..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeşçesine...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Özgürlük ve Eşitlik
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Çürüyen Yollara
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...BİR ŞAFAK VAKTİ LÂZIM ...İÇİMDEKİ ESARETİ BİTİRMEK İÇİN ...KOSKOCA BİR DAĞIN ARKASINDA HÜRRİYET ...KOCA BİR YÜREK LÂZIM ...ULAŞMAK İÇİN ...NE BİR DANS ETME,NE DE FRENK GİBİ YAŞAMAK HAYALİM ...SULH İLE DOLU BİR NEFES YANIMDA İSTEĞİM ...SAVAŞIN EN ÇİRKEFİNİ GÖRMÜŞ HAYATIMI ...SAKİN BİR ŞELALEYE TESLİM ETMEK EMELİM ...O KADAR ÇOK KELİMELER CÜMLELER VARKİ KENDİMİ AÇIK ETMEYE ...YA SONRASINDA FIRTINA KOPARSA DİYE KORKUYORUM ...BİLMEMK

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
 Özgürlük  (Funda BİLGİLİ)

Özgürlüğün tanımı; onu yaşam alanınızda uygulamanızla paralellik gösterir. Herkes kendi özgürlük tanımını yapabilecek, özgürlük sınırlarını belirleyecek kadar özgürdür. Tanım da, seçim de size ait!
 Türk Aydınlanma Hareketinde Namık Kemal  (Hulusi Geçgel)

Türkiye'deki demokrasi ve insan hakları kavramlarının ortaya çıkmasında ve gelişmesinde Tanzimat dönemi aydınlarından Namık Kemal'in yeri ve önemi üzerinde durulmaktadır.
 En Önemli İnsan Hakkı Yaşama Hakkıdır...  (Atakan Korkmaz Şiirleri & Sözleri)

En önemli İnsan hakkı yaşama hakkıdır ..Hangi sebep ve ideal uğruna olursa olsun, insan yaşamına kastetmekten daha yüksek bir alçaklık yoktur ... Atakan Korkmaz
 Türkiye Halkına Tek Soru; Demokrasiden Ne Anlıyorsunuz?  (Cemal Zöngür)

Herkesin diline doladığı kadar demokrasi basit bir malzeme olacak yapı değildir. Bu yüzden demokrasinin ilkeleri hem parlaktır hem de ağır bir yumruktur. Ve bu da birçok çıkarcı anlayışların keyfini kaçırdığı için, her türlü engel set olarak kullanmaktadır.
 Mute Nikahı (!)  (Tayyibe Atay)

Kaç renk aşk yaşadınız siz?!Var mıydı peki, MUTE NİKAHLI bir eşiniz!?
 Entellektüel Kadınlar Nasıl Bir Erkek Arar?  (Emine Pişiren)

"...Aslında abartı övgüler hiç de hoşuma gitmez. Düşünürüm altından hangi “Çapanoğlu” çıkacak diye. İltifat her insanın hoşuna gider. Kimin gitmez ki! Ama aşırısı da sıkar, derim kendimce. Gelelim bana gönderilen yazıya;"
 Islam Gehört Zu Deutschland (İslam Almanya'ya Aittir)  (Oğuz Düzgün)

İslam’ın Almanya’ya ait olup olmadığını elbette bir kısım duygusal siyasilere soracak değiliz. Bu soruyu sadece; bilime, tarihe, edebiyata, sanata ve günümüz gerçekliğine sormamız yeterlidir.
 Cahillik  (Bürge Kurul )

Özgürlük için , Kadına Yaşama Hakkının İnsan gibi Tanındığı, İzdivaç programlarından çok Bilim'in, Sanat'ın, Kültür, Ahlak Bilgisinin Tavan Yaptığı bir toplumda buluşmak dileğiyle...
 Dikkat..!  (David Durak ARSLAN)

'Bir tren başka bir treni gizleyebilir.' Bu ek uyarı ile, görünen tren geçip gitse bile, ikincisinin henüz geçmekte olduğu konusunda sizi uyanık kılar ve ona göre hareket ederek, öbür trenin altında ezilmezsiniz.
10 
 Arap Halklarının Özgürlük Şahlanışı  (Cahit KILIÇ)

Özgürlük rüzgârları bir kere esmeye görsün. Esince önünde hiçbir diktatör, hiçbir güç ayakta duramıyor, kapalı kapılar ardında kurulan hiçbir sinsi plan tutmuyor... Zaman, Arap halklarının estirdiği özgürlük rüzgârı zamanıdır. Despotlar birer ikişir gidiyorlar; halkın hürriyet arzusunun önünde dikiş tutturamıyorlar. Gidiyorlar, gidecekler, gitmeliler...
11 
 Kendi İrademiz Varsa Özgür Olabiliriz.  (M.Nazım Güler)

Bizi, bizden alacak, irademizi yok sayacak olanlara; iradesizleşenlere, değerlerimizi hiçe sayanlara, iç huzurumuzu bozmak isteyenlere karşı var olmasını bilmeli; süreci, hiçbir detayını kaçırmadan izlemeli ve istisnasız her şeyi sorgulayarak özgürleşmeyi öğrenmeliyiz. Özgürleşmek, idealimiz ve yaşama inadımız olsun.
12 
 Seçim Sürecinde "Demokratik" Yalanlar Yarışı Başlayacaktır!..  (M.Nazım Güler)

Türkiye, seçim atmosferine girmiş bulunuyor. Halkı aldatmak için, halkı kandırma yarışı başlayacaktır.
13 
 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği  (Hakan Yozcu)

Bazı ülkelerde kadınlar tek başlarına sokağa çıkamazlar, gezemez ve istedikleri gibi hareket edemezler. Bırakın bunları, günümüzde biz de dahi birçok erkekler, hamile eşlerini kontrol için erkek doktora götürmek istemezler. Kadın ve erkek arasında dağlar kadar, uçurumlar kadar fark yaratırlar. Böyle düşünen kişilere göre kadınların hiçbir şeye hakları yoktur… Resmi dairelere alınmazlar… Memur olarak atanmazlar… siyaset yapamazlar… Kadın hep geridedir onlara göre…
14 
 Sn. Seval Deniz Karahaliloğlu'nun "Siz Hiç Modayı Takip Etmez Misiniz?.. "" Başlıklı Yazısına Küçük Bir Katkı  (Vildan Sevil)

Günümüz teknolojisi, bizim gençliğimizde olduğu gibi binlerce kitap devirmekten uzaklaştırdı bizi. Bilginin sahtesinin çokça üretildiği bir ortam yaratsa da iletişim kolaylığı ve çabuk ulaşılırlık getirdi. Yeter ki, şu büyüğümüz, şu beyfendü ya da hamfendü şöyle buyurdu, medyada şunlar bunlar anlatıldı kolaycılığına düşmeyelim. Binbir yüzlü canavarın bizden çok daha bilgili ve deneyimli olduğunu unutmayalım. Kuşku, yapışık kardeşimiz olsun, üşenmeden gerçek bilgiyi çok yönlü arayalım. Yargımızı öyle oluşturalım.
15 
 Welcome Obama  (Oğuz Düzgün)

Sayın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama
16 
 Tekel İşçileri Direnişinin Anlattığı...  (Nazmi Metin)

Hükümetlerin ve işverenlerin işçi haklarını gasp edici uygulamalarına karşı, işçinin elindeki tek etkili tepki tavrı sendikal mücadelenin olmazsa olmazlarından olan grev ya da genel grevdir..
17 
 Direniş, Sivil İtaatsizlik ve Satyagraha Felsefesi  (Meryem Rabia Taşbilek)

Kaç gündür Gandhi'nin pasif direniş ve satyagraha feslefesi örnekleri üzerine tefekkür ediyorum. Peygamberimiz'in onca direniş örneklerine şahit ve varis iken biz neden hala Gandhi'nin yapabildiğine ulaşıp, hatta aşıp sağlam, Müslümaanca bir direniş sergileye miyoruz?! Pasif direnişi; kendileri bizzat şiddeti kullanmasalar bile şiddete maruz kalmayı göze alabilen toplulukların mücadele şekli diye tanımlıyorlar. Öte yandan bunları yazarken Malcom X'in özgürlük manifestosundaki "Öfkeni Kullan" ibaresini de göz ardı etmemek gerek. Bir şekilde itidali bulmalı.
18 
 Sanatçıya Yumruk Atmak  (Hakan Yozcu)

Sanatçı, “Olduğu yerde duran suçsuz bir insana vurmanın ne demek olduğunu anlaması için şikayetimi geri çekmeyeceğim. Bu ülkede eğlenmeye giden insanların can güvenliği kalmadı mı? Sizce şikayetimi geri çekmeli miyim?” diye soruyor.
19 
 Yeni Anayasa, Son Anayasamız Olmayacaktır.  (M.Nazım Güler)

Görünen odur ki, yapılması düşünülen “Yeni Anayasa” eskiye göre “yeni” olabilir ve elbette daha “demokratik” de olabilecektir belki; ancak, kesinlikle SON ANAYASA’ mız olmayacaktır. Bu anayasanın, halklarımızın tüm sorunlarına çözüm vesilesi olacağına inanmıyorum.
20 
 Dünya Kadınlar Dünü  (ömer kırat)

Kadınlar Günü konusunda yazmaya karar verişimin ve fakat internet bağlantım olmadığı için gerekli tarihsel bilgiye Temel Britannica'dan bakmak zorunda kalışımın meyvesi...

1 2 3 4  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Atatürk'ün Din ve Alevilere Bakışı
Cemal Zöngür
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Her Şey Güzel Olacak mı?
Mahsun YİĞİT
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Firavuna Tapanlara Mektup
Alp Şahin
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
namussuz Namuslular
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Sanatçıya Yumruk Atmak
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Cahillik
Bürge Kurul
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Kadınlar Günü!
Saadet Toksöz
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Özgürlük
Bürge Kurul
Öykü > Bireysel
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Hakan Yozcu
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Paşa ve Maşa
Emine Pişiren
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Yuf ki Yuf
Gürcan Erbaş
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Yazma İşi
Önder Anli
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Kadın Gibi Kadın Olmak
Medine Yıldırım
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Matmazel Julie
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Arkası Yarın
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Zeus'un Kızı; Çıkış
Aysun Güven
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Allah; Tek Eşlilik İstiyor!
Kazim Bayar
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.