..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı > Alp Şahin
4 Eylül 2018
Baron Kılıklı Bey  
Alp Şahin
Bazı marjinal işyerlerinde genel müdür yardımcısı pozisyonlarında baron kılıklı bir bey vardır. Hem orta seviyedeki çalışanlarla arası iyidir, hem de müdür ya da patronun en sevdiği adamlardan biridir. Hep ilginç ama abartılı anıları vardır ve her kendince komik bir şey anlattığında çalışanlar ‘’Hahaha ay Baron kılıklı Bey çok komiksiniz’’ der. Tanıdın mı o tipi?


:EID:
Bazı marjinal işyerlerinde genel müdür yardımcısı pozisyonlarında baron kılıklı bir bey vardır. Hem orta seviyedeki çalışanlarla arası iyidir, hem de müdür ya da patronun en sevdiği adamlardan biridir. Slim fit gömlekler giyer, fotoğraflarda pahalı saatini gösteren pozlar verir, ses tonu sabahın körüne rağmen güçlü ve enerjiktir, hep ilginç ama abartılı anıları vardır ve her kendince komik bir şey anlattığında çalışanlar ‘’Hahaha ay Baron kılıklı Bey çok komiksiniz’’ der. Tanıdın mı o tipi?

Biraz daha ayrıntı vermeye devam edelim... Ortalık karıştırır. Bundan da büyük bir haz duyar. Patronla Uzakdoğu serüveni yaşarken, bir yandan patrona çalışanlar hakkında atar tutar, bir yandan maillerinde şu an Uzakdoğu seyahatindeyim, bu yüzden asistanım yardımcı olacaktır diye gösterişini yapar. İlgi manyağıdır, her şey onun etrafında döner ve iş bitiricidir.

Ukalalığı yüzünden seveni de olur, sevmeyeni de. Kimi müşteriler bu adam yüzünden o firmayla çalışır, kimi müşteriler aman beni onunla muhatap etmeyin der ama inceden onunla savaş halinde olduğundan yine o firmayla çalışmaya devam eder.

Bunu bildiği için her şekilde rahat tavırlar sergiler. Kazanç kelimesinin eş anlamlısıdır. Ara ara müşterilerle buluşur, hem yer hem yedirir, ilişkileri sıcak tutar. Göz önünde bulunmak ister. Futbolu çok sever, yurtdışına maçlara gider; yatırımları takip eder, bununla ilgili paylaşımlar yapar ve rakiplerinin fiyatları hakkında kendini güncel tutar, patronun hoşuna gider.
Gün sonunda baron kılıklı bey kendi kişisel egosu dışında ne ruhuna, ne de vatanına bir şey katar. Asla fakir fukaraya yardım etmez, değil inanç amaçlı, gezi amaçlı bile ne cami gezer ne de kilise... Ruhu boş, ahlakı olmayan bir bireydir çünkü… Siyasi yorumlar yapmamaya özen gösterir. Adaletsizlik karşısında ne tepkisini açık yüreklilikle söyler ne de tarafını belli eder. Su gibi akar yolunu bulur. Gereksiz risk almaz.

Aslında her şeyi vardır gibi görünür. İyi bir kariyeri, bilinen insanlardan oluşan bir çevresi ve güzel bir maddi durumu. Yine de kimseyi sevemez. Sevse bile sıkılır. Yükseklerde yaşamaktan bıkmış, istediği şeylere ulaştığını zannetmiş fakat bu hayatta gerçek anlamda ne kendine bir iz bırakmıştır, ne hayatı kendi isteyerek yaşamıştır ne de gönülden aşkın tadını almıştır. Bu yüzden baron kılıklı bey yalnızdır, mutsuzdur… Bunu bildiğinden gece çöktüğünde, kendiyle baş başa kendi yerine başkalarının hayatlarındaki olumlu değişimlere gıpta eder bu yüzden hiçbir şeyi yoktur. Özendiği, ezdiği ve küçümsediği insanların hayattan tattığı zevki asla anlamayacak ve tadamayacaktır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hollywood Şeytanı
Aşağı Yukarı Değil İleri Bak!
Cumhuriyet Kadındır
Covid 19 Hakkında
Ahmet Necdet Sezer
Öyle mi Alay Komutanı?
Neden Muharrem İnce?
Hayir
Emrah Serbes'e...
Şehit Kanı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Zaman, Yıldönümleri ve Biz [Deneme]
İki Biradan Çok Daha Fazlası [Deneme]
Din, Vatanseverlik ve Korsanlık [Deneme]
Vicdan [Deneme]
Kalp... [Deneme]
İremim [Deneme]
Akıl Oyunları [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Alp Şahin, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.