..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yedi iklim dört köşeyi dolandım / Meğer dünya her tarafta bir imiş. -Dadaloğlu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Ömer Faruk Hüsmüllü
Ömer Faruk Hüsmüllü - Oruç Baba'nın Karalamaları
Site İçi Arama:


İnceleme
  Hayat - Utanma - Başarı ve Hata Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 18 Şubat 2010 Entelektüel 

Teo :Kötü olan hataya düşmek değil hatada ısrar etmektir. Tülin Şahin : yaşamdaki duruşumuz algıladıklarımızın yansımasıdır. Victor Hugo : Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır. Voltaire : Düşüncelerinize katılmıyorum ama, düşüncelerinizi savunmanız için gerekirse hayatımı bile verebilirim.

  İnsan ve İnsanlık Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Şubat 2010 Entelektüel 

Anonim : Deneyim , insanın istediğini elde edemediğinde elinde kalandır. Anthony Robbins : Hayatta ne yapacağını pek çok insan bilir ama bildiğini yapan insanların sayısı çok azdır. Antiphanes : Bir insan sarhoş olunca ya da aşık olunca sır tutamaz. Arap Sözü : Üç olay insanı sevindirir: iyi kadın, akıllı evlat ve saygın kardeş. Aristo : Duymayan insan hiçbir şeyi bilemez ve anlayamaz. Aristo : Her insan öfkelenir, bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde,tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir, ne de kolaydır.

  Sevgi - Gönül - Umut ve Mutluluk Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Şubat 2010 Entelektüel 

Bertrant Russel : Bir sisteme karşı beslenen büyük sevgi ve sistem yapıcılarının bu sevgiye eklenen kibri,felsefe talebelerinin sakınmaya mecbur oldukları tuzaklardır. Byron :Arkadaşlık, kanatsız sevgi’dir. Cenap Şehabettin : Yalnız seni sevenleri sevmek sevgi değil, değiş tokuştur

  Konfüçyüs Hakkında Kısa Bir Not (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Temel düşüncesi,insanın kendi kişiliğini geliştirmesi, sağlamlaştırması, soylu kılması ve böylece sosyal bütün içerisinde tam bir uyum sağlamasıdır.

  Dostluk Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 24 Şubat 2010 Entelektüel 

Arif Nihat Asya : Bir kimsenin düşmanının düşmanı olması, onu dost edinmeye kafi sebep değildir. Aristo : Aristo : dostluk ve hakikat gibi iki iyi arasında hakikati yeğlemek gerekir. Aristo : dostunun kusurlarını ona yalnızken söyle, başkalarının yanında ise onu öv.

  Kim,ne Demiş? (İsimler Alfabetik Sıraya Göredir... ) (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Şubat 2010 Entelektüel 

Aşağıdaki çalışma internet ortamında yapılmıştır.Bazı sözler gerçek yazarını yansıtmayabilir.O nedenle bu bilgilerin ihtiyatlı bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.Metin uzunluğu 180 sayfadır.İsimler alfabetik sıraya göre dizilmiştir.

  Facebook'ta Okuduklarım - 10 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Aralık 2010 İnternet 

İnsan, kendine olan güveni derecesinde genç, şüphesi derecesinde yaşlıdır.Cesareti derecesinde genç, korkuları derecesinde yaşlıdır.Ümitleri derecesinde genç, ümitsizliği derecesinde yaşlıdır.

  Facebook'ta Okuduklarım - 11 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Aralık 2010 İnternet 

İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir.Her insanın hayatı, Tanrı"nın yazdığı bir peri masalıdır.Kalp, bütün erdemleri kendinde toplamıştır. Ama bütün kötülükler de oradadır.

  Toplumsal Değerlerle İlgili Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Şubat 2010 Entelektüel 

Ahlak da sanatta olduğu gibi hiç konuşulmaz, ancak yaşanır. Ernest Renan ahlak duygumuz, ihtiraslarımızı kontrol eder. Bernard Shaw ahlak kanunlarını çiğnemeye hiç gelmez, hemen öçlerini alırlar. Tolstoy ahlak olmayan yerde kanun bir şey yapamaz. Napolyon ahlak ve erdemden yoksun kimse,bir çuval çamurdan daha değersizdir. Laedri ahlakın temeli, özgürlüktür. C. F. Meyer

  Astım Hastaları Misvaklı Diş Macunu Kullanın (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Kasım 2010 Sağlık 

Bazı cahillerin “bunlar doğal bitkiler, hiçbir zararı olmaz!” yalanlarına inanmayın. Bitkiler ya da doğal bazı şeyler hastalıkların iyileşmesine katkı sağlayabilir, ancak doğru miktarda ve zamanda kullanmak şartıyla. Bu alternatif tıp ürünlerinin birbirleri ile ve ilaçlarla oluşturacağı etkileşimler sonucu ölümlere varan üzücü olaylar meydana gelebilmektedir. Mesela greyfurtun bazı ilaçların etkisini azalttığı ve etkileşime girdiği gerçeği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Atatürk'ün Söz ve Demeçleri (Konularına Göre Düzenlenmiş) (Ömer Faruk Hüsmüllü) 31 Ocak 2010 Söyleşi 

Atatürkümüzün sözlerini bilmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu günleri yaşıyoruz.Lütfen kopyalayıp tanıdıklarımıza iletelim.

  Savaş Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 22 Şubat 2010 Entelektüel 

Benjamin Franklin : savaşın iyisi , barısın kötüsü yoktur. Buckel : yurdu savunmanın en ucuz yolu eğitimdir. Burke: savaş, bulduğu ülkeyi bir daha bırakmaz. Can Dündar : Önemli değil kaç kez yenildiğin, önemli olan kaç yenilgiden sonra yeniden doğrulabildiğin. Cemil Meriç : Münakaşada zafer mağlup olanındır, yenilmek zenginleşmektir.

  Tolstoy ve İtiraflarım (Ömer Faruk Hüsmüllü) 30 Ocak 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Tolstoy'u ve eserini tanıtan kısa,bilgilendirici bir yazı.

  Solon'u Kısaca Tanımak İster Misiniz? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 3 Şubat 2010 Tarihe Yön Verenler 

Solon'dan bir kaç söz: Adaleti ödül beklemeden yerine getir Büyük işlerde herkese yaranmak zordur Yeminden çok karakter soyluluğuna güven..... Hiç durmadan öğrene öğrene yaşlanıyorum.

  Şark Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir (Ömer Faruk Hüsmüllü) 4 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Atatürk ile olan anlaşmazlıkları da bazılarının abarttığı kadar önemli bir konu değil.Çünkü ikisi de askeri birer deha olan bu kahramanlarımızın birbirlerinden farklı düşüncelerinin bulunması gayet doğaldır.Her konuda aynı düşünselerdi iki ayrı insan olamazlardı.

  % 100 Düşünce Gücü - 1 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 5 Şubat 2010 Ruhbilim 

-Düşüncenin insan beyni ile sınırlı olduğunu düşünmek yanıltır bizi.İnsan beyni “düşünce”nin bir aracıdır yalnızca. -Heinrich Heine’ye göre:”Işık gök gürültüsünden,düşünce de eylemden önce gelir.”

  Montaigne Hakkında Kısa Bir Not... (Ömer Faruk Hüsmüllü) 6 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

*Montaigne bizim gibi düşünür,bizim gibi yazar.Bizim aklımızdan geçirip de bir türlü yazıya dökemediklerimizi o kaleme almıştır.O nedenle Beranger diyor ki “Montaigne,amma da fikir çalmış benden!” Sadece ondan mı?Belki de senden de benden de...

  % 100 Düşünce Gücü - 2 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 6 Şubat 2010 Ruhbilim 

-Bilinç sadece uyanık olduğumuz zaman iş başındadır;ama düşüncenin bilinçaltı kullanımı yirmi dört saat sürer. -Hayatımıza hakim olmanın yolu,bilincimizi kullanmaktan geçer.Bir şeyi düşündüğümüz zaman,tıpkı toprağa ekilen tohumun meyve veren ağaca dönüşmesi gibi,bu düşünce de gelişmeye başlar.

  % 100 Düşünce Gücü - 3 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Şubat 2010 Ruhbilim 

*“Başarısızlıktan korkmaya son verdim.Artık hayatı saf hazzı için yaşıyorum. -İçimdeki yaratıcı Güç’e inanıyor ve güveniyorum. -Sadece benim değil herkesin içindeki Tanrı’ya güveniyorum.

  Bertrant Russel Kimdir? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

-Ona göre,Felsefe kavramı üzerinde ortak bir tanımın verilmesi mümkün değildir.Öyle ki Felsefe üzerinde yorum yapan yada onu anlamaya çalışan iki filozof arasında bile ortak bir felsefe tanımı mevcut değildir.Bu sebeple herkesin kendine özgü bir felsefe tanımı ve anlayışı söz konusudur.

  % 100 Düşünce Gücü - 4 - 5 - 6 (Son Bölümler) (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Şubat 2010 Ruhbilim 

Bu özet incelemenin pek okunduğunu söyleyemem.Ama gene de ısrarla okunmasını tavsiye ederim.Çünkü bu eserde yararlanabileceğimiz pekçok bilgi var.O nedenle geri kalan bölümleri birlikte sunuyorum...

  Bir Adam Arayan Diogenes (Sinoplu) Kimdir? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

-Bilgenin kendisini istek ve duygulardan uzak tutması gerektiğini ve ihtiyaçlarını en aza indirmesi gerektiğini,savunur.

  Klasik Mantığın Kurucusu Aristo'yu Kısaca Tanıyalım (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

*”Balmumu nasıl altının kendisini değil de, altın yüzüğün kalıbını alıyorsa,duyum da,maddeyi bir yana bırakarak maddenin duyulan biçimlerini sindirir.” der.

  Usta Bir Dalkavuk (Aristippos - Kyreneli) Tanımak İster Misiniz? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

-Kral Dionysios,Platon’a,İran işi,uzun damalı ve kokulu bir elbise hediye etmiş.Platon:”Ben erkeğim;kadın elbiseleri giymek istemem.”diyerek almamış;ama Aristippos almış ve demiş ki :“İnsan ne giyerse giysin,erkekse yine erkektir.”

  Bir İnsanlık Kahramanı"nı (Sokrat'ı) Tanımak İster Misiniz? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 11 Şubat 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

-İki aşamadan oluşan bir yöntemi vardı: a)İroni(alay):Bu yöntemi uygulayarak önce kişiye,alaylı bir yolla hiçbir şey bilmediğini gösteriyordu. b)Maiotik(doğurtma):Sorular sorarak kişinin doğuştan aklında bulunan bilgileri ortaya çıkarıyordu.

  Acı - Haz - Elem - Üzüntü Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 12 Şubat 2010 Entelektüel 

Cenap Şehabettin : Yaprak, yaprak, dal ucunda...Aşk üstüne keder, kor üstüne kömür gibi düşer,evvela körletir, sonra alevlendirir. Cervantes : Bütün acılara dayanılır, yeter ki ekmeğin olsun Cicero : acı tanımamış olmak,büyük bir acıdır.

  Akıl - Namus - Çıkar ve Gerçek Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 13 Şubat 2010 Entelektüel 

Colley Cibber:Yoksulluk, namuslu ahmakların mükafatıdır. Demokritos : Duyular akla şöyle diyorlar:”Zavallı akıl,kanıtlarını bizden alarak bizleri yere vurmak mı istiyorsun?Yere vurma,senin için yere yıkılma olacak.” Derrida : gerçeklik yanılsama olduğu unutulan yanılsamadır

  Aşk Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Şubat 2010 Entelektüel 

Schiller : Ey aşk,güzel ve kısasın! Schopenhauer : aşk,insan türünü sürdürmek için bireye kurulmuş tuzaktan başka bir şey değildir. Shakespeare : aşk, gözle değil ruhla görülür. Shakespeare : Değişiklikle karşılaşınca değişen aşk, aşk değildir... Sheakspeare : Ateşin yaktığından, Güneşin hareket ettiğinden,Gerçeğin bir yalan olduğundan kuşkulan;Fakat benim aşkımdan kuşkulanma.

  Bilgi - Kitap ve İmge Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 15 Şubat 2010 Entelektüel 

Nietzsche : yarı-Bilim tam Bilimden daha üstündür. O, sorunları olduklarından daha kolay görür ve bununla görüşünü daha anlaşılır, daha inandırıcı kılar. Thomas Kuhn : Birbiriyle çatışan birçok karşıt Bilimsel görüşten sonunda galip gelenlerin bu güne kadar getirdiği bir Bilim söz konusudur. Thomas Kuhn : Paradigmalar birbiriyle yarışan farklı Bilimsel yaklaşımlardır.

  Ana - Baba ve Çocuk Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 16 Şubat 2010 Entelektüel 

Bernard Shaw : çocuklarınıza ders vermek istiyorsanız bu hiç de gerekli değil kendinizi örnek gösterin. Ama sizin gibi olmaları için değil, sizin gibi olmamaları için. Cemil Sena : Anneler çocuğu akıllarından tutacakları yerde, ellerinden tutarlar. Churchill:Bir ulusu yönetmek, dört çocuğu eğitmekten daha kolaydır.

  Felsefe - Varlık - Düşünce - Akıl ve Din Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 17 Şubat 2010 Entelektüel 

Bertrant Russel : Filozofun gerçek işlevi dünyayı değiştirmek değil,onu anlamaktır. Bovee : dünyada her şey yıkılsa bile, gelecek yerinde durur. Buda : Ne düşünürsek oyuz. Biz her neysek düşüncelerimizden doğar. Düşüncelerimizle biz dünyamızı yaparız. Colin Wilson:Sabahları gözümü açtığım zaman tek bir dünyayla değil, bir milyon olası dünyayla karşılaşırım

  Erkek ve Kadın Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 20 Şubat 2010 Entelektüel 

Pythagoras :Altın ateşle, kadın altınla, erkek kadınla imtihan edilir. Refik Halit Karay : kadın eliyle açılan gönül yarasını yine bir kadın eli sarar. Refik Halit Karay : Tek ayna icat edilmemiştir ki kadına 'sende iş kalmadı' desin. Rochebrune : kadının namusunu erkeklere karşı koruması, ününü kadınlara karşı korumasından çok daha kolaydır.

  Asırlardır Soykırımına Uğrayan Bir Millet…. (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Şubat 2010 Politika 

Acaba,asırlardır Türk varlığına kasdetmiş olan bu ülkelerin insanları ,nasıl olursa bir olayı “Türk Soykırımı” olarak kabul edeceklerdir? Mesela;

  Ölüm Üzerine Aforizmalar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Şubat 2010 Entelektüel 

John Arbuthnot: Her siyasi parti, kendi yalanını yutarken ölür Jules Renard: ölüm iyidir, bizi ölüm düşüncesinden kurtarır. Juvenal :Yaşlılık ölümden çok daha korkunçtur. Kalevala (Fin destanı):Boş evden ölü çıkmaz. La Fontaine : ölü bir imparator olmaktansa, yaşayan bir dilenci olmak daha iyidir.

  Stoacılık Üzerine Kısa Bir Not (Ömer Faruk Hüsmüllü) 22 Şubat 2010 Akımlar 

Erdem tümüyle niyete dayanır. *İyilikte ve kötülükte dereceler yoktur;bütün hatalar birbirine eşittir.

  Birkaç Atasözü (Ömer Faruk Hüsmüllü) 26 Şubat 2010 Entelektüel 

Gavurun tembeli keşiş,Müslüman'ın tembeli derviş Işığını akşamdan önce yakan,sabah çırasına yağ bulamaz İti,öldürene sürütürler

  Bu Deyimler Gerçekten Çok Hoş! (Ömer Faruk Hüsmüllü) 26 Şubat 2010 Entelektüel 

Tavşan boku :Ne faydası,ne de zararı olan kimse Tiği teber şahı levent :her şeyini tüketmiş kimseleri anlatmak için söylenir. Vebali boynuna :Günahı ona ait anlamında Veledizina :Babası belli olmayan

  Birkaç Güzel Söz (Ömer Faruk Hüsmüllü) 26 Şubat 2010 Entelektüel 

Böbürlenme! Treni hareket ettiren düdüğü değildir.

  A'dan Z'ye Güzel Sözler (Ömer Faruk Hüsmüllü) 27 Şubat 2010 Entelektüel 

Buradaki veriler yaklaşık 200 sayfadır.İlgilendiğiniz konu başlığını dikkate alarak alfabetik sıraya göre dizilmiş olan sözü inceleyebilirsiniz.Sözlerin yazarları verilmemiştir,ama gene de onların bir başkasına ait olduğu gerçeğini unutmayacağınızı sanırım.(Kendi sözümüşmüş gibi kullanırsak yazarına karşı çok büyük bir saygısızlık yapmış oluruz.)Sözlerde eksiklik veya fazlalık da olabilir,çünkü bunlar internet ortamından derlenmiştir.Bu kusurun da affı ricasıyla...

  Barış ve Özgürlük Üzerine Özlü Sözler (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Şubat 2010 Entelektüel 

Bu çalışma değerli hocamız Prof.Dr.Coşkun Can Aktan tarafından yapılmıştır.

  Oruç Baba"nın Kıssadan Hisseleri - 1 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Şubat 2010 Entelektüel 

Oruç Baba der ki: İyimser kişiliğini biçimlendiren bir heykeltıraş ise,kötümser de kişiliğini parçalayan bir balyozdur.

  Oruç Baba"nın Kıssadan Hisseleri - 2 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Mart 2010 Entelektüel 

Oruç Baba der ki:Dostlukların çoğu,kuma yazılan yazılar gibidir.Bir dalga gelir ve her şey silinir gider.

  Oruç Baba"nın Kıssadan Hisseleri - 3 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 2 Mart 2010 Entelektüel 

Sanatçılara gerçekten hayranım.Çünkü bizler zevk peşinde koşarken,miskinlik yaparken; onlar, ya düşünmekle yada bir şeyler yapmakla ömürlerini tüketirler.

  Atalardan Özlü Sözler (Ömer Faruk Hüsmüllü) 17 Mart 2010 Entelektüel 

Eti tadan çoban köpeğinden hayır gelmez. Kış güneşine, kadın gülüşüne inan olmaz. Torbada ne varsa, çorbada da o vardır. Asılan hırsız değil, yakalanandır. Büyük öküz tarlayı eğri sürer. Akıllı bir adam yalnız kendi tecrübelerinden, çok akıllı bir adam başkalarının da tecrübelerinden yararlanır. Ancak durgun su, yıldızları yansıtır.

  Noktalama İşaretlerini Kaybedince! (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Mart 2010 Dil 

*Bir süre sonra "soru işareti"ni kaybetti ve soru sormaz oldu. Hiç bir şey ama hiç bir şey onu ilgilendirmiyordu. Ne kâinat ne dünya ne de kendi umrundaydı.

  Çeşitli Ülkelerden Atasözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Mart 2010 Entelektüel 

İnsanlar yaşadıkça ihtiyarladıklarını sanırlar, halbuki yaşamadıkça ihtiyarlarlar... İSKOÇYA *Allah'ın gülü dikenli yarattığına hayret edeceğiniz yerde, dikenler arasında gül yarattığına hayret ediniz... ARABİSTAN Biri öteki kadar zengin olunca, kardeşler birbirlerini severler... UGANDA

  Trakya Rüzgarı (Ömer Faruk Hüsmüllü) 13 Nisan 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Aydamak: Sürmek, haydamak... Aykırlamak: Bir istikamete yönelmek, yöneltmek... TRAKYALIYSAN PAYLAŞ Domatiz: Domates. Aretlik: Ahiretlik, can arkadaş, kanka...

  İşi Öğrenmek ve Öğretmek Olan Herkesin Okuması Gereken Bir Kitap (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Nisan 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Prof. Dr. Yılmaz, bu kitapta, insan zihninin çalışma mekanizmasını ayrıntılarıyla tanıtmakta ve öğrenmede en yüksek verimi sağlayacak koşullara ilişkin bilgiler vermektedir.

  Seferberlik Hikayeleri - İbret Almak İçin Okunmalı (Ömer Faruk Hüsmüllü) 24 Nisan 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bunlar alışageldiğimiz kahramanlık hikâyeleri değil; seferberlik, cephede çarpışan askerden çok geride bıraktıklarının hikâyesidir çünkü ve biz o hikâyeleri hemen hiç bilmeyiz. Cephedeki harpten gerilere düşen kıtlık, korku, ümitsizlik, hasret, hastalık, perişanlık ve yoksulluk gibi âfetlerdir; öyle hâller ki, eminim o hayat levhalarını yaşamak zorunda kalan geridekiler, cephede alnından vurulup –üstelik şehâdet mertebesine erişerek– ölmeyi bin kere yeğ tutarlardı.

  Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Nisan 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Yıl 1943. Genç Mustafa’nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi’ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır: “Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun.” Gelen giden olmaz.

  Sağlık Dolu Günler Geçirmek İçin "Kefir" İçin! (Ömer Faruk Hüsmüllü) 13 Mayıs 2010 Sağlık 

İki dakikanızı ayırıp bu yazıyı okursanız,belki de uzun süredir üstesinden gelemediğiniz bir sağlık probleminizi bertaraf etmiş olacaksınız...

  Hz. Ali Efendimizden (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Haziran 2010 Din 

Kendi öğretmeni ve terbiyecisi olan başkasının öğretmeni ve terbiyecisi olandan daha fazla yüceltilmeye layıktır. Dil yırtıcı bir hayvan gibidir, serbest bırakılırsa yaralar. Her insanın değeri, yaptığı iyiliklerledir. Kim, “Bilmiyorum” sözünü terk ederse, hayati organları yaralanmış gibi olur.

  Kaliteli Yaşam Sırları (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Haziran 2010 Sağlık 

Hergün en az 3 kişiye gülümseyin ve tanımadığınız en az 1 kişiye "GÜNAYDIN" deyin.Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü seni ilgilendirmez.

  Facebook'ta Okuduklarım - 5 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 29 Ekim 2010 İnternet 

Sevgi yolunda kimin dilenci, kimin imparator olduğunu bilemezsiniz…

  ‎1071 Türk Tarih Tuzağı /prof. Dr. Ekrem Memiş (Türkler 8 Bin Yıl Önce de Anadoludaydı) (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Ekim 2010 Anadolu Kültürü 

Ekrem Memiş, "Fakat işin bir de arkeolojik boyutu var. O günden bu güne gelen bir 3 kültür var. İlki neolitik köy kültürü. Onu takip eden 5 binlerde kalkolitik kültür var. Köylerin yerini şehirlere terk ettiği dönem. 3. dönem ise eski tunç çağı. Şehir kültürünün tamamen oluştuğu dönem. Bu üç kültür arasında hiçbir kopukluk yok. Bu kopukluğun oluşmaması kavmin değişmediğine işaret ediyor" dedi.

  Facebook'ta Okuduklarım - 1 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Ekim 2010 İnternet 

Sevgili Dostlar, Facebook'ta çok güzel paylaşımlar çıkıyor insanın karşısına; ancak bunlar adeta akıp gidiyor geride herhangi bir iz bırakmadan. O nedenle son bir hafta okuduklarımdan bazılarını sizlerle de paylaşmak istedim. Zamanınız varsa okumanızı tavsiye ederim. Bazen bir yazı, bazen bir cümle, hatta bazen de bir tek kelime insana yeni bir pencere, yeni bir kapı belki de yeni bir dünya açar. Saygılarımla.

  Facebook'ta Okuduklarım - 2 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Ekim 2010 İnternet 

Facebook'ta bu hafta en çok beğendiklerimden bazılarını gene sizlerle paylaşmak istedim. Bazı yazılar çeşitli nedenlerle gözden kaçabiliyor, oysa o yazılarda çok değerli, hatta hayati öneme haiz bazı bilgiler bulunabiliyor. Zamanınız varsa lütfen bakın! Saygılarımla. Ö.F.H

  Facebook'ta Okuduklarım - 3 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Ekim 2010 İnternet 

Seçmede gerçekten zorlandım, ama bir karar da vermek zorundaydım. Bu hafta için de aşağıdakileri seçtim. İyi okumalar dilerim. Bu yazılarda şu veye bu şekilde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

  Facebook'ta Okuduklarım - 4 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 27 Ekim 2010 İnternet 

Profesör tebessümle: ‘Hayatımız ne Kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarımız ve sevdiklerimizle bir fincan Kahve içecek kadar yer vardır!!!’

  Facebook'ta Okuduklarım - 6 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 6 Kasım 2010 İnternet 

Özür dilemek, izin almaktan daha kolaydır. Uyuyan bir bebek, anne babası uykuya dalınca uyanır. ( Ana baba sesi çocuk için güvencedir.) Bir şey tamir ederken elin tamamen yağlandığında burnun kaşınır.

  Düşünen Kafalardan Düşünce Kırıntıları (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Kasım 2010 İnternet 

Buradaki örnekler birer “düşünce kırıntısı, ama etkileri oldukça fazla. Çünkü alınacak o kadar çok ders var ki!.. Sizden ricam buradaki örneklere benzer bildikleriniz varsa lütfen ekleyiniz/paylaşınız. Dilerseniz “yorum” kısmına yazarak bunu yapabilirsiniz ya da dilerseniz buradakilerle sizdekileri birleştirerek ayrı bir yazı olarak yayımlayabilirsiniz.

  Kapitalizmin Tanrısı Buyurdular Ki… (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Kasım 2010 Politika 

Yakında “şimdi al, öldükten sonra öde!” kampanyası başlatırlarsa şaşırmayın. Bu kadarı da olmaz mı diyorsunuz? Olur, olur bal gibi olur. Siz dedelerinizin borcunu ödemediniz, ama bu sistem sizin borcunuzu torunlarınıza ödettirecekdir.“Borç yiğidin kamçısıdır” yutturmacası toplumdaki itibarlı kişilere söylettirilerek yeni yeni tuzaklar hazırlanıyor. Halbuki “borç kapitalizmin kölelerine vurduğu bir pranga”dır.

  Facebook'ta Okuduklarım - 7 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 16 Kasım 2010 İnternet 

"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir." Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.

  Facebook'ta Okuduklarım - 8 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Kasım 2010 İnternet 

Ömer Hayyam Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben Perde ardında sen ben dedikodusu var amma... Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben...

  Düşünen Kafalardan Düşünce Kırıntıları - 2 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 27 Kasım 2010 İnternet 

Sizden ricam buradaki örneklere benzer bildikleriniz varsa lütfen ekleyiniz/paylaşınız. Dilerseniz “yorum” kısmına yazarak bunu yapabilirsiniz ya da dilerseniz buradakilerle sizdekileri birleştirerek ayrı bir yazı olarak yayımlayabilirsiniz.

  Facebook'ta Okuduklarım - 9 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 29 Kasım 2010 İnternet 

Sensiz gecelerde sana söyleyemediklerimi, yıldızlara, aya anlatmak. Okuduğum kitabın sayfalarında; dinlediğim şarkıların, türkülerin, şiirlerin her mısrasında seni bulmak.

  Facebook'ta Okuduklarım - 12 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Aralık 2010 İnternet 

Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir..Ona bir ev verirsiniz, size bir yuva verir.. Ona sebze verirsiniz, size yemek verir..Ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir..

  Türk Lehçeleriyle Yeni Yıl Mesajı - Tüm Türk Dünyasının Yeni Yılı Kutlu Olsun (Ömer Faruk Hüsmüllü) 31 Aralık 2010 Türkiye 

Karaçay-Malkar Türkçesi: Cangı cılığıznı alğışlayma! Karakalpak Türkçesi: Canga cılıngız kuttı bolsın! Karay/Karaim Türkçesi: Sizni yanhı yıl bıla kutleymın! Kazak Türkçesi: Janga jılıngız kuttı bolsın! veya Janga jılıngız ben!

  Düşünen Kafalardan Düşünce Kırıntıları - 3 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Ocak 2011 İnternet 

Ayak izi değildir baş izidir bu izler-Ardarda dizilsek de, kuyruk olmayız bizler

  Facebook'ta Okuduklarım - 13 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 11 Ocak 2011 İnternet 

Bilgiyi ya arar bulursun, ya da başkalarının bulduklarını kullanırsın. Birinci yol uzun, ikinci yol ise daha kısadır. Biz bu paylaşımda ikinci yolu seçtik. O nedenle “bilgi paylaştıkça çoğalır” anlayışı ile bize bu bilgileri iletenlere, ekleyenlere, paylaşanlara, kısacası emeği geçen herkese teşekkürler. (ÖFH)

  Facebook'ta Okuduklarım - 14 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Ocak 2011 İnternet 

“Ey Ogul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallik sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suclamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanilgi bize; hoş görmek sana.. Gecimsizlikler, catişmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazliklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom agiz, haksiz yorum bize; bagişlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. üşengeclik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.. “Şeyh Edebali’den ’’

  Facebook'ta Okuduklarım - 15 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 22 Ocak 2011 İnternet 

Ateş bir gün suyu görmüş yüce dağların ardında sevdalanmış onun deli dalgalarına... Hırçın hırçın kayalara vuruşuna, yüreğindeki duruluğa Demiş ki suya: Gel sevdalım ol, hayatıma anlam veren mucizem ol...

  Facebook'ta Okuduklarım - 16 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Ocak 2011 İnternet 

Günlerden birgün şeytanın yolu bir köye düşmüş. Keyfi yerinde olan şeytan sırtını bir ağaca dayamış ve buzağısı kazığa bağlı olan ineğini sağan genç bir kadını uzaktan izlemiş.

  İzedebiyat Sitesindeki Bir Yılım (Ömer Faruk Hüsmüllü) 29 Ocak 2011 İnternet 

Bu siteye ilk yazımı 29 Ocak 2010 tarihinde eklemişim. Yani, aradan tam bir sene geçmiş.

  Biberiye Bitkisinin Faydaları (Ömer Faruk Hüsmüllü) 31 Ocak 2011 Sağlık 

Bu sene Çanakkale’deki şehitlikleri gezerken bolca biberiye bitkisine rastladım. Hazine bulmuş gibi sevindim ve biraz topladım. Tabii bunu yaparken kopardığım biberiyeler için üzüldüğümü de söylemeliyim. Canlarını acıtıyormuşum gibi geldi bana.

  Kuzenim Mustafa Çetinkaya’nın Ardından (Ömer Faruk Hüsmüllü) 11 Şubat 2011 Söyleşi 

O yıllar televizyonlarda yayınlanan ve Mehmet Ali Erbil’in de rol aldığı bir komedi dizisi vardı. İşte biz bu diziden esinlenerek birbirimize “kuzen” demeye başlamıştık. Uğur Dershanesi’de uzun yıllar birlikte aynı odayı paylaştık.

  Facebook'ta Okuduklarım - 17 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Şubat 2011 İnternet 

Memleket isterim-Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun,-Olursa bir şikâyet, ölümden olsun.

  Facebook'ta Okuduklarım - 18 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Mart 2011 İnternet 

Öğretilmiş çaresizlik kültüründe, bireylere neleri yapmamaları gerektiği o kadar güçlü bir şekilde öğretilir ki, o kişi o alanda yeni bir denemede bulunmayı aklından bile geçirmez. Kişi deneyip yanılmadan doğuştan kaybetmeyi kabul eder! Batılılar de neyip yanılıp çaresizliği öğrenir, bizim toplumumuz çaresizliği doğar doğmaz bize öğretir ki, deneyip yanılmayalım! Bu kadar iyi kalpli olduğumuz halde, bu kadar çaresizlikler içinde yaşamamızın temel nedeni budur!”

  Facebook'ta Okuduklarım - 19 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Mart 2011 İnternet 

Eğer sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin saksı mutlaka çatlamıştır. Erich Fromm

  Facebook'ta Okuduklarım - 20 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 15 Mart 2011 İnternet 

"Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene, İşin varsa bir sıfır daha koymalısın, İş seninse ...üç sıfır daha koymalısın, İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha, Araban varsa bir sıfır, Yazlığın varsa bir sıfır daha, Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi... Ancak, Sağlığın varsa bir koyarsın başına, o zaman bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere..."

  Facebook'ta Okuduklarım - 21 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 20 Mart 2011 İnternet 

Aç gözlü ile dost olma: İkram bilmez, kural bilmez, doymak bilmez; üzülürsün.Görgüsüzle dost olma: Yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez; üzülürsün.

  Facebook'ta Okuduklarım - 22 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 24 Mart 2011 İnternet 

Cahil okur amma alim olamaz Kâmillik ilmini herkes bilemez Veysel bu sözlerin halka yaramaz Sonra sana derler deli yalandır...

  Facebook'ta Okuduklarım - 23 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 24 Mart 2011 İnternet 

Şimdi sen ölüyorsun Libyalı çoçuk Senden on sene önce öldü Iraklı çoçuk Senden kırk sene önce vietnamda nepalmle yandı bir çoçuk

  Bedava Kitap İster Misiniz? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Mart 2011 Kültür Çatışmaları 

Kitabı isteyen arkadaşların ofh1952@gmail.com adresime ad-soyad ve adreslerini göndermelerini rica ederim.

  Askıda Kitap Uygulaması İçin Gönüllüler Aranıyor (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Nisan 2011 Eğitim 

Bazı kentlerdeki fırınlarda “askıda ekmek” uygulamasına rastlamış olabilirsiniz: Ekmek alanlar, dilerlerse bir ya da daha fazla ekmek parasını bu uygulama için bırakıyor. Fırın da o gün bırakılan para kadar ekmeği ihtiyacı olanlara ücretsiz olarak veriyor.Aynı uygulamayı neden “kitap” için de yapmayalım?

  Yazar Gabriel Garcia Marquez'in Veda Mektubu (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Haziran 2011 Yazarlar ve Yapıtlar 

Ey insanlar sizlerden ne kadar da çok şey öğrenmişim. Tüm insanların, mutluluğun gerçekleri görmekte saklı olduğunu bilmeden, dağların zirvesinde yaşamak istediğini öğrendim.

  Kadıköy Belediyesi'ne Teşekkür (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Aralık 2012 Kültür Çatışmaları 

Bu etkinliğe davet edilen sadece ben değildim, benden başka bireysel standta eserlerini tanıtmaya çalışan onlarca kitap yazarı vardı.Etkinlikle bana ait olan dört kitaptan 200 tanesini çoğunluğu öğrenci olmak üzere okurlara ücretsiz olarak verdim.Çok sayıda gazeteci, yazar, şair ve okurla tanıştım.

  Türkler Nasıl ve Niçin Müslüman Oldu? Oğuz Çetinoğlu (Ömer Faruk Hüsmüllü) 17 Nisan 2013 Toplumsal Olaylar 

Eserde; Türklerin nasıl ve niçin Müslüman olduğu inandırıcı bir şekilde açıklanırken, okuyucu, Türklerin ve Arapların erken dönemleri hakkında bilgilendiriliyor. Eserde, henüz Müslüman olmamış Türklerin inanç kültürleri ile İslam’ın temel prensipleri arasındaki şaşırtıcı benzerlikler ve hatta denilebilir ki bire bir örtüşmeler mükemmel bir şekilde ortaya konulup ispat ediliyor. Anlı şanlı Profların, sosyologların ve diğer kalem erbabının bu gerçekleri nasıl olup da göremedikleri, akıl almaz bir muamma gibi soru işâreti oluşturuyor.

  Malatya Belediyesine Teşekkür (Ömer Faruk Hüsmüllü) 12 Mayıs 2015 Kültür Çatışmaları 

-Bu yılki 4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı'na Malatya Belediyesinin davetlisi olarak katıldım.-Malatya Belediyesi bizi uçakla getirip götürdü.-Malatya'ya uçak indiğinde adımımı atar atmaz (sabah çok erken bir saat olmasına rağmen) bir görevli tarafından karşılandım. O nedenle ilk izlenimim çok olumlu oldu.

  Ömer Rasih Öztürkmen (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Kasım 2016 Yazarlar ve Yapıtlar 

Muhtelif gazete ve dergide yazıları çıkmakla beraber, Yeni İstanbul ve Tercüman gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Orta Doğu gazetesinin kurucularındandır. Anadolu Ajansı'nın Beyrut muhabirliğini yaptığı sıralarda, 1965 yılında seçimlere katılarak Adalet Partisi’nden Bursa milletvekili seçildi.Daha lise öğrencisi iken şiir ve yazı yazmaya başladı. İlk şiirlerini, 1950 yılında “KERKÜK” adlı kitabında neşretti. Şiirlerinde Kerkük sevgisi burcu burcu tütmekteydi.

  Atatürk ve Sözleri İle İlgili Faydalanılabilecek "Kaynaklar" (Ömer Faruk Hüsmüllü) 20 Kasım 2016 Tarihe Yön Verenler 

Atatürk'ün bazı sözleri söyleyip söylemediği tartışma konusudur. Kimileri bunların Atatürk tarafından söylenmediğini ve sonradan eklendiğini iddia etmektedir. Tabii bu arada Atatürk'e ait olma ihtimali hiç bulunmayan saçma sapan birtakım sözler de bilhassa internet ortamında dolaşmaktadır. Bu dolaşmanın gerisinde kasıt vardır; bazı mihraklar tarafından Atatürk'ün düşünce ve görüşlerini sulandırmak amacıyla yapılmaktadır. Atatürk'ün sözlerini araştıran yazar, araştırmacı ve okurların aşağıdaki güvenilir kaynakları incelemeleri yararlı olacaktır:

  Türk Dünyasına Adanmış Bir Ömür Turan Yazgan (Ömer Faruk Hüsmüllü) 22 Kasım 2016 Yazarlar ve Yapıtlar 

uran Yazgan Diyor ki: "Türklerin genleri içinde “ırkçılık” geninin bulunmadığına bütün dünya şahittir. Asırlarca bayrağımız altında yaşayan ve bizden olmayan hangi halk, dilini, dinini terk etmeye zorlanmıştır. Eğer böyle bir zorlama olsaydı, Balkanlarda bugün tam aksi bir yapı, yani tamamıyla Türkçe konuşan insanlardan mürekkep bir nüfus yapısı oluşurdu. Kendi arzu ve istekleri ile Türklüğü ve Müslümanlığı kabul edenler, elbette vardır. Ve bunlar az da değildir. Ama Türklerin tarihte din savaşı yaptıkları, mezhep savaşı yaptıkları iddiaları tamamen yanlıştır."

  Başöğretmen Atatürk Öğretmenler Hakkında Ne Söyledi? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Kasım 2016 Tarihe Yön Verenler 

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 07.071927, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Öğretmenler Heyetine Demeç.

  Dünya Atatürk'ü Konuşuyor (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Kasım 2016 Tarihe Yön Verenler 

O genç ve dahi Türk Şefi'nin o esnada Çanakkale'de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir. Herbert Sideabotham(yazar), İngiltere

  Bir Barış Manço Vardı (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Şubat 2018 Pop Kültür 

Barış Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde Moda’da vefat etti.

  Tolstoy ve Eserleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 4 Şubat 2018 Yazarlar ve Yapıtlar 

7 Kasım 1910’da ailesini terk etmeye karar vererek yanına en küçük kızı ve doktoruyla yola çıktı. Ancak birkaç gün sonra Astapovo tren istasyonunda zatürreden ölmüş olarak bulundu.

  Yusuf Ziya Ortaç ve Kaybolan Kelime (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Şubat 2018 Yazarlar ve Yapıtlar 

Şair/yazar aşağıdaki yazıda hasretini duyduğu bu kelimeyi şöyle anlatıyor: KAYBOLAN KELİME Bu bayram, dilimizin bir kelime kaybettiğini iyice inandım. ”Tandır” gibi “kağnı”gibi artık yaşanan hayatta, yeri kalmamış, şöyle böyle kelime değil; zarif, ince, medeni bir kelime.

  Sık Sık Bahane Bulur Musunuz? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 12 Şubat 2018 Ruhbilim 

Bu savunma mekanizmasının Psikoloji’deki adı:Mantığa bürünme(Akla uygun hale getirme veya bahane bulma)dır.

  Nuray Hafiftaş'ı Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Şubat 2018 Sanat ve Sanatçılar 

Ve onu 14.02. 2018 günü KAYBETTİK...

  Atatürk’ün Özgürlük ve Bağımsızlık Konularındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 16 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. (1921, Ankara) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. III, Ankara, 1997, s. 31)

  Hz. Mevlana'nın Hayatı ve Deyişlerinden Örnekler (Ömer Faruk Hüsmüllü) 16 Şubat 2018 Tasavvuf 

Gel, gel... Yine gel. Kafir, mecusi, putperest olsan da yine gel... Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...

  Atatürk’ün Çalışmak ve Türk Çocuğu Hakkındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 20 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Kendiniz için değil ulus için elbirliğiyle çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.(1935)

  Atatürk’ün Demokrasi - Devlet ve Basın İle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Artık bugün, demokrasi düşüncesi, daima yükselen bir denizi andırmaktadır. 20. yüzyıl, birçok baskıcı hükümetlerin, bu denizde boğulduğunu görmüştür. (1930)

  Atatürk’ün Tarih ve Uluslararası İlişkiler Konularındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

Dış politika bir toplumun içyapısı ile sıkı sıkıya ilgilidir. Çünkü iç yapısına dayanmayan dış siyasetler daima mahkûm kalırlar. Afyon, 23. 03. 1923

  Oktay Sinanoğlu'nun Gençlere Vasiyeti (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Şubat 2018 Yazarlar ve Yapıtlar 

Atatürk'ün dediklerini bol bol okuyun, onları işte bu günler için demiş, yazmış. Türkiye'nin şerefli, refahlı, itibarlı ve bağımsız geleceği için Atatürk yolumuzu çizmiştir.

  Atatürk’ün Aydın - Sanat ve Kültür Konularındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 24 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak temin edeceğiz. 1.11.1932, TBMM.

  Atatürk’ün İnkılâp İle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Arkadaşlar; inkılâbımız Türkiye’nin asırlar için saadetini garanti etmiştir. Bize düşen onu idrak ve takdir ederek çalışmaktır.11.09.1924, Bursalılarla Konuşma.

  Depreme Evde Yakalanırsanız Nereye Saklanmalı? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Şubat 2018 Türkiye 

Kolon, kiriş, kapı altı ya da yakınına saklanılmamalı.

  Hasan Ali Yücel'i 57 Sene Önce Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 26 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

Şair Can Yücel’in babası, ayrıca Japonya kıyılarında batan Ertuğrul Fırkateyni'nin kaptanı Ali Beyin torunudur.

  Hacı Bektaş Veli Ölünce Bedenini Kim Yıkadı? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 27 Şubat 2018 Tasavvuf 

Er odur ki, ölmeden önce ölür ve kendi bedenini yıkar.

  Atatürk’ün Kadın İle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

Kadınlarımız hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli ve daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar. (1923)

  Âlimin Atının Ayağından Sıçrayan Çamur Bizim İçin Şereftir (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Şubat 2018 Tarihe Yön Verenler 

Öldüğüm zaman bu kaftanı böylece sandukanın üstüne koysunlar!

  Arnold Palmer'in Başarı Hakkındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Şubat 2018 Sanat ve Sanatçılar 

Cesur olmadığınızı düşünüyorsanız, korkaksınızdır.

  Sultan Selim Soruyor: "İslam Askerini İsyana Teşvik Etmenin Cezası Nedir?" (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Yeniçeriler, suçlarını anlayıp, "hepimiz günahkarız" diyerek, padişahtan af istediler

  Atatürk’ün Uygarlık Hakkındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 2 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Uygar olmayan insanlar, uygar olanların ayakları altında kalmaya maruzdurlar. 10.10.1925, Akhisar.

  Fatih Türk Donanmasını Karadan Nasıl Yürüttü (Ömer Faruk Hüsmüllü) 3 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

22 Nisan sabahı birden bire karşılarında 72 parça gemi görünce Bizanslılar büyük bir paniğe kapıldı.

  Atatürk’ün Türk Ulusu - Türk Yurdu ve Yurt Sevgisi Hakkındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 3 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Barıştan sonraki çalışmada başarılı olabilmek milletin istiklalinin korunmuş olmasına bağlıdır. • Ulusal Yeminin hedefi, onu temindir. Ocak 1922, Vakit Başyazarı Ahmet Emin’e Verdiği Mülâkat.

  Cemaate Hutbe Okuyan İlk ve Tek Cumhurbaşkanı Kimdir (Ömer Faruk Hüsmüllü) 5 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı.

  Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 4 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir Öğrenci her ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın. (1930)

  Kesilmiş Kol Yerine Gelmez Kesilmiş Sakal Daha Gür Çıkar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 4 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

25 bin askerden 20 bini şehit edilmişti. Bu şühedanın içerisinde Kaptanıderya Müezzinzade Ali Paşa dahi vardı. Bundan başka 3 bin esir ve 230 kadar geminin 190'ı da kaybedilmişti.

  Bu Devlet-i Âliyye İsterse Bütün Donanmanın Yelkenlerini Atlastan Yapar (Ömer Faruk Hüsmüllü) 5 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

“Paşa hazretleri! Sen henüz bu Devlet-i Âliyye’yi bilmemişsin; bevallah böyle bilmiş ol ki, bu devlet ol devlettir ki; isterse bütün donanmanın lengerlerini(gemi direği) gümüşten, iplerini ibrişimden(ipek), yelkenlerini atlastan etmekte zorluk çekmez

  Mehmet Emin Resulzade'yi 63 Sene Önce Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 6 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

1905'te siyâsete atıldı. Çarlık yönetimine karşı gizli bir dernek kurdu. Takibata uğrayınca Türkiye'ye kaçtı. 1913'te Çarlık yönetimi af çıkarınca Bakü'ye döndü.

  Atatürk’ün Din ve Laiklik Hakkında Söyledikleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, tapınma ve din özgürlüğü de demektir. (1930)

  Atatürk’ün Eğitim ve Kültürle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Biz kültürsüz dediğimiz zaman, mutlaka okulda okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğim bilim, gerçeği bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük kültürsüzler çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de gerçeği gören gerçek bilginler çıkar. 18. 03. 1923, Tarsus’ta Çiftçilerle.

  Sultan I. Murad’ın Kabul Edilen Duası (Ömer Faruk Hüsmüllü) 6 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Ya Rab! Beni bu Müslümanlara kurban eyle. Tek bu müminleri Küffar diyarında mağlup ve helâk eyleme. Beni bunca insanın ölümüne sebep eyleme. Bunları üstün ve muzaffer et. Onlar için ben canımı kurban ederim.

  Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'da Ne Dedi? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Ayağa kalkınız. Ben Sultan Mehmed, hepinize söylüyorum ki,

  Osmanlı İmparatorluğu'nun Kurucusu Osman Gâzi’nin Vasiyeti (Ömer Faruk Hüsmüllü) 8 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

1299 yılında uç beyi olmaktan çıkıp Söğüt ve Domaniç'te Osmanlı Beyliğini kurmuştur. Sonrasında bağımsızlığını ilan etmiştir.

  Padişah Ben İsem Sana Emrediyorum (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

“Eğer padişah sen isen, devletimizi müdafaa etmek için gelin ve eğer padişah ben isem, sana emrediyorum, derhal ordumuzun başına geçin ve emrime itaat edin.”

  Herkes Yediğinden İkram Eder (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Sonra, mesele anlaşılır. Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmuş. Yani, Şah İsmail, aklı sıra, cihan padişahına hakaret ediyor!

  Türkçülüğün Öncülerinden Yusuf Akçurayı 85 Sene Önce Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 11 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

İlk mecliste milletvekili, kurtuluştan sonra Türk Tarih Kurumu Azası oldu. Akçura, Osmanlı Türkleri ile Osmanlı Devleti dışındaki Türklerin yalnız dil ve tarih alanındaki ortak geçmişlerine dayanarak bir birlik yaratamayacaklarını savundu.

  Atatürk’ün Bilim ve Fen Hakkındaki Söyledikleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 13 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri başarılardan sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da başarılar kazanmaya devam edeceğiz.

  İkinci Selim'in Rüyası ve Selimiye Camii (Ömer Faruk Hüsmüllü) 13 Mart 2018 Sanat ve Sanatçılar 

“Ey Selim, sözüne sadık ol, vaat ettiğin camiyi buraya yaptıracaksın”

  Atatürk’ün Asker - Askerlik ve Türk Ordusu İle İlgili Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve yeteneğinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir.

  Fatih'in Ölümüne Kimler Sevindi? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 18 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Fatih’in ölüm haberi Roma’ya ulaşınca, İtalya’da toplar atılıp, günlerce şenlikler yapılmıştır. Papa, bütün Avrupa kiliselerinde üç gün çanlar çaldırıp, şükür ayini yapılmasını emretmiştir.

  Birlik Olmazsak Tek Ok Gibi Kolayca Yeniliriz (Ömer Faruk Hüsmüllü) 14 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Selçuklu ailesinin birleşik oklar gibi birlik içinde kalmaları halinde hiç kimse bizi yenemeyecektir.

  Atatürk’ün Ana - Ata - Aile Konularındaki Söyledikleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 16 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Efendiler, sosyal yaşamın kökeni, aile yaşamıdır. Aile, açıklamaya gerek yoktur ki, kadın ve erkekten oluşur. (28. 08. 1925, İnebolu)

  Bir Çanakkale Şehidinin Son Mektubu (Ömer Faruk Hüsmüllü) 17 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Mektubu yazan ihtiyat zabit (yedek subay) namzedi Edhem, İstanbul Hukuk Fakültesi son sınıfına devam ederken, aynı zamanda Beyazıt Numune Mektebinde öğretmenmiş (1912). Gönüllü olarak katıldığı Çanakkale Savaşında bu mektubu yazdıktan sonra şehitlik mertebesine yükselmiş.

  Atatürk’ün Ekonomik Konulardaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 17 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Siyasi, askeri zaferlerle ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz, az zamanda kaybedilir.

  Bu Dünyadan Bir Sadri Alışık Geçti (Ömer Faruk Hüsmüllü) 18 Mart 2018 Sanat ve Sanatçılar 

Sadri Alışık, hatıralarıyla yaşayan adamdır. Geçmişine bağlıdır, dostlarına düşkündür. 'Eski şarap, eski dost' diyen bir felsefe benimsemiştir. Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.

  Kanuni Almanya Seferini Tamamlasaydı Ne Olurdu? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Sultan Süleyman Han’ın, Almanya Seferi nedeniyle Orta Avrupa’da bulunmasından korkup, savaştan kaçan Şarlkent, anlaşma istedi.

  Atatürk'ün Türk Dili ve Türk Milleti Hakkındaki Sözleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 19 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Türk’ün onuru, gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. O halde; Ya bağımsızlık, ya ölüm!

  Mustafa Kemal'e Göre Mustafa Kemal Kimdir? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 20 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

• Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

  Kavimler Göçü ve Sonuçları (Ömer Faruk Hüsmüllü) 22 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Kavimler Göçü, günümüz Avrupa devletlerinin temellerini atan çok önemli bir olaydır.

  Kadın ve Erkek Üzerine Ne Demişler? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 23 Mart 2018 Sanat ve Sanatçılar 

Alıntıdır. Sözlerin gerçek sahipleri yan tarafta yazılı olan isimler olmayabilir. O nedenle kullanırken dikkatli davranmalı-

  Cumhuriyet Tarihimizin Kadın Öncüleri (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Mart 2018 Tarihe Yön Verenler 

Ulu önderimizin bu konuşmasından birkaç yıl sonra da 5 Aralık 1934’te Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkı verilmiştir. Bu tarihte şimdi kendini medeni diye tanımlayan birçok ülkede kadınların böyle bir hakkı yoktu.

  Kalbin Mucizesi : Semizotu (Ömer Faruk Hüsmüllü) 26 Mart 2018 Sağlık 

Kalp Hastalığı riski taşıyan ve kalp hastaları için yararlı olan semiz otu Nisan, Mayıs, Haziran aylarında haftada 3-4 kez tüketilmelidir.

  Kaliteli Yaşam Sırları (Ömer Faruk Hüsmüllü) 30 Mart 2018 Sağlık 

25. Ailenizi sık arayın. 26. Her gün diğerlerine iyi bir şey verin. 27. Herkesi herşey için affedin.

  Atatürk’ün Kronolojik Hayatı (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Nisan 2018 Tarihe Yön Verenler 

Doğumundan vefatına kadar....

  Yabancı Gözüyle Türk Milleti Kimdir? (Ömer Faruk Hüsmüllü) 1 Nisan 2018 Tarihe Yön Verenler 

"Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir." William Martin

  İki Şifa Kaynağı: Maydanoz ve Dereotu (Ömer Faruk Hüsmüllü) 5 Nisan 2018 Sağlık 

İkisi de çok faydalı.

  Sakıp Sabancı'yı On Dört Sene Önce Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 10 Nisan 2018 Tarihe Yön Verenler 

Bazı insanların patronlara karşı antipatisi vardır. Biri hariç: Sakıp Sabancı. Yediden yetmiş yediye herkes tarafından sevilen bir insandı. Onu bir "10 Nisan" günü kaybettik...

  Beyin İçin Faydalı ve Zararlı Besinler (Ömer Faruk Hüsmüllü) 7 Nisan 2018 Sağlık 

Bazı besinler beyne fayda sağlarken bazıları da zarar veriyor. İşte beyne faydalı ve zararlı besinler listesi:

  Kara Gün: 10 Nisan 1919 (Ömer Faruk Hüsmüllü) 9 Nisan 2018 Tarihe Yön Verenler 

Benim sevgili kardeşlerim, asîl Türk milletine çocuklarımı emanet ediyorum. Bu kahraman millet, elbette onlara bakacaktır. Allah vatan ve milletimize zeval vermesin, Amin!

  Tarihçi Araştırmacı Yazar Necat Çetin'i Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 12 Nisan 2018 Yazarlar ve Yapıtlar 

Tüm yaşamını yörük kültürüne dair araştırmalara ve derlemelere adamış bir tarihçiydi. Yörük tarihinin araştırılmasında büyük emekleri geçmiştir.

  Kemal Tahir'i Kırk Beş Sene Önce Kaybettik (Ömer Faruk Hüsmüllü) 21 Nisan 2018 Sanat ve Sanatçılar 

Kemal Tahir'in adı Türk Sosyologları listesine yazılmalıdır.

  Kitapla İlgili Üzücü Bir Anım (Ömer Faruk Hüsmüllü) 28 Ağustos 2018 Kültür Çatışmaları 

Üzücü olduğu kadar düşündürücü bir anı...

  Boğaziçi Üniversitesinden Görme Engelliler İçin E - Kütüphane Hizmeti (Ömer Faruk Hüsmüllü) 25 Ağustos 2018 Eğitim 

Amaç, görme engelli insanlarımızın bilgi kaynaklarına daha kolay ulaşmalarını sağlamak. Bu çalışmada görev alan çok sayıda "gönüllü" yurttaşımız da bulunmaktadır.

  Salvador Dali Ya Zırdeli Ya da Bir Dahi! (Ömer Faruk Hüsmüllü) 30 Haziran 2018 Entelektüel 

Salvador her ne kadar kapitalistlere sövse de onlar gibi yaşar, adıyla çıkan kozmetiklerden isim hakkı alır, su gibi dolar harcar.

 

 Sorgulamayan insan cahildir;sorgulatmayan ise zalim! 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 05.12.2022 17:56:35