..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
5 Ağustos 2022
Mesela  
Alp Şahin
Bu kadar güçsüz ve etkisiz muhalif geçinen varken… Mesela…


:AAE:
Mesela… Kah Müslüman, kah Türkçü, kah Osmanlıcı, kah Atatürkçü gibi davranıyor beraberinde davrandığımızı zannediyor, buna göre de sağda solda yorum yapıyoruz. Yapalım, tamam, çok güzel…  Fakat o işler öyle olmuyor.

Mesela… Hz Muhammed önderliğinde putlar birer birer parçalanıp yıkıldığında illa ki o zamanda ‘’fakat bu yaptığınız bizim dini inanışlarımıza ve insan haklarına ters, siz kim olursanız olun böyle yapamazsınız’’ tarzı diyenler olmuş mudur? Olmuştur. Sonuç: İslamiyetin ilerleyişi.

Mesela… Kürşad ve 40 çerisi Çin sarayını basıp, ansızın bastıran sağanağa karşı yenilip, yine de vazgeçmeyip, misyonlarına doğru ilerleyip, sarayı kuşattıklarında, Çinliler ‘’fakat bu yaptığınız insan haklarına aykırı, siz, kesinlikle bu şekilde bizim sınırlarımıza giremezsiniz, lütfen geri dönün’’ demişler midir? Dememişlerdir tabi… ‘’Onlar’’ güçlü olduklarında bu tarzı durumlar ne hikmetse farklı oluyor, olağan da gelmesi bekleniyor… Sonuç: Yine de Kürşad ve çerilerinin cesareti sayesinde Çin’e karşı isyan başlamış mıdır? Başlamıştır.

Mesela… Osmanlılar sınırlarını genişlettiklerinde, Balkanları ele geçirdiklerinde ‘’ fakat çocuklarımızı imparatorluğa almanız falan, bunlar kesinlikle insanlık dışı’’ demişler midir? İlla ki… Sonuç: Duraklama devrine kadar Osmanlı’da en iyi askeriyenin yaratılması. Avrupa’nın inim inim inletilmesi.

Mesela… Mustafa Kemal adlı subay, vakti zamanı geldiğinde tüm mevkii ve gücünü bir kenara bırakıp yeni bir ‘’hareketlenme’’ başlattığında Osmanlı saltanatı ‘’fakat kendisi bizim eğittiğimiz subayımızdı böyle davranması kesinlikle devlet ahlakına yakışmaz’’ tarzı ve dahası açıklama yapmış mıdır? Şüphesiz... Sonuç: Kazım Karabekir selamı çakıp ben ve ordum arkanızdayız demiştir, beraberinde cumhuriyete bağlı bağımsız yeni bir devlet kurulmuştur.

Nereye bağlıyorum? Şuraya… Bugün Oğuzhan Uğur’un Mevzular Açık – Mikrofon videosundaki Ümit Özdağ ile söyleşisini izledim. Pek de beğendim. Ümit Özdağ’ı sıkıştırdıkça sıkıştırmışlar… Asalak, beyni yok gibi davranan; halkından gazetecisine kadar konuşma hakkı verilen herkes gayet sormuş da sormuş… İnceden giydirmeye de çalışmış... Sanırım izleyenler 73 yaşındaki defalarca seçim kaybetmiş dedekuştan medet umsunlar istemişler... Olamaz mı? Olabilir.

Yine de Ümit Özdağ ‘’fakat sen bana bunu soramazsın’’ falan dememiş. Aksine ''sen bana bunu soramazsın'' diye rahatça giydirmiş, salağa salak, yanlıya yanlı, doğru soru sorana da efendice cevap veririme bağlamış.

Gün sonunda insan haliyle sorgulamadan edemiyor.. Bu kadar güçsüz ve etkisiz muhalif geçinen varken… Mesela…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Oyları Bölmeyin
Yazık
Zaman
Miyav
Neden Muharrem İnce?
Cumhuriyet Kadındır
Ahmet Necdet Sezer
Emrah Serbes'e...
Şehit Kanı
I Speech Kürsü

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dede Çıplak
Saat 1
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Bir Gece Ansızın
Iv. Murad
Feminizm
Farz-ı Misal
Hem Laik Hem Müslüman Olunur
Sevgi İle Git
Koz Savaşları

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Sümükdaroğlu [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
Bir Carrefour Akşamı [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Achilles [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.