..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Umutlarım her zaman gerçekleşmiyor, ama yine de her zaman umuyorum. -Ovid
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Özgül BAŞAR
22 Ağustos 2009
Katil Değilim Istırabım Çok  
Özgül BAŞAR
-ve doyumsuz bir cinayet zinciri artık intiharla buluşacak-


:AJEA:
/kimsenin bir kahramanı olamamış adamların ortaklaşa kullandığı tek yer, kuş tüyü doldurulmuş kalbimin ortası./

1- say ki ağlamıyorum parmaklarımı göz bebeklerime saplayıp, say ki kusmuyorum içimdeki tüyleri yolunmuş kuşları. Katilce bir yaşayış değil, ıstıraplı bir anlatım belki bu.

2- göğsümü yumruklayan ellerimin kemikleri aşınıyorsa günden güne ve romatizma yayılmışsa beynimin her köşesine, kutla zaferlerini.

3- hayatın kelebeklerini defterlerime yapıştırmıyorum artık. Ömürlerin değerlerini biçemiyorum ve istemiyorum sahiplenmek. Bileklerimden sarkıtmıyorum tılsımlı deriler, ahengine inanmıyorum artık anlamsızlığın. Uyumlu bir çift söz bulmak için uğraşıyorum belki hepsi bu.

4- ara sıra bir şaire özeniyorum ve belki kıskanıyorum bir-iki dizesini. Yolunmuş kuşlarımı içimdeki ırmaklarda boğuyorum. Dedim ya katil değilim ıstırabım çok.

5- kendini isyankâr diye nitelendiren bir oyunun oyuncağı olmaktan kurtuluyorum ve tüm şarkıları tükeniyor arabeskin. Ne gözlerim kör ne de ayaklarım kötürüm... Benim ruhum yatalak ve mezarında öylece rahat...

6- boğduğum kuşlara ağlarken bir-iki dize karalıyorum/ağlıyorum/ama utanmıyorum -ve unutmuyorum- büyük şairlerin göç eden koca sürüleri içlerinde öldürebileceklerini.

7- kim vurduya getirmeden ve cesedi herkesin gözüne soka soka boğulur bir yavru kuş. Ki o yavru daha sonra büyüyecektir ırmakların kuruduğu gün/suyollarının kıyılarında. Belki kanatsız olacaktır, belki hareketsiz ama kendi ruhunu elleriyle boğan -dize sahibi adamlar- gibi olmayacak/asla/ ruhu olacak! Ve bir gelinciği koklayıp kırmızının ne kadar masum olduğunu duyacak gözleriyle.

8- sonra ben yine bir şairi daha kıskanacağım, özeneceğim bir-iki satıra. Ben özenirken kuşlar da özenecek şiire...

9- ve doyumsuz bir cinayet zinciri artık intiharla buluşacak. Dedim ya katil değilim/asla/

10- dirençli kuşların feda ettikleri özgürlüklere banıyorum ekmeğimi ve onlar da ırmaklarımın maviliklerine göçüyorlar hepsi bu.

/kendinden habersiz adamları yıktım kalbimden ve kahramanlar bulundu sonunda/

Bir bahara kanatlar iliştiriyorum
tam da gözlerinin kenarından uçuyor kuşlar

ah biraz daha sersemleşseydim
ah biraz daha...

ki belki bir alkış tuttururdu içine kan oturmuş ağlayışlarla bir cennet, ve bir poyraz tutup tüm yolunası kuşları beynime beynime itelerdi
itelerdi, itelerdi!

-katil değilim-

Istırap taşıyor kirpiklerimden, gözlerimin renginden ve sığmıyor cennetten çalınmış bir kanadın uçuşuna. bir poyraz giyotinini bileyliyor kuşlarımın, bir poyraz iskemlesini tekmeliyor darağacını...


-Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Düşseydin Elime

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kurgusal Deneme

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Captagon [Şiir]
Yepyeni Bir Dünyayım [Şiir]
: : . Serebrina . : : [Şiir]
: : Ters Köşe : : [Şiir]
Sen [Şiir]


Özgül BAŞAR kimdir?

:: KAÇIRDIM KENDİM/İ :: dünyaya düş kaçkını olarak indirilmiş bir şizofrenim. hatta -şizofreniçe- bu benim insanlar arasında kullanamadığım ama en sevdiğim adım. 86 daki martta hani eskiler bilir,o kış o kadar ayaz olmuş ki denizin üzerine sandalye koyup oturmuşlar, işte ben de karla gelmişim,soğukla. . . hala soğuğum, hala şizofren, hala ruhsal gelişimini tamamlayamamış. . . ve altı kalın çizgilerle çizilmiş - ve ünlemlenmiş - gözlerim bakmaktan usanmıyor yapay mabedlerin düşmanıyım - bu bir kendini adayış - boğa boynuzlarında yepyeni bir dünyayım. . . otuzuncuharf, filbahar,düşle,mavimelek, karakalem okuyanlar senden önce benimle tanıştı. (*) *sulara dokunup ayıkladım perçemimi,öyle ya gidecektin gözlerimin içinden. . .


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Özgül BAŞAR, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.