..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herşeye imgelem karar verir. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Feray Korkmaz
14 Temmuz 2008
Hoşça Kal Ne Demekti?  
Bir Gidişin Ardından

Feray Korkmaz


Kurduğu her cümleyi, benim bitirmemi beklemesinden anlamalıydım, merhabalarında bu denli usta olan bir şehzadenin, elvedalarındaki acemiliğini...


:CCFG:

- hoşça kal!


Bir yaz gecesi ancak bu kadar yakabilirdi genzimi. Su içmeliyim diyerek kalktım bilgisayarımın karşısından. Yoksa bir sigara daha mı içmeliyim? Hayır hayır, midemdeki acı buna izin vermiyor. En iyisi bahçeye çıkmak, kitaplığımı mı düzenlesem yeniden?

Bana hoşça kal dedi. Hoşça kal, ne demekti?

Odamdaki en hatırasız koltuğa sinip, kulaklığımdan bedenimin her karesine yayılan müziğe kendimi teslim edebildim nihayet. Ne zaman bir veda gözlerimi dağlasa, ne zaman kesse dilimi bu keskin acı ve ben ne zaman kaleme sarılsam, hep aynı ney inlemesi... Her seferinde notalarına başka sözler yazdığım, her seferinde kanıma işlemiş bir ruhun beni terk edişine bakakaldığım o ses!

Üşüyor muyum? Peki ama nasıl? Bu çıplaklık hissi de nereden geliyor böyle? Yalnızlık tam da böyle bir şey mi yani?

Ses yükseldikçe, aynı hızla anılarım kıvrılıyor sanki. Duvarımda gölge oyunları yapan mum alevlerinin arasına karışıyor. Ne demişti diye soruyorum kendime, zihnimi hiç zorlamadan hatırlıyorum cümlelerini : “Umut etmene izin veremem. Umudun olduğu yerde, bir eksiklik var demektir ve demek ki hâlâ yerine gelmemiştir düşlediklerin. Hayır, buna izin veremem! ”

Ne kadar da cesur, demiştim içimden. Öğretilmiş tüm kadın-erkek diyaloglarının dışına taşmış, kurduğu her cümlenin içinde sadece seni parlatan, sanki aşkı ilk kez seninle yaşıyormuş hissini kalbin tam ortasına aktaran, farklı bir dilleniş... Şimdi düşünüyorum da, “önce sen”, diyerek beni ardımdan ittiği bu imkânsızlığın içinde, tutunacağım ilk ve son imkân onun elleri değildi. Kurduğu her cümleyi, benim bitirmemi beklemesinden anlamalıydım, merhabalarında bu denli usta olan bir şehzadenin, elvedalarındaki acemiliğini... Peki ama hoşça kal ne demekti?


“Bende kal”, demişti bir defasında, “ bende kal, çünkü ben sende kaldım! ”İçimde bir ukde olarak kalacağını, bilmiyordu belki de. Bir akvaryumdu dünya ve sularından kovulmuş iki şaşkın balıktık onunla. Şairin rakı şişesindeki balık haline yem olduk ya da en güzel dizesine tutulduk, kim bilir... Kısacık ömrün en güzel masallarını yazabilmek adına; minicik hafızamızla, her seferinde yeniden âşık olduk demeyi ne çok isterdim.

Ay, pencerenin o kısacık aralığından ışığını sızdırıyor, mum alevlerinin üzerinde dans eden sigara dumanına çarpıyor ve gelip ruhumu mayalandırıyor bir anda. Korkuyorum, odamın içinde uçuşan bu anılardan, müziğin tüm darbelerini yüreğime indirmesinden ve gözümden tek damla bile akmadığı için en çok kendimden... Şimdi avazım çıktığı kadar bağırsam ve bana söylediği bütün sevgi cümleleriyle birlikte tüm dünya seslerini sustursam; duymak istediğim bir yanıta yer açılır mı? “Hoş kalmak” , böylesi bir geceden delirmeden çıkmak mı acaba? Bir koltuğun içinde ufalanıp, onun hayatında olamamak mı?


Ah be adam! Kalbimde kaldın
Bu bir veda değil ki...
Bu yüzden soruyorum; hoşça kal ne demekti?

FERAY KORKMAZ

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ...
Gönderen: Ömer Faruk YILMAZ / ,
28 Ağustos 2010
Bence; kabuğunu emdiği herşeyin ruhunu tükürtmek! Tebriklerimle...

:: hoşçakal ne demek
Gönderen: ÖRSAN BAYDAR / , Türkiye
12 Ekim 2009
Hoşçakal, hoş----çakal!

:: hoşkalın....
Gönderen: çiçek kahraman / , Türkiye
21 Temmuz 2008
okurken sanki o koltukta ben oturuyormuşum o müziği ben dinliyormuşum gibi hissettim. yine yapmışsınız yapacağınızı, iyiki de bu kadar güzel yapmışsınız. lütfen hoşkalın feray hanım, size yakıştığı gibi. saygılarımla ve hergün dağ gibi büyüyen hayranlığımla... çiçek

:: Giderken...
Gönderen: BİNNUR EDİSAN / ,
21 Temmuz 2008
Ah be adam! Kalbimde kaldın. Bu bir veda değil ki... Bu yüzden soruyorum; hoşça kal ne demekti? Şahane! Keyif kahvelerimizi içerken sakin bir edayla çantandan çıkardığın kağıttaki satırlar...İlk ben okudum evet, ilk şanslı benim:) Kalbimizde kalıp 'vedalaştık' dediklerimizi düşündüm de...Hoşça kal ne demekti? Deniz, şarap ve ay ışığı nasıl da seviyordur şimdi seni.Ve eminim tam da şu saatlerde sessizce kadehi masaya bırakıp,geceyi sarsıyorsundur 'hoşça kal ne demekti' diye. Ben mi? Ben Ankarada örseliyorum geceyi:) Seni çok seviyorum kuzum benim...

:: Vedanın son tangosu
Gönderen: Ömer TEKİN / , Türkiye
19 Temmuz 2008
Yüreğine, kalemine sağlık.Harika bir şey çıkarmışsın yine.

:: hoşçakal...
Gönderen: mehmet asım erdoğmuş / , Türkiye
16 Temmuz 2008
bilmezler değil mi "hoş"ça kalınamayacağını.... eyvallah güzel insan eyvallah...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ben Değildim Giden
Neden Çekip Gider ki İnsan?

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bağ-ı İrem'de Sevmek Seni...
Selamın Yoktur Bende
Kal Benimle Sevgili
Islak Mektuplar
Nevresim Çiçekleri
Ruhsal Labirentimde Kayboluyorum
Sende Bedeni Cahil Eden Bir Şey Var
Hak Değildir Aşk
Cam Kırıkları
Bir Vuslat Bağışla Geleceğime

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ben Seni Boş Anımda Sevmedim [Şiir]
Her Şeyim Ol Ama Özlenen Olma [Şiir]
Ferfecir [Şiir]
Sesin Yok Artık [Şiir]
Yarama Tuzdur Deniz [Şiir]
Sepya Adımlar [Şiir]
Takvimsiz İklimler [Şiir]
Tarifi Olmayan Elâm İçin... [Şiir]
Yüzünün Beti Benzi Düşmüş Sazım Üstüne [Şiir]
Hayta Köprüsü [Şiir]


Feray Korkmaz kimdir?

Kelimeler düşüyor ellerimden. Anlatmayı beceremeyen, anlaşılmayı beklemeyen şiirler yazıyor. İçimde küçücük bir sığınak buluyorum da, sığınamayacak kadar büyüdüğümü öğreniyorum. İnsanın, bir gün kendi açıklarını ortalığa salıvermesi ne kadar acı. Kendi acılarımla yüzleşiyorum. Öyle anlarla çarpışıyor ki ruhum, hani o an aynaya gidip baksam, ömrümün baharında saçlarımı bembeyaz bulacağım, gözlerimin ışıksız kahveleri minicik kalacak ve ellerimden düşürdüğüm kelimelerin ne anlama geldiğini o zaman anlayacağım. Çok geç olacak. . .

Etkilendiği Yazarlar:
her insan başka bir dünya ise ve bazı dünyaların içinde kendi gezegeninizin atmosferiyle karşılaşıyorsanız etki alanınıza hoşgeldiniz demektir!


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Feray Korkmaz, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.