..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevmek bir başkasının yaşamını yaşamaktır. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Alp Şahin
28 Eylül 2022
Şıkıdım  
Alp Şahin
Başkası olma, kendin ol... Böyle çok daha güzelsin... Ya gel bana sahici sahici... Ya da anca gidersin.


:BCB:
Kendi hayatlarına kimi kimi bazı sınırlar koyan, acaba onlar ne der, acaba benim yapmış olduğum dedikodunun bin katını bana yapıp, beni üzerler mi deyip, kendince hep savunma hattında yaşayıp ama ne yazık ki başkalarının hayatlarına imrenenlerin olduğu zamanlardayız. (Hafiften uzun bir cümleydi, ağır gelmiş olabilir.)

Ki bunlar ne özgür yaşayabilen, ne özgün davranabilen, ne de kendi benliklerini kah yazıyla, kah fotoğraflarla rahatlıkla ifade edebilen bireyler… Velhasıl toplumun; (velhasıl da kullandırdınız ya bana) favori, akım ya da moda dediği şeyleri takip edip; bunları yaptıkları için övünen ve hayatlarında bir şeylerin değişeceğine inanan bireyler… Aynı zamanda benim bu kadar rahatlıkla tespiti koymamdan da rahatsız olup, amma velakin psikoloğundan, ünlü yazarına; bu sözleri söyleyenlerin ya da yazanların dediklerini dinleyenler.

Niye? Toplumun beklediği gibi davranıp bunları söyleyenler ‘’zararsız’’ ya da ‘’karizmatik’’ ise tercih edilir, Charles Bukowski tadında yaşayanlar ise nefret edilir. Yedirilemez. Vaktiyle o da kim ki derler… Anca öldükten sonra tehdit de olamayacağı için ‘’adam ne güzel demiş ya’’ derler. Mekanı heaven olsun.

Dolayısıyla; şahsen kimseye akıl vermeyi artık doğru bulmuyorum. Çünkü her verdiğim akıl, destek ya da öneri; gün sonunda şartlar değiştiği ve de yeni şartları ön göremeyenler ve buna göre önlem alamayanlarla dolduğu için sanki benim suçummuş gibi görünüyor.

O yüzden bildiğiniz gibi ilerleyin… İster ne bileyim, ilahi dinler dışında antik kuntik şeylere inanın, onu bir tarzmış gibi etrafa sunun; ister özendikleriniz gibi davranıp, giyinip, gölgelerinde yaşadığınız için onların başına gelen, sizin için de olur diye düşünün, ister de elde edemediklerinize diş bileyip rekabet halinde olun… Kendi kararlarınız… Sonuçta özel sektöre soksanız çaycı dahi olamayacak 73 yaşındaki insandan medet beklemeyen, bilim yanlısı, aklı başında insanlarsınız değil mi? (Nereden alıp nereye bağlıyorum değil mi? Ah bir de bazı durumlar iyice rahat olsa… Nefi tadında olacağım Nefi)

Şımarmayalım… Özete bağlayalım. Kimilerinizin abisi, kimilerinizin kardeşi, kimilerinizin ise bilmem nesiyim… Demem o ki, kendiniz olmadığınız, taklit ettiğiniz sürece üzülürsünüz. Ha biz de çocuktuk, biz de gençtik… Ama ne yaptık? İdolümüz dediklerimizin iyi yönlerini gözlemledik, ters gelen yönlerini eledik, kendi benliğimizle harmanlayıp mantıklı yönleri haliyle modifiye edip daha sonra kendimizi bulduk… Bu yolda ilerledik, ilerlemeye de çalışıyoruz… Dolayısıyla hani her seferinde atılan adımın aynısını atıp ‘’abi ne kadar aynıyız ya, ne kadar benziyoruz’’ demedik… Kaldı ki benzeyemeyiz lan… Niye? Her seferinde benim attığım adımın aynısını atan sensin. Ben senin adımını atmıyorum ki… Oluştu değil mi bir şeyler? Muazzam. Tarkan’dan Şıkıdım dinle şimdi… İyi gider…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alp Şahin
Yeniçeri
Bir Gece Ansızın
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Yok Mu Sizde Çocuk Ya?
Saat 1
Naçizane
Koz Savaşları
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Sevgi İle Git

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden Cumhur Kazanacak?
Neden Kılıçdaroğlu’nu Sevmiyorum?
Feniks
Tuvalet Kağıdıdaroğlu
Yugoslavya
Dede Çıplak
Billy Butcher
Gerçek Chp’li
Olmadı Be Ümit Özdağ
Akp Kurtarılmadan Türkiye Kurtarılmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Sorarlar Ademoğlu’na [Deneme]
Gitmeli, Gitmesi Gereken [Deneme]
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.