..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bilmezlik ile ne hoştum; hayalimde ne güzellik, ne de aşk vardı." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
14 Ağustos 2020
Neden Muharrem İnce?  
Alp Şahin
Herkesin hatası olur. İktidar ve liderinin tonlarca hatası var fakat hala arkasında takipçileri var… Bu yüzden bile bile 10 seneden beri başa gelemeyen birini sırf daha fazla oy aldığı için desteklemektense, bir hata yapmış ama doğru işler yapacağına inandığım birini şahsen desteklemeyi yeğlerim.


:HFJ:
2010 senesinden beri Cumhuriyet Halk Partisi’nin başında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yer almaktadır. 10 seneden beri girdiği seçimlerden de ana muhalefet partisi olarak çıkmayı başarabilmiştir.

Seçim zamanı ya da meclis konuşmalarında kendisine ‘Bay Kemal’ diye hitap edilmiş, ‘’O da lider değil ki’’ denilmiş fakat kendisi zerre kadar efendiliğinden ödün vermemiştir.

Türlü türlü gündemler olmuştur ülkede… Ergenekon, yolsuzluklar, Gezi Olayları, gazetecilerin davaları, terör, sınır ötesi gelişmeleri ve benzeri daha bir çok olay patlak vermiş, kendisi tüm bu olayları lehine çevirememiş, aksine Emine Ülker Tarhan gibi güçlü bir siyasetçinin de partiden ayrılmasına ve yeni bir parti açmasına neden olmuştur. Sayın Tarhan’ın en acı cümlesi de artık eski partisinin Atatürk’ün kurduğu değerleri taşımadığını söylemiş olmasıdır.

Yeni CHP sloganıyla çıktığı yolda; 6 Ok’un mantalitesinden uzaklaşmış, Alevilik – Ilımlı İslam – Kürt ve Sağcılık gibi politikalarda bocalamayı başarmış, ne sağda, ne solda, hiçbir değeri tam anlamıyla kucaklayamamıştır. Birleştirici olmaya çalışmış fakat halkı buna inandıramamıştır.

Seçim gecelerinde oyların çalındığı iddia edilmiş, trafolara kediler girmiş fakat doğru düzgün ne sesini çıkarabilmiş, ne de bir şeyleri değiştirebilmiştir.

On sene genel başkan olmuştur Sayın Kılıçdaroğlu, tam 10 sene. Fakat Deniz Baykal yönetimini de koyarsak tam 18 senedir iktidar olamamıştır CHP. Dile kolay… Şimdilerde ekonominin iyice çatırdadığı, işsizliğin arttığı, pandeminin insan hayatlarına zorluk ve de son verdiği şu dönemde iktidar hızla kan kaybetmeye başlamıştır. Bu süreç böyle giderken özellikle muhalif kişiler, ana muhalefetin artık iktidar olacağı yanılgısını yaşamaya başlamıştır.

Öyle ki Türk milleti futbol takımı tutar gibi parti tutmaktadır. 6-0 yenilmiştir Galatasaray… 8-0 yenilmiştir Beşiktaş… 6-2 yenilmiştir Fenerbahçe… İnsanlar takımlarını yalnız bırakmamıştır. Diğer büyük kulüplerin bu yüzden taraftarı olmamıştır. Olmuşsa da sebep hezimet olmamıştır. Siyaset için de bu geçerlidir. İster beğenin ister beğenmeyin Sayın Erdoğan bir liderdir. Stratejileri – cümleleri – sert tavırları – İslamiyet’e bakışı – Bay Kemal deyip dalga geçercesine konuşması insanların oy vermesinde bir etkendir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nda bu özelliklerin hiçbiri bulunmamaktadır. Geçmişinden beri Padişah – Şah – Sultan – Kağan – Bey gibi tek bir merkezden yani liderden yönetilen bir toplumun sessiz, efendi, anlayışlı bir lider tarafından yönetilmesi mümkün değildir. Danimarka, İsveç ya da Malta gibi ülkeler için idealdir fakat Avrupa ve Asya’nın tam ortasında köprü vazifesi gören bir ülke için imkansızdır.

Başlığa ve yazdığım yazıya gelecek olursak Muharrem İnce işte bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu yerine gelmeli ya da tercih edilmelidir. Cumhurbaşkanlığı seçimini bir hatırlayın… İlk çıktığında hepimizin içine umut vermedi mi? Erdoğan gibi mücadeleci bir lider olduğunu göstermedi mi? Partisine kafa tutup tek başına yollara çıkacağını bildirmedi mi?

Herkesin hatası olur. İktidar ve liderinin tonlarca hatası var fakat hala arkasında takipçileri var… Bu yüzden bile bile 10 seneden beri başa gelemeyen birini sırf daha fazla oy aldığı için desteklemektense, bir hata yapmış ama doğru işler yapacağına inandığım birini şahsen desteklemeyi yeğlerim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mesela
Cumhuriyet Kadındır
Ahmet Necdet Sezer
Emrah Serbes'e...
Şehit Kanı
I Speech Kürsü
Aptal Insan Toplulugu
Her Sey Cevre Icin
Cumhuriyetcilik, Huzun Biraz da Lidersizlik
Cumhurbaskanligi Secimi, Bira ve Felsefe

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Naifizm
Yanıldın Be Nostradamus
1 Mayıs, Uçan At ve Birtakım Değerler
Yeniden Memlekete Zafer
Neden Rusya? Neden Rusya Değil?
Düşünün Bunları
Covid 19 Hakkında
Neden Karma Ekonomi?
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Dostlar Bayram Kutluyoruz Sansın

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
İyikimsin Bal Gözlüm [Deneme]
Nerede Kalmıştık? [Deneme]
Öfkem ve Ben [Deneme]
Kalp... [Deneme]
Zaman, Yıldönümleri ve Biz [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.