..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu köle çoktur. -Darwin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler > Can Macit
10 Nisan 2005
Çanakkale Tacirleri  
Can Macit
Önceleri “Çanakkale” denildiğinde akla ünlü randevu evi işletmecisi ”Çanakkaleli Melahat” gelirdi. Sonra 1965 yılında Yönetmen Turgut Demirağ “Çanakkale Aslanları” isimli filmi çekti. TSK’nin desteği ile çekilen


:CFEE:
Önceleri “Çanakkale” denildiğinde akla ünlü randevu evi işletmecisi ”Çanakkaleli Melahat” gelirdi. Sonra 1965 yılında Yönetmen Turgut Demirağ “Çanakkale Aslanları” isimli filmi çekti. TSK’nin desteği ile çekilen bu filmde dönemin bir çok ünlü sanatçısının yanı sıra Ajda Pekkan da rol almıştı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaokul öğrencilerine “zorunlu olarak” seyrettirildiği için film iyi gişe hasılatı yapmış olmalı.

“Çanakkale Aslanları” çok ilginç bir filmdir. Öncelikle ortada doğru dürüst bir senaryo yoktur. Sonra film renklidir renkli olmasına da, banyosu doğru dürüst yapılmadığından bazı sahneleri yeşil-beyazdır. Ayrıca binlerce Mehmetçiğin figüranlık yaptığı filmde, Gelibolu’ya çıkartma yapan düşman askerlerinin ve onları durdurmaya çalışan Türk askerlerinin elinde M1 tüfekleri vardır. Çanakkale savaşlarının 1915 yılında yapıldığını, Amerikan malı M1 tüfeklerinin ise ilk örneklerinin ABD Ordusunda 1936 yılından itibaren kullanılmaya başlandığını hatırlatalım.

Aradan yıllar geçti, uzun süre hatırlayan ve hatırlatan olmadı Çanakkale Savaşlarını. Derken 12 Eylül’ün getirdiği “huzur ve güven ortamı”ndan sonra PKK Terörü başladı. Önce salağın biri “Türk-Kürt Kardeştir, Ayrım Yapan Kalleştir(!)” sloganını ortaya attı. O zamanlar Kürtlerin “Dağ Türkleri(!)” olduğu iddia edilirdi. Sonra başka bir zavallı o uydurma mezar taşlarını diktirdi. Hani üzerinde “Şırnak’tan Şeyhmuz Balta” veya “Diyarbakır’dan Abuzer Kadayıf” yazan uydurma mezar taşlarını... Halbuki Genelkurmay Başkanlığının yayınladığı Balkan, 1. Dünya ve Kurtuluş Savaşında verdiğimiz şehitleri gösteren kitapta kimlerin bu vatan için şehit düştüğü açıkça görülmekteydi.

Hesapça dağdaki Kürt eşkıyayı kafaya alıp düze indireceklerdi. Eşkıya yaklaşık 5000 askeri, polisi ve kamu görevlisini şehit ederek cevap verdi bu safça girişime...

Sonra “Dinler Arası Diyalog” diye Papazı ile Hahamı ile kolkola gezen hacı baba tayfası el attı Çanakkale işine. Sakallı amcaları, çarşaflı bacıları otobüslere doldurup turlar düzenlediler. Hatta Almanya’dan bile getirdikleri bu saf yurttaşlara, “Çanakkale Savaşını askerler değil, evliyalar ile enbiyalar kazandı(!)” diye masal anlatmaya kalktılar.

Bunun üzerine laikliğin yılmaz bekçileri ayaklandı. Bizi 1. Dünya Savaşına gereksiz yere sokup Çanakkale ve diğer cephelerde milyonlarca vatan evladını kırdıran İttihatçıların devamı olan partide yuvalanmış herifler de el attılar Çanakkale Ticaretine.

İşin ilginç yanı Çanakkale Savaşını sahiplenen bu heriflerin çoğunun dedeleri, 1915’de Türk Ordusunda değil, Yunan Ordusunun “amele taburunda” askerlik yapıyordu. Neyse bu konuyu fazla deşip herifleri başımıza sıçratmayalım....

Daha sonra rezillik son aşamasına vardı. Türk Ordusunda geri hizmette görevliyken tifüsten ölmüş, iki Rum, bir Ermeni ve bir de Yahudi asker bulup azınlıkları da ortak etmeye kalktılar Çanakkale Zaferine.

Oysa “18 Mart Çanakkale Zaferi” öncelikle küçük rütbeli Türk ve Alman subaylarının eseridir. Savaşın sonraki aşaması ise 1. Dünya Savaşında “Batı Cephesinde” sıkça görülen gereksiz insan kıyımından başka bir şey değildir...

Tabii bu benim fikrim.... Çanakkale Savaşında babamın üç amcası ve dayısı şehit düştüğü için bu kadar ukalalık etmeye hakkım olsun artık.

Ama siz Çanakkale Tacirleri, şehitleri rahat bırakınız!

.Eleştiriler & Yorumlar

:: "Uzun lafın kısası"
Gönderen: Murat M. UĞURLU / İstanbul/Türkiye
16 Nisan 2005
Konuyu uzatıp da içinden çıkılmaz duruma getirmeden, ağdalandırıp sündürmeden anlatmak buna derim. İnsanın fikirleri berrak, ne düşündüğünü, ne yaşandığını bilince böyle kristalize yazılar çıkıyor işte. "Uzun lafın kısası" deyimini anlatan ve olurmuş dedirten yazınız konuya ışık tutması bakımından da son derece olumlu bir örnek. Yazılarınızı izleyeceğim, teşekkürler. M.M.UĞURLU
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Sezen Aksu Konseri
Konstantiniye'nin Yitik Günceleri
Hamamın Namusu
Savcının Karısı
Bir Irkçının İhaneti
Efendi
Silahlara Veda Kumpanyası
Cumhuriyetin Masalları
Soğan Çorbası
Çin Gerçeği

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Görmeden Sevdiğimiz Büyük Büyük Türkiye [Deneme]
Türkçe Dil Sınavı [Deneme]
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği [Deneme]
Onlar [Deneme]
Ukrayna’da İlginç Gelişmeler [İnceleme]
Türkistan Lejyonu [İnceleme]
Baraba Tatarları Hakkında Bir Derleme [İnceleme]
Mısır Ordusundaki Amerikalı Subaylar [İnceleme]
Grigory Gurkin [İnceleme]
Chulym Tatarları [İnceleme]


Can Macit kimdir?

Boşverin!

Etkilendiği Yazarlar:
Henüz yok! Belki ileride...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Can Macit, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.