..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Müzik söylenemeyeni, ama sessiz de kalınamayanı anlatıyor. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
7 Haziran 2018
Tanklar Kabeye Dayanmadan  
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Deneyimli gazeteci İbrahim Karagül'ün günümüzü farklı yorumlayan ve ileriye dönük tescilli öngörülerinin bir arada olduğu kitabın kritiği


:AACC:
Etrafımızdan sıkça duyduğumuz sözlerden biri de; ‘ Siyasetle ilgilenmek vakit kaybından başka bir şey değildir, çünkü müdahale şansımız yoktur, canımızın sıkılmasından başka elimize bir şey geçmez, halkın alınan kararlarda ve memlekete hizmet etme noktasında katkı şansı yoktur, bu seçtiğimiz muktedirlere bırakılmıştır.’ Gerçekten böyle mi acaba?
Bunu düşünürken ve istişare ederken İbrahim Karagül’ün ‘ Tanklar Kabeye Dayanmadan’ isimli Ketebe Yayınlarından çıkan kitabı geçti elime ve bir solukta okudum. Gayet akıcı bir üslupta yazılan, dikkat çekici saptama ve vurgularıyla aslında varolan fakat pek de aklımıza getirmediğimiz senaryoları ve siyaset manzaralarını özümsedim.
Son dönemde yaşanan senaryoların aslında nelere hizmet ettiğini, olayların altında yatan niyetleri ve gelinebilecek sonuçları ürpererek okudum Karagül’ün kaleminden. Kitaptaki yazılar 2006 yılından başlayarak günümüze dek Karagül’ün ağırlığı gazete yazılarından oluşuyor. Irak, İran, Arap baharı, İngiltere’nin geri plnda kalarak yapıp ettikleri olaylar öncesinde yazar tarafından kaleme alındığı ve bu öngörülerin tamamı gerçekleştiği için kitaptaki fikirlere duyduğumuz güveni ziyadesiyle arttırıyor doğrusu.
‘Tanklar Kabeye Dayanmadan’ın bir başka özelliği o çok sevdiğimiz ve bizi her defasında, şaşırtan, ters köşe yapan, yazarla beraber bir tahmin savaşına girdiğimiz polisiye romanlardaki kurgusu idi. Ortadoğu’yu karıştıran ülkelerden İran’ın rolünü aktaran ifadelerin geldiği noktalar hislerimizin yanlışlığını, beyin jimnastiğimizin de yöntem değiştirmesi gerektiğini salık veriyor adeta.
Olayların kilit noktası ve can damarı 15 Temmuz ve ardından gelen referanduma dair kurulan tuzaklar, halkın seçimi ve yaklaşımıyla tüm hesapları boşa çıkarması neden siyasetle ilgili olmamız gerektiğinin de müthiş bir cevabı oldu benim için. Halk 15 Temmuz sürecinde de daha önceki darbelerde olduğu gibi pasif bir tutum takınsaydı, seçimlerde ve tercihlerinde belli bir kesimin yanlış yönlendirme tuzaklarına düşseydi kitapta anlatılan kötü niyetlerin tümünün gerçekleştiğini ve ülkemizin tıpkı bir Suriye, Irak gibi durumlara düşeceğini görüyor ve tüm ruhumuzda hissediyoruz. Kitabın bende bıraktığı en büyük çıkarımlardan biri de siyasi konuşma ve eylemlerde altta yatan nedenleri daha bir dikkatli yorumlamak gerektiği, kullandığımız oyların bilinçsizce olduğunda sonuçlarının ne derece yakıcı ve hazin olduğunu görmek oldu. Siyaseti doğru tahlil etmediğimizde birilerinin oyuncağı olacağımızı, bize söylenen her şeye kanacağımızı, bireysel özgürlüğümüzü kaybetme yanında ülkemizi de kaybedeceğimizi de ürpererek tüm benliğimle hissettim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Memet Fuat

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye'nin Zihin Tarihi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
‘gerçekler Romanda, Hakikatse Kur’an - I Kerimdedir’ [Roman]
Roman Okumaları [Roman]
Kim Haklı, Kim Haksız! [Deneme]
Kendini Geliştirmek [Deneme]
Mevlana’yı Doğru Anlamak [İnceleme]
Yüzyıl Önce Yüzyıl Sonra [İnceleme]


YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR kimdir?

Edebiyat eleştirisinin edebiyatımızın hem yazar hem de okuyucu bağlamında önemsenmesinin büyük nimetler getireceğine inanıyorum kültür hayatımıza ve bunu merkeze alarak yazmak istiyorum

Etkilendiği Yazarlar:
Memet Fuat, Mehmet Kaplan, Enis Batur


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.