..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > GAYE DİLEK GEZER
6 Mart 2022
Evlilik Kâbusu  
BEKLENMEYEN SON

GAYE DİLEK GEZER


Mutlu bir evlilik umarken yok artık daha neler dedirtecek cinsten bir olay ve de son.


:GBC:
EVLİLİK KABUSU
Birkaç sene önce bir köy düğününde tanışmıştık Fatma anayla. Ne enerjik kadındı yaşına rağmen. Hayalleri vardı evlendirecekti oğlunu ve heyecanını paylaşacak insan arıyordu. Önüne gelene yapacakları düğünü anlatıyor yanındakilerin ilgisiyle daha da coşuyordu. Kısmet bu işler diye boşuna dememişler. Telefonum çaldı arayan oydu ve telaşlı bir ses tonuyla: ‘’ Hee kızım gelirsin artık düğünümüze darısı senin başına unutayım demeyesin sakın.’’ dedi.
İçimde garip bir his vardı sanki kötü bir şeyler olacakmış gibi bir his. ‘’elbette geleceğim düğünü sabırsızlıkla bekliyorum’’ dedim. Düğüne gittik her şey güzel güzel giderken bir gün duyduk ki Fatma ana hastaneye kaldırılmış. Ne olmuştu o canlı kanlı, yerinde duramayan neşeli kadına?
Komşusuyla dertleştik ‘’ bu kadının başına gelen de ne bileyim yazık yazık oğlunu evlendirmeye nasıl da hevesliydi’’ dedi. Çok merak etmiştim neler olduğunu. ‘’anlat lütfen merakta bırakma beni’’ dedim.
- Evlenene dek her şey süper tabii. Oh sefam olsun! Yumurtadan civciv yerine çirkin ördek yavrusu çıksa bundan daha kötü olmazdı’’ dedi.
-Hee anlatsan da bilsek artık neler olduğunu diye söylendim.
-Tamam deyip anlatmaya başladı:
‘’Ali’nin evlenme konusundaki isteğini hepimiz biliyorduk yan komşumuz Azime fırsatı hiç kaçırmamış bizim oğlana yanaşıp içkin sigaran yok kızkardeşim de sen gibidir en iyisi sizi everelim demiş. Ali de bu söze karşılık görüşmeyi kabul etmiş. Görüşmüşler ve ikisi de birbirini beğenmiş. Aileler de bu evliliğe dünden razı olunca düğün hazırlıkları başlamış ama düğüne üç gün kala Şaduman Ali’ye: ‘’ sakladığım bir şey var nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum tepkinden korkuyorum demiş.
Ali şaşkın tabii, ne söyleyecek bu kız bana diye meraklı meraklı bakmış. Şaduman randevu aldığını ve hastaneye gitmeleri gerektiğini söyleyince nedenini sormuş.
- Hastaneye gitmeliyiz Ali doktor sana nedenini anlatır.
Ali oldukça üzgün görünüyormuş hastaneye gidene dek ağzını bıçak açmamış. Doktor kızın çift cinsiyetli olduğunu söylemiş. Ali bu habere inanamamış, adeta yıkılmış. Şaduman’a tepkiliymiş.
-Nasıl olur benden bu kadar önemli bir şeyi nasıl gizlersin? Aileme, komşulara ne diyeceğim seninle olmaz artık Şaduman, kesinlikle ayrılacağız deyince Şaduman ağlamaya başlamış.

-Ailem böyle şeylere gelemez bilirsin biz düğünümüzü yapalım boşayacaksan da iki ay sonra boşa, yalvarıyorum iki ay sabret demiş. Ali ise düğünü iptal etmekte kararlıymış. Ah kader ah ! Bunca sene bekledim şansıma bak diye söylenip durmuş. Şaduman’ın ailesine bu durumu zor da olsa anlatmış onlar da büyük bir şok yaşamışlar ama düğünün iptal edilmesine de tepki göstermişler.
-Bu düğün olacak, aile onurumuz söz konusu asla dönüşü yok o senin eşin bırakırsan seni öldürürüz demişler. Vah ki vah!
Komşular meraklı meraklı neden düğünün iptal edildiğini sorarlarken Ali’nin ölüm haberi gelmiş. Ali bu olayın stresine dayanamayarak kendini baraja atmıştır gelen haber budur ama Ali’nin ailesi bu ölümü şüpheli bulur ve suç duyurusunda bulunup kızın ailesinin oğullarını tehdit ettiğinden bahseder.
Olaydaki cinayet şüphesi aileleri birbirine katmıştır. Ali’nin akciğerlerinde göle ait su bulunması olayın intihar boyutunu güçlendirir. Kız tarafı intihar dese de darp izine rastlanmadığı, sadece su yuttuğu rapor edildiğinden takipsizlik kararı verilmiş ve olay kapanmıştır.
Peki siz Ali yerinde olsaydınız ne yapardınız ?
Karşı cinsi iyi tanımadan sadece beğeni hisleriyle, duygusal boşlukla ya da toplum dayatmasıyla bilinçsizce yapılan evlilikler ne yazık ki evlilik kabusuyla sonuçlanmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde ‘’ aileye ne ihtiyaç var’’ şeklinde ciddi bir kültürel değişim görülmekte ve evlilik ve aile yapısı her geçen gün bozulmaya uğramaktadır. Unutmayın ki evlilik kimyası geçince sadece gerçekler vurur yüze. Gizlilik sadece geçici bir hiledir ama sonuçları kalıcı ve bakidir ömürde.
Gaye Dilek GEZER.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Nedensiz Veda [Şiir]
Gelir misin Yar? [Şiir]
Nokta Tutulması [Şiir]
Acı Duymasın Kalbin (Öldürülen Kadınlara İthafen) [Şiir]
Sen Çanakkale'sin [Şiir]
Sen de Unutursun [Şiir]
Affet Sevdiğim (Mizahi) [Şiir]
Bakış Açımızın Kelam/kalem Ucu [Deneme]
Ego Deneyi/mi [Deneme]
Leylim Ley [Deneme]


GAYE DİLEK GEZER kimdir?

Gayretler bitmedikçe GAYELER, GAYELER bitmedikçe gayretler bitmez. Hiçbir yazımız paylaşılmadan gelişmez. VAR OLSUN güzel okurlar!

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilenmeyi sevmiyorum ama Simyacı romanını ilk okuduğumda yok artık sanki ben yazmışım deyip yazarın burcunu araştırmış ve aynı burçtan olduğumuzu görmüştüm şaşırarak.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © GAYE DİLEK GEZER, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.