..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En büyük mutluluk ve en büyük sıkıntı anlarında sanatçıya gereksinme duyarız. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar > Alp Şahin
30 Ekim 2022
Iv. Murad  
Alp Şahin
IV. Murad; Allah, peygamber korkusu bilmez alçaklar! Unutmayın ki, intikam gecikir ama asla yaşlanmaz! diye bir söz söylemiş. Hani geçmişte de demek ki… Neyse.


:AGD:
Sahibinden’e ”Togg almak için” diye araçlarını satanlar başlamış. Allah; sizleri bildiği gibi yapsın… Aklı başında olan herkes biliyor ki, çoğunuz zaten arabalarınızı satıyordunuz, şimdi ”milli show’’ yapıyorsunuz ki ‘’ nasıl üç kuruş daha fazlaya satarım’’ zihniyetine bürünüyorsunuz. Motosiklet satan var ya… Motosiklet karşılığı araba alındığı nerede görünmüş? Biraz edep.

Biraz düşündüğüm zaman; sanırım gerçekten hak ettiğimiz gibi yönetiliyoruz. Belki de bu yüzdendir kimi kimi bazı yerlerden bazı cesaret madalyası kazananlara olan sevdamız… Öyle ya… Kah biz de tıpkı onun gibi başkalaştık, kah içten içe hep öyleydik. Belki de tıpkı o ve onlar gibi; paraya, güce ve maddiyata değer verdiğimizden Yaratan’ın lütfundan uzaklaştık, uzaklaştırıldık, bu yüzden de bir türlü gün yüzü göremiyoruz… Bugün itibarıyla da mesela ilkbahara kadar da göremeyeceğiz. Malum… Kış saati mevzuları… Karanlıkta kalkıp, karanlıkta geri döneceğiz. Olsun… Sigortamız ve maaşımız yatsın da… Metroydu, metrobüstü her gün çekilir çile değil mi?

Hani… Baktığın zaman; bir şeyleri başarmış padişahlardan ziyade sağı solu satan padişahları öven ve övmesi gerektiği sanan Osmanlı torunları ya bazılarımız… Hiç konuşmadıkları bir padişah var. Hem ağzıyla içen, hem haddinden fazla siyasete karışan şeyhülislamı, hem de yeniçerileri lime lime doğrayan IV. Murad var. Sanıyorum ki günümüzdeki bazılarının büyük büyük dedelerini ta o zamandan tanımış da IV. Murad; Allah, peygamber korkusu bilmez alçaklar! Unutmayın ki, intikam gecikir ama asla yaşlanmaz! diye bir söz söylemiş. Hani geçmişte de demek ki… Neyse.

Günümüzde öyle bir seviyeye gelinmiş ki… Bırakın çakma muhalif siyasiler gibi ‘umudunuzu yitirmeyin yalanlarını’… Aksine kabullenin. Çare üretin, belki de çare olun. Mümkün değil ya… Şu saatten sonra mümkün değil bu kafayla toparlanamaz… 10’lu masa bir araya gelse toparlayamaz. Niye? Elalemin kendi fesat da ondan… Partiler değişse ne olacak? Zaten iktidardakiler muhalefete; muhalefettekiler iktidara geçmiyor mu? O yüzden baştan kurmak lazım her şeyi.

Ebu Cehil’e anlatır gibi, tüm ilahi dinleri; en baştan, neden ve sonuçlarıyla öğretmek lazım. Sonra? Neden İslamiyet’in son din olması ve nasıl inanılması gerektiği ile başlayıp ahlakın, vicdanın ve mantığın önemini anlatmak lazım.

Daha sonra? Tarihe adı kazınmış kişileri anlatmalı… Filozofları, düşünürleri, mucitleri, kralları, padişahları, devrimcileri ya da askerleri… Farklı farklı düşünceleri, farklı pozisyonlardaki kişileri ve beraberinde izledikleri yöntemleri anlatmalı ki, insanların bu fani dünyadaki amaçları; ahlak, vicdan ve mantıkla beraber daha iyi bir sistem ve gelecek yaratmak olsun.

Ama işte bakıyorsun… Eleman ve yansımaları ‘’Togg alacam deyim de elimdekini 3 kuruş daha fazlaya kitleyim’’ demekte… İşte bu ve benzeri kafa çoğunlukta olduğu sürece… Hiçbir şey değişmez. Kök sağlıklı olacak ki; hem gövde dimdik uzayacak, hem de yeşillenecek, sonunda da bu tesadüf olmayacak, bunları rahatça haykıranlara da ‘’Allah razı olsun’’ denilecek.

Başlık niye IV. Murad? Öyle ya sadece iki üç cümlede geçti. Şu yüzden… IV. Murad; hasta yatağında, soyunun ne hale geldiğini görmüş, şehzade İbrahim’in idam edilmesini emretmiştir fakat ‘’aman nasıl yaparız, soy kurur’’ denilip, yapılmamıştır. O yüzden kimi kimi bazı simgelere sahip olan kişilerden ya da dedelerden medet ummayın. Tarih; yansımalardan ibarettir. Bir kapı kapanır, başka bir kapı açılır. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Değişimi ve yeni seçenekleri kabullenin.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yugoslavya
Yarasa – Kasım 2022
Tokyo
Hem Laik Hem Müslüman Olunur
Yeniden Memlekete Zafer
Rapsodi Taksim
Oğuzhan Uğur

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden Cumhur Kazanacak?
Neden Kılıçdaroğlu’nu Sevmiyorum?
Feniks
Alp Şahin
Tuvalet Kağıdıdaroğlu
Yeniçeri
Dede Çıplak
Bir Gece Ansızın
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Billy Butcher

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Sorarlar Ademoğlu’na [Deneme]
Gitmeli, Gitmesi Gereken [Deneme]
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.