme [Şiir]
Bir Sebep Göster [Şiir]
Beddua [Şiir]


Gürcan Erbaş kimdir?

1942 İstanbul doğumlu, edebiyatın her türünden hoşlanır, ayrıca resim yapar. Kendi adına yayınladığı şiir kitapları: Kaç İstanbul Var İçinizde, Mavi Düşler, On üzerinden on veriyorum sana, Dedemin Kitabı, Solmasın Yurdumun Gülleri, 19 Yaş Şiirleri, Sesler Düşünceler Duygular, Aynadan Yansıyan, Onikiden Sonra, Gece Korkuları.

Etkilendiği Yazarlar:
Halide Edib, Adalet Ağaoğlu, Yakup Kadri,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Gürcan Erbaş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.