..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Moda denilen şey o kadar çirkindir ki onu her altı ayda bir değiştirirler." -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
27 Temmuz 2021
Ahmet Necdet Sezer  
Alp Şahin
Bir teyze sen görevini bırakıp arabaya binerken ”seni çok arayacağız” demişti, haklıymış.


:FJE:
Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığı görevini bıraktığından sonra hiçbir şey aynı değil… Hazır mıyız sonraki cümlelere? Haydi…

Ortaokul zamanlardayım o zamanlar… Beyin; Fatih, Kanuni ve de asan kesen IV. Murad ile dolu… Onların bittiği, yok olduğu yerlerde ise onlardan sonraki gelenlerin gücü hak etmediklerini görebilen ve yetki verilmez, alınır kafasında ilerleyen Mustafa Kemal Atatürk ile iyice taşıyor. Daha kim olduğumu bilmiyorum… Hayat görüşüme yön verebilecek karizmatik lideri yaşadığım topraklarda aramaya çalışıyorum.

Fatih mesela hem genç, hem zeki, hem o kadar bilinen ama bir o kadar da bilinmeyen… Kanuni desen zeki ama her şeyden üstün kanun ve adalet saplantısı var… IV Murad desen gençliğin, zekiliğin, kanunun ama salt ve katı adaletin temsilcisi. Mükemmel içebilmesi de cabası. Yine de IV. Murad ve diğerleri gün sonunda bu yolda ve de güçte tek başınayken; Mustafa Kemal Atatürk, hem gençliği hem zekiliği, hem adaleti, hem hoşgörüyü, hem kalkınmayı, hem halkçılığı, hem devrimciliği, hem laikliği hem vs vs vs özellikleri ile diğerlerini eziyor, geçiyor, fark atıyor, hatta düşmanlarının dahi saygısını kazanıyor.

Ahmet Necdet Sezer ile açtım cümleleri başka yerlere geldim ne alaka değil mi? Şu alaka… Her zamanımdaki okumayan, araştırmayan ama medyadan etkilenen genç bir beyin gibi Necdet Sezer’i de sanki çok biliyormuş gibi kendimce eleştiriyor, daha iyisi gelebilir, o da ne yapıyor ki falan diyordum.

Derken görevini bıraktıktan sonra yaptıkları ortaya çıktı… Aynı zamanda da yapmadıkları… Yapmadıkları derken kendi elektriğini, suyunu devlete ödetmemiş, hemen hemen her türlü harcamasını cebinden karşılamış iyi mi? Bunun dışında devletin hazinesini sessizce bayağı bayağı arttırması da cabası. Muazzam bir insanmış meğerse.

Kim biliyor? Kimse ya da az biraz azınlık. Peki ya o bunları yaparken bağırdı çağırdı mı? Ben bunu yaptım, şunu yaptım, şöyle yaptım, siz beni kendinizi cumhuriyetçi sanarak eleştiriyorsunuz ama ben bunları bunları yaptım diyerek cumhuriyetçi geçinenleri ezdi mi? Bir kere bile ezmedi, yaptıklarını show olarak göstermedi. Olur ya bir şekilde görür bu satırları. Kendisinden rica ediyorum, belli bir yaşa geldim ben de artık, beni de o dönemlerde ortaokulda olmama versin lütfen; anlamadım, göremedim, bilemedim, duyamadım… Bu yüzden de o kadar da etkili değil ki dedim. Bu bile rahatsızlık veriyor. Pasif sandım, meğerse kendisi tam bir Mustafa Kemalci devlet adamıymış.

Şimdi bakıyorum… Sadece devlet alanında değil hemen hemen her alanda herkes kendini gösterme peşinde… O, onu yaptığını söylüyor; bu, böyle işler başardığı ile övünüyor… Gün sonunda hemen hemen hepsi tırt çıkıyor.

Demek ki neymiş? Gerçek liderler sadece iş yapıp, yorumlara da kulağını tıkıyor, tıkıyormuş. Teşekkürler Ahmet Necdet Sezer. İyi ki senin gibi bir lider güce gelmiş, iyi ki sen hak, adalet, ahlak ve zeka ile yönetmişsin. Dahasını ve de senden sonrasını yazmam pek mantıklı olmayabilir günümüz şartlarında… Bir teyze sen görevini bırakıp arabaya binerken ”seni çok arayacağız” demişti, haklıymış.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Olmadı Be Ümit Özdağ
Akp Kurtarılmadan Türkiye Kurtarılmaz
Taş Kafa
Oyları Bölmeyin
Yazık
Zaman
Miyav
Mesela
Neden Muharrem İnce?
Cumhuriyet Kadındır

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden Cumhur Kazanacak?
Feniks
Yeniçeri
Alp Şahin
Yugoslavya
Dede Çıplak
Gerçek Chp’li
Bir Gece Ansızın
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Billy Butcher

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Sorarlar Ademoğlu’na [Deneme]
Gitmeli, Gitmesi Gereken [Deneme]
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.