..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nın işi naz ve işve; Mecnun'un gözü yaşı çeşme çeşme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yapıtlar > Alp Şahin
8 Kasım 2022
Gitmeli, Gitmesi Gereken  
Alp Şahin
Gitmeli, gitmesi gereken. O yüzden de ‘’Gelmesi gereken zamanından geç gelecek.’’ Mesela… Tutar mı? Çaldık bir maya…


:BAH:
Koskoca memlekette kaç senedir Mustafa Kemal Atatürk’ten daha iyisi gelemedi. Yazık…

Günümüze bakacak olursak… Bir kere gerçek Atatürkçü der ki; ben Atamın izindeyim şüphesiz ama ondan daha iyi olmak için de her gün çalışıyorum der. Bu çabası kah olur, kah olamaz… Hatta hayde lan, sen kimsin çekilir belki kendisine… Eyvallah… Ama bir misyon ve vizyon için çabalar değil mi gerçek Atatürkçü? Çabalar bence…

Niye? Atatürkçülük çünkü bir kişiden fazlasıdır. İdeadır. Amaç; Ata’ya salt boyun eğmek değil; Ata gibi olup, olmaya çalışıp, vatan ve millet için gerekli neyse onu yapmaktır. Değil midir?

Halkın çoğunluğunun desteği ile başkanlık ya da ‘’cumhurbaşkanlık’’ sisteminde, iktidarın da kutlama mesajları ile Cumhuriyeti kutlayan insanların olduğu devirdeyiz malum… Hani… İlla ki son peygambere verilen ilk emir olan ”oku” yu; hem son kutsal kitapta, hem de Nutuk’ta uygulamışlardır değil mi? Okumuş, anlamış ve buna göre çevrelerinde olan bitene karşı bir hayat görüşleri olmuştur değil mi?

Şahsen bana göre mümkün değil… Aksine puta tapan Araplar gibi, hiçbir şeyi araştırmamış, kendi aile ya da yakınlarındaki bazı mevkilere gelenleri baz almış; Atatürk’ün kurduğu partide, Atatürk maskesi takan bencil, basiretsiz, yaşlı, simple present tense dahi bilmeyen; tıpkı Osmanlı’daki Vahdettin gibi beyleri ya da bayları çare bekleyen zatlar fikir sahibi olmuştur. Olmamış mıdır?

Bu yüzden bu kafanın yok olması için; putlar, tabular, değerler ve de simgeler yıkılmadan özgür düşünce olamaz… Mümkün değil. Öyle ya… Ne din, ne Atatürk, ne de vatan; kah bireylerin kah partilerin ya da başka değerlerin elindedir… Aksine tamamen halkın elindedir. Halk ne derse o olur. Halk bilgili olduğu sürece tabi.

Dolayısıyla olacaklar belli… Yapılacaklar belli… Hatta sonuçlar bile şimdiden bana göre belli… O yüzden bölme demeyin… Kafam attığında hiçbirini desteklememeli bana göre dememe dahi kızmayın… Niye? İkna etmeniz gereken 0,001 değil ki… Zaten deneseniz de ikna edemezsiniz. O bilgi, beceri ve tecrübe sizin ”destekle” dediklerinizde olsa; her seferinde kaybetmez, ağlamaz ve sümsümük bir dededen ve o sümsümükle aynı masaya oturan saz arkadaşlarından çare beklemezdiniz. Hala bekliyorsunuz ama değil mi? İşte bu yüzden kaybedeceksiniz.

Kaybetmek istemiyor ya da kaybettikten sonra bir şeylerin değişmesini gerçekten istiyorsanız şunu sorun… Nasıl hala ama hala onlar ondan vazgeçmiyor? Beklentileri ve bir liderde bekledikleri özellikler ne? He işte… Bu soru mesela iyi bir başlangıç olabilir… O yüzden belki de gitmeli, gitmesi gereken. O yüzden de ‘’Gelmesi gereken zamanından geç gelecek.’’ Mesela… Tutar mı? Çaldık bir maya…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sadakat

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sorarlar Ademoğlu’na
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası
Ne Fark Eder?
Ne Zaman Doğruyu Buluruz?
Bana Göre
İyikimsin Bal Gözlüm
Achilles
Pelin
Hz Yunus ve Antlaşma
Kılıçdaroğlu Kafası

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Neden Kılıçdaroğlu’nu Sevmiyorum? [Eleştiri]
Tuvalet Kağıdıdaroğlu [Eleştiri]
Neden Cumhur Kazanacak? [Eleştiri]
Feniks [Eleştiri]
Alp Şahin [Eleştiri]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.