..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamım boyunca, ondan birşey öğrenemeyeceğim kadar cahil bir adamla karşılaşmadım. -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Soyut > Tayyibe Atay
8 Mart 2004
Sağdan Yürü (!)  
Tayyibe Atay
Çok bozulmuştum doğrusu!ben neler ummuş, ne ile karşılaşmıştım!..


:DJDF:
Dün tahta bir oturak bulup oturdum bizim evin yanından geçen yolun kenarına...niyetim, insanların yolun neresinden yürüdüklerini saptamak ve altın bulanları dikizleyerek önlerini kesmekti..düpedüz haramilik olacaktı benimkisi ama merakımı bağışlayın,kaç kişinin sağdan yürüyüp altın bulacağını merak etmiştim bir kez..işin kötüsü yolun ne tarafı sağ,ne tarafı sol yanıydı...bunu saptamak için bayağı kafa yordum!yolu arkama aldığımda benim sağ tarafıma denk gelen şerit sağ, öteki taraf sol oluyordu...önümü yola döndüğümde ise tam tersine dönüyordu sağ ile sol...ne zor işmiş meğer yolun sağını solunu saptamak!

neyse ben önümü yola doğru çevirip dikizlemeye başladım yoldan geçenleri...tam bir gün boyunca!...yolun solundan gidenler beni hiç mi hiç görmediler, ben de onları...arkamdan gelip yanımdan geçip gittiler uzaklara doğru...yere hiç eğilmediler...dümdüz yürüdüler...demek yerden bulacaklarını beklediğim şeyleri daha önce bulup heybelerine doldurmuşlardı...yere eğilmeden yürümelerinin nedeni bu olmalıydı! arkama bakmadığım, onların neler bulduklarını görmediğim için pişmanlık duydum ama yapacak bir şey yoktu artık...iş işten geçmişti!..atını alan Üsküdar’ı dolanmıştı çoktan...bana onlara el sallamak kalmıştı yalnızca...ben de bunu yaptım..elim havada kalakaldı..hiçbiri karşılık vermedi çünkü sallanan elime...hüznümü yaşarken, güneşin beni terk ettiğini fark edemeyip, geceye dalmışım! gökyüzü zifir!..boşuna arar bakışlarım yıldızları...ağlamışım!

Sağdan yürüyenleri ise tamamen görebiliyordum...çünkü yüzleri bana dönük olarak yürüyorlardı: bana göre olan yolun sağında...önce simsiyah bir nokta beliriyordu uzakta, yaklaştıkça büyüyüp insana dönüşüyordu bu nokta...kimlerin, yere eğilip bir şeyler bulduğunu görebilmek için dört açıyordum gözlerimi...işte ilk kişi yere eğilip bir şey almıştı!..bulduğu altının cinsi neydi acaba? çarçabuk yerden alıp koynuna sakladığına göre beşibiryerde olmalıydı bulduğu altın!.bakışlarımı üzerine mıhlamalı, tam yanımdan geçerken durdurmalıydım onu.”hop!..çıkar bakalım bulduğun şu şeyi!” demeliydim. ve dedim de! bir kadındı bu! çarşafa bürünmüş olmasından dolayı siyah bir nokta olarak görmem doğaldı onu...zaten kadınlar noktadır kendimi bildim bileli...sorularla, acılarla dolu bakışları vardı...önce göstermek istemedi bulduğu şeyi..ama baktı ki çok ciddiyim, en iyisi gösterip kurtulmaktı!sıkıla sıkıla, biraz da utanarak çıkardı koynuna sakladığı şeyi:EBRİK BİR KAĞIDA YAZILMIŞ DUA!

Çok bozulmuştum doğrusu!ben neler ummuş, ne ile karşılaşmıştım!..demek yolun sağında beşibiryerde altın yerine, üzerinde dua yazılı kağıtlar vardı!.” kimler için yakaracaktı tanrıya bu kadın” diye düşünmekten kendimi alamadım..ona şunu söylemek istedim sadece:KENDİN İÇİN DUA ET VE YOLUN SOLUNDAN YÜRÜ KADIN!


.Eleştiriler & Yorumlar

:: :S
Gönderen: Fatih Barış / , Türkiye
5 Eylül 2008
medeniyet insanın kafasına bakılarak anlaşılır değilmi? iki fark var Kafasının şekline bakmak! Kafasının içindekine bakmak! insan olduğu için bir kabullenilme yaşasalar çok şeymi verirdik onlara? Kafanın içindeki ile dışındaki şeyler ne kadar da önemli şeylermiş meğer

:: canım!...Duygucuğum!..
Gönderen: Tayyibe Atay / Bolu/Türkiye
10 Mart 2005
eğer bu sayfaya dönersen lütfen oku yengeciğim..çünkü sana emailinden ulaşamıyorum...çok hoş şiir kartlarım var biliyor musun? kimler hazırlıyorsa,şaşıyorum ve seviniyorum tabii...onlardan gönderecektim sana,olmadı...öpüyorum sevgiyle,teşekkür ederek....kendine iyi bak emi!...

:: Tebrikler!
Gönderen: Duygu Kubat / Ankara/Türkiye
10 Mart 2005
Yine beni derinden vuran bir deneme yengeciğim. Tebrikler! Bu konular sana çok yakışıyor.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kediler
Karanlığa Doğru

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Referandum [Şiir]
Yağ Dolu Gemi [Şiir]
Hölllük [Şiir]
Rüzgar [Şiir]
Kurbağalar [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Ütü Masam [Şiir]
Dilim Lal [Şiir]
Durak [Şiir]
Vuslat 2 [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Tayyibe Atay, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.