..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ölümden sonra yeni birşeylerin olduğu konusunda umutluyum. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Özgürlük ve Eşitlik
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kanayan Bir İnsan Gibi
Ö.Gökhan Ergüven
Deneme > Anılar

Sen hayatımdan gittikten sonraki o soğuk sabahlarda hıçkıra hıçkıra ağlamak istemiştim. Bazı sabahlar ansızın uyanır ve fakat hayal ettiğim o hıçkırıklar bir türlü olmazdı. Hıçkırıktan geçtim bir damla yaş bile gözlerimden boşanmadı. İçim bomboştu. Kuruyan bir yaprak gibi diyeceğim değil, kanayan bir insan gibi kanayıp durdum. Cahit Külebi gibi bir şiir yazmak isterdim aslında ben. Benim doğduğum yerlerde diye başlayan. Ama ben toprağın a

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
 Hukuk ve Adalet!..  (Cahit KILIÇ)

Binlerce yılın tecrübesinden süzülerek vücut bulan evrensel hukuk, yine binlerce yılı kapsayarak süregelen tek Allahlı dinlerle de çelişmez.
 Eyfel Kulesi Havada Takla Atarak Kıçıyla Gülerdi!  (Erdağ Duru)

Zira eğer ben örneğin Fransa’da yaşıyor olsaydım böylesine saçma sapan bir gerekçeyle 30 gün yasaklama yapılması skandala yol açar ve Eyfel Kulesi havada takla atarak kıçıyla gülerdi. Ama burası Fransa değil ve Siyonist lobi Türkiye’de tahmin edemeyeceğiniz kadar güçlü.
 Özgürlük  (Funda BİLGİLİ)

Özgürlüğün tanımı; onu yaşam alanınızda uygulamanızla paralellik gösterir. Herkes kendi özgürlük tanımını yapabilecek, özgürlük sınırlarını belirleyecek kadar özgürdür. Tanım da, seçim de size ait!
 Mute Nikahı (!)  (Tayyibe Atay)

Kaç renk aşk yaşadınız siz?!Var mıydı peki, MUTE NİKAHLI bir eşiniz!?
 Atatürk'ün Din ve Alevilere Bakışı  (Cemal Zöngür)

Öz kimlik değerlerini inkar eden veya edilen birey ve ulustan halkların, kendilerine hiçbir faydası olmadığı gibi, mecburi sahiplendikleri düzene de yararları söz konusu değildir, sadece kullanılırlar
 Entellektüel Kadınlar Nasıl Bir Erkek Arar?  (Emine Pişiren)

"...Aslında abartı övgüler hiç de hoşuma gitmez. Düşünürüm altından hangi “Çapanoğlu” çıkacak diye. İltifat her insanın hoşuna gider. Kimin gitmez ki! Ama aşırısı da sıkar, derim kendimce. Gelelim bana gönderilen yazıya;"
 Her Şey Güzel Olacak mı?  (Mahsun YİĞİT)

Neden iyi olsun ki her şey. Her şeyin güzel olabilmesi için; iyi düşünmek, iyi davranmak ve inanmak gerekiyor. Oysa öyle yapmıyoruz. Her şeyin iyi olmaması için, her şeyi yapıyoruz. Güzel şeyleri olabilmesi için, fedakârlık yapılmak gerek
 Islam Gehört Zu Deutschland (İslam Almanya'ya Aittir)  (Oğuz Düzgün)

İslam’ın Almanya’ya ait olup olmadığını elbette bir kısım duygusal siyasilere soracak değiliz. Bu soruyu sadece; bilime, tarihe, edebiyata, sanata ve günümüz gerçekliğine sormamız yeterlidir.
 Firavuna Tapanlara Mektup  (Alp Şahin)

Belki tarih boyunca bilinmeyeceksiniz ama tıpkı umut gibi iyilik de çoğalır. Sizin iyiliğiniz, başkalarına ışık olur ve böylelikle de kötülükler ve karanlıklar devrilir. Her şeyin ve de kendinizin güzel olması dileğiyle…
10 
 Türkiye Halkına Tek Soru; Demokrasiden Ne Anlıyorsunuz?  (Cemal Zöngür)

Herkesin diline doladığı kadar demokrasi basit bir malzeme olacak yapı değildir. Bu yüzden demokrasinin ilkeleri hem parlaktır hem de ağır bir yumruktur. Ve bu da birçok çıkarcı anlayışların keyfini kaçırdığı için, her türlü engel set olarak kullanmaktadır.
11 
 Arap Halklarının Özgürlük Şahlanışı  (Cahit KILIÇ)

Özgürlük rüzgârları bir kere esmeye görsün. Esince önünde hiçbir diktatör, hiçbir güç ayakta duramıyor, kapalı kapılar ardında kurulan hiçbir sinsi plan tutmuyor... Zaman, Arap halklarının estirdiği özgürlük rüzgârı zamanıdır. Despotlar birer ikişir gidiyorlar; halkın hürriyet arzusunun önünde dikiş tutturamıyorlar. Gidiyorlar, gidecekler, gitmeliler...
12 
 Dikkat..!  (David Durak ARSLAN)

'Bir tren başka bir treni gizleyebilir.' Bu ek uyarı ile, görünen tren geçip gitse bile, ikincisinin henüz geçmekte olduğu konusunda sizi uyanık kılar ve ona göre hareket ederek, öbür trenin altında ezilmezsiniz.
13 
 Direniş, Sivil İtaatsizlik ve Satyagraha Felsefesi  (Meryem Rabia Taşbilek)

Kaç gündür Gandhi'nin pasif direniş ve satyagraha feslefesi örnekleri üzerine tefekkür ediyorum. Peygamberimiz'in onca direniş örneklerine şahit ve varis iken biz neden hala Gandhi'nin yapabildiğine ulaşıp, hatta aşıp sağlam, Müslümaanca bir direniş sergileye miyoruz?! Pasif direnişi; kendileri bizzat şiddeti kullanmasalar bile şiddete maruz kalmayı göze alabilen toplulukların mücadele şekli diye tanımlıyorlar. Öte yandan bunları yazarken Malcom X'in özgürlük manifestosundaki "Öfkeni Kullan" ibaresini de göz ardı etmemek gerek. Bir şekilde itidali bulmalı.
14 
 Welcome Obama  (Oğuz Düzgün)

Sayın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama
15 
 Kur’an Ayetiyle Kadınları "Döven" Din Âlimleri - 1  (Kazim Bayar)

Ey Diyanet! Kadını dövme… Topla ulemanı, Kur’an ayetinin mealini değiştir! Diyanet İşlerini, önce Türkçe “deyimler” konusunda biraz test yapalım; - Ben bu yola baş koydum. - Sen bu söze kulak asma. - Kelle koltukta geziyor. - Her kapıya başvurmak. - İşin başını kim çekiyor. - Eşimi çok kırdım. - Bu işte kimin parmağı var. - Kafa yormak. - Baltayı taşa vurmak…
16 
 Kendi İrademiz Varsa Özgür Olabiliriz.  (M.Nazım Güler)

Bizi, bizden alacak, irademizi yok sayacak olanlara; iradesizleşenlere, değerlerimizi hiçe sayanlara, iç huzurumuzu bozmak isteyenlere karşı var olmasını bilmeli; süreci, hiçbir detayını kaçırmadan izlemeli ve istisnasız her şeyi sorgulayarak özgürleşmeyi öğrenmeliyiz. Özgürleşmek, idealimiz ve yaşama inadımız olsun.
17 
 Seçim Sürecinde "Demokratik" Yalanlar Yarışı Başlayacaktır!..  (M.Nazım Güler)

Türkiye, seçim atmosferine girmiş bulunuyor. Halkı aldatmak için, halkı kandırma yarışı başlayacaktır.
18 
 Dünya Kadınlar Dünü  (ömer kırat)

Kadınlar Günü konusunda yazmaya karar verişimin ve fakat internet bağlantım olmadığı için gerekli tarihsel bilgiye Temel Britannica'dan bakmak zorunda kalışımın meyvesi...
19 
 Tekel İşçileri Direnişinin Anlattığı...  (Nazmi Metin)

Hükümetlerin ve işverenlerin işçi haklarını gasp edici uygulamalarına karşı, işçinin elindeki tek etkili tepki tavrı sendikal mücadelenin olmazsa olmazlarından olan grev ya da genel grevdir..
20 
 Sn. Seval Deniz Karahaliloğlu'nun "Siz Hiç Modayı Takip Etmez Misiniz?.. "" Başlıklı Yazısına Küçük Bir Katkı  (Vildan Sevil)

Günümüz teknolojisi, bizim gençliğimizde olduğu gibi binlerce kitap devirmekten uzaklaştırdı bizi. Bilginin sahtesinin çokça üretildiği bir ortam yaratsa da iletişim kolaylığı ve çabuk ulaşılırlık getirdi. Yeter ki, şu büyüğümüz, şu beyfendü ya da hamfendü şöyle buyurdu, medyada şunlar bunlar anlatıldı kolaycılığına düşmeyelim. Binbir yüzlü canavarın bizden çok daha bilgili ve deneyimli olduğunu unutmayalım. Kuşku, yapışık kardeşimiz olsun, üşenmeden gerçek bilgiyi çok yönlü arayalım. Yargımızı öyle oluşturalım.

1 2 3 4  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hukuk ve Adalet!..
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Atatürk'ün Din ve Alevilere Bakışı
Cemal Zöngür
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Her Şey Güzel Olacak mı?
Mahsun YİĞİT
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Firavuna Tapanlara Mektup
Alp Şahin
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
namussuz Namuslular
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Sanatçıya Yumruk Atmak
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Cahillik
Bürge Kurul
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Kadınlar Günü!
Saadet Toksöz
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Özgürlük
Bürge Kurul
Öykü > Bireysel
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Paşa ve Maşa
Emine Pişiren
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Yuf ki Yuf
Gürcan Erbaş
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Yazma İşi
Önder Anli
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Kadın Gibi Kadın Olmak
Medine Yıldırım
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Matmazel Julie
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Arkası Yarın
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Çıkış
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.