..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kurguyla gerçek arasındaki ayrım, kurgunun mantıklı olmak zorunda olması. -Tom Clancy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Ay Işığı
7 Ocak 2019
Azmimiz Karanlık Yollara Işık Olsun  
Ay Işığı
azmin hayatımızda nekadar önemli bir yeri olduğu bilgisine sahip miyiz?


:ACJ:
AZMİMİZ KARANLIK YOLLARA IŞIK OLSUN
Azmin hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu bilgisine sahip miyiz?
Aslında çoğumuz bu bilgiye sahibiz ama azmetmek yerine bomboş oturmayı , her şeyin bedavadan elimize düşmesini bekliyoruz. Yani, armut piş ağzıma düş diyoruz.
Dediğim gibi armut piş ağzıma düş deyip beklersek azmederek, bilek gücünü gösterenlerin hakkını yemiş olmaz mıyız?
Azmedenlerin hakkını yememek için azmimizle , gayretimizle çalışarak kendi hakkımızı hayatımız boyunca helalinden yemeliyiz.Bu hayatta azmetmeden hiçbir başarıya ulaşmamız mümkün değildir.Bir işte başarıya sahip olmak istiyorsak azimli ve kararlı olmalıyız.Azmimiz ve kararlılığımızla karanlık kafalara bir ışık yakıp bu karanlıkların kaybolmasını sağlamalıyız. Azmin gücü ile hiçbir zorluğun baş edemeyeceğini, insanların görmesine yardımcı olmalı, insanları azimli, kararlı olmaya davet etmeliyiz.
Bizler azmedip çalışmazsak yenilgiyi çok çabuk kabul etmiş oluruz ve bu fırsatçılar için büyük bir sevinç olur. Hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz ve kararlılığımızı fırsatçılara göstererek onların sevinçlerini kursaklarında bırakacağız.
Değerli okurlarım, sizlere azmin gücü ile kararlılıkla nelerin başarıldığını anlatmaya devam edeceğim. Başta büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan, Malazgirt Savaşı’nda Bizans imparatoru Romen Diojen karşısında galip gelerek Anadolu’nun kapılarını Türklere açmıştır.
Bu azimliliğin en büyük örneklerinden bir tanesidir.
Osman Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olmuş ve Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederek Bizans devletine son verip çağ açıp çağ kapatmıştır.
Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşlarında Türk askeri ve Türk halkı büyük bir azim ve kararlılıkla vatanlarını savunmuşlardır. Bunlar verebileceğimiz örneklerin en güzellerinden birkaçı.
Yani demek istediğim şudur değerli okurlarım ; azmin elinden hiçbir güç kurtulamaz.
Azim ve kararlılık olmazsa hayatta hiçbir şey anlam bulmaz.
İlk önce kendimiz azmimizi ve kararlılığımızı gösterelim sonra da bizlerden sonrakilere azimli, kararlı olmanın büyük bir güç olduğunu anlatma başarısına ulaşalım.
Biraz da kendimizden yani biz engellilerden bahsedeyim. Aynı şekilde azmetmekten vazgeçmiyoruz ve gördüğümüz ilk zorlukta kaçmayıp aksine bu zorluğun üzerine giderek bertaraf edilmesi için en büyük çabayı gösteriyoruz.
Ben bir kör olarak sizlere azmedin diye atıp tutarsam, sonra da kendim zorlukların üzerine gitmeyip azimle çalışmazsam sizlere bu yazımla hitap etmemin hiçbir anlamı olmaz.
Başta ben azimli ve kararlı olmalıyım ki sizlere de bir şeyler anlatmamın bir anlamı olsun. Yani boş atıp dolu tutma gayreti göstermeyeyim kendimi de boşu boşuna yormayayım.
Ben ilkokul hayatımdan bu yana uğraşıyorum azimle , kararlılıkla. Bu günüme gelebildim…. Bunda dostlarımın payı da büyük oldu. Bana engellerin bir çukur değil bir basamak olduğunu gösteren bir dostum, ablam dediğim bir insan vardır. Benim için onun değeri kelimelerle ölçülmez. Memuriyetimin ilk anlarından bu yana beni hiç yalnız bırakmayan bir abim vardır. Hem amirim hem de bir abim oldu. Azmimi taktir edenlerden bir tanesi de odur. Şiir yazmaya başladığım sıralarda bana senden bir iş çıkmaz demediler ve elimden tutup benim şiir yazma konusunda azmetmemi sağladılar. Onların kalbimde apayrı bir yeri vardır. İkisi de lisede edebiyat öğretmenimdi. İkisine de ayrı ayrı teşekkür ederim beni yalnız bırakmadıkları için ve bana değer verip azimli, kararlı bir insan olmama vesile oldukları için.
Eşim de benim her zaman yanımda oldu ve azimli, kararlı olup zorluklarla savaşarak bu savaştan galip çıkmamı sağladı. Ona da yanımda olduğu için sonsuz teşekkürler ederim .İyi ki var iyi ki hayatımın en önemli köşesinde yerini aldı.
Ben de öğrencilerime şunları söylüyorum her zaman:’’ Azminizin, kararlılığınızın peşinden gidin ve çalışın ve bir engeli de sizler yok ederek insanlara faydalı olun. En büyük gücünüz olan azminizi kaybetmeyin. Her zaman sizlerden sonra gelenlere de azimli olmayı öğretin. Azimli ve kararlı olmaktan vazgeçmeyin.’’
Öğrencilerime ve siz değerli okurlarıma her zaman söylediğim budur. Azim kalplerimizdeki en büyük güçtür.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Türkçemize Bir Ömür Sahip Çıkalım
Sönmeyen Bir Işık Yakalım
Daha Güzel Bir Dünya İçin Yaşayalım
Kalp Kapımız Menfaate Açılmasın
Maneviyatımızdan Ödün Vermeyelim
Kaybetmekle Kıymet Bilinmez
Gerçeklerle Yüzleşmeyi Bekleyelim
Okudum Demek İçin Değil Anlamak İçin Okuyalım
Sabrın Sonu Selamettir
Yüreklerimizi İhanet Seline Atmayalım

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paylaşmak
Cehaletin Karanlığına Son Verel

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşktır Gönül Yarasına İlaç [Şiir]
Mutluyum Hayata Yürekten Bağlıyım [Şiir]
Büyük Mutluluk [Şiir]
Bahar Varsa Hayat O Zaman Hayat [Şiir]
Bahar İnsanların Umudu [Şiir]
Bahar Mevsimi Açan Çiçeklerle Güzel [Şiir]
Bahar Mevsimi Bitmeyen Güzellik [Şiir]
Duy Şehidim [Şiir]
Bahar Hayatın Tek Güzelliği [Şiir]
Bahar Mevsimi Gerçek Güzelliği Dünyanın [Şiir]


Ay Işığı kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ay Işığı, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.