..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Can Macit
Can Macit - BİRİLERİ YAZMALI
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Soğan Çorbası (Can Macit) 4 Kasım 2005 Tarihsel Olaylar 

Nazım Hikmet, 1951 yılında Dünya Barış Konseyi'nin bir yıl önce kendisine verdiği "Uluslararası Barış Ödülünü" Prag'da düzenlenen bir törenle almış.

  Türkçe Dil Sınavı (Can Macit) 15 Ekim 2005 Türkiye 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve kendisini Kürt, Zaza, Arap, Süryani, vs. olarak tanımlayan herkesi “Türkçe Dil Sınavı”na sokalım. Sınavda başarılı olamayanları Türk vatandaşlığından çıkaralım.

  Silahlara Veda Kumpanyası (Can Macit) 1 Eylül 2005 Türkiye 

Hürriyet Gazetesinde bu iş Oktay Ekşi ve Bekir Coşkun’a verilmiş. Hükümetin borazanı Star Gazetesinde Halit Kakınç, Akşam Gazetesinde Zülfikar Doğan, Sabah Gazetesinde ise Erdal Şafak görevi üstlenmiş

  Mart ve Nisan (Can Macit) 22 Nisan 2005 Tarihsel Olaylar 

Adamın biri kedilere pek düşkünmüş. Bir gün koltuğunun altında şirin bir kedi ile dolaşırken kendisini gören dostları, “ niye kediyi koltuğunun altında dolaştırdığını” sormuşlar.

  Çanakkale Tacirleri (Can Macit) 10 Nisan 2005 Savaş ve Afetler 

Önceleri “Çanakkale” denildiğinde akla ünlü randevu evi işletmecisi ”Çanakkaleli Melahat” gelirdi. Sonra 1965 yılında Yönetmen Turgut Demirağ “Çanakkale Aslanları” isimli filmi çekti. TSK’nin desteği ile çekilen

  Düzen Değişir... (Can Macit) 10 Nisan 2005 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sosyalist kardeşlerimiz, Kurtuluş Savaşının “emperyalistlere” karşı yapıldığını söylerler. Bir bakıma doğrudur. Ancak Kurtuluş Savaşı sırasında yine emperyalist devlet sayılan Fransa ve İtalya’dan savaş malzemesi satın alınmıştır.

  Onlar (Can Macit) 10 Nisan 2005 Günlük Olaylar 

Aslında onlara teşekkür borçluyuz! Çünkü yıllar sonra “Türk “ olduğumuzu hatırlamamıza yardımcı oldular.

  Savcının Karısı (Can Macit) 13 Ocak 2005 Sinema ve Televizyon 

Biz akşamları Nadir’in kahvesine takılırız. Aslında, “takılmak zorundayız” demeliydim. Geç kalırsak Nadir eve telefon edip, “Daha gelmiyor musun, nargileyi hazırlayayım mı?” diye sorar. Böylesine yüzsüz bir kahvecidir...

  İhtilalin Süvarisi (Can Macit) 28 Aralık 2004 Unutulamayan Dönemler 

“Haydi yaşlı başlı adamların kalbini kırmayalım” diyoruz. “Bırakalım tonton amcalar nostalji yapsın” diyoruz. “Zaten kader vurmuş bunlara bir de biz vurmayalım” diyoruz.

  Çin Gerçeği (Can Macit) 21 Aralık 2004 Politik Olaylar ve Görüşler 

Çin Halk Cumhuriyetinden gelen davet üzerine, CHP Merkez Yönetim Kurulu adına İstanbul Milletvekili Sayın Bülent Tanla, 7-13 Temmuz 2004 tarihlerinde Pekin, Kunming ve Şangay’da yaptığı incelemelerden sonra bir rapor hazırlamış.

  Ukrayna’da İlginç Gelişmeler (Can Macit) 21 Aralık 2004 Toplumsal Olaylar 

Ukrayna’da muhalefet lideri Viktor Yuşçenko’u destekleyen hareketi, “George Soros’un Açık Toplum Enstitüsü'nün organize ettiği” gerçeğine sanırım karşı çıkan kimse yoktur.

  Kırk Haramiler (Can Macit) 1 Eylül 2004 Politik Olaylar ve Görüşler 

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, “Kırk Haramiler” denilen kırk tane eşkıya varmış. “Niye otuz dokuz veya kırk bir tane değillermiş?” diye sormayın. Ben de bilmiyorum.

  Efendi (Can Macit) 14 Haziran 2004 Yazarlar ve Yapıtlar 

Doğan Kitapçılık tarafından bastırılan Soner Yalçının, “Efendi” isimli kitabını bir solukta okudum. Korsan kitapçılarda 8 milyon liraya satılan bu değerli eseri hepinize tavsiye ederim. Tabii siz gidip de benim gibi korsanını almayın! Adam gi

  Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (Can Macit) 2 Eylül 2003 Yaşam 

Milan Kundera'nın romanından, yönetmen Philip Kaufman'ın, beyaz perdeye aktardığı bu filmi belki izlemişsinizdir. 1960'ların Çekoslovakya'sında politika ile değil, kadınlar ile ilgilenmeye tercih eden, ünlü bir doktorun hikayesi anlatılır.

  Mısır Ordusundaki Amerikalı Subaylar (Can Macit) 11 Temmuz 2003 Toplumsal Olaylar 

İç Savaş sırasında (1861-1865), Kuzeylilerin Güney limanlarını ablukaya almasının sonucu olarak, İngiliz tekstilciler ihtiyaçlarının nerede ise tamamını karşılayan Güney pamuğundan mahrum kaldılar. Buhar gücü ile hareket eden hızlı gemileri ile, Birlik

  Şark Kurnazları Ve Küstah Amerikalı (Can Macit) 8 Mayıs 2003 Türkiye 

Herkesi kör ve alemi de sersem sanıyorlardı. “Karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşan Yaşar” gibi, ABD’nde söz verip, Türkiye’ye gelince “yan çizmeye” kalktılar. Ama Yankee yemedi!

  Görmeden Sevdiğimiz Büyük Büyük Türkiye (Can Macit) 5 Mayıs 2003 Türkiye 

Nasıl severdik Seni, nasıl özlerdik Seni? Gönlümüzün baş köşesinde tahtın vardı, yüreğimizin şah damarında atardın! Düşüncemizin kıblesi,susuz çöllerde yeşil arzularımızın vahasıydın!

  Allah Versin (Can Macit) 2 Nisan 2003 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bunlar daha birinci yıllarını doldurmadan dilenciliğe başladılar! AK Parti Hükümetine yalakalık etmekle görevli, “Yeni Şafak” isimli gazetede bakınız ne yazıyor: “Bir vatandaş Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektupta ‘Hükümetin

  Chulym Tatarları (Can Macit) 7 Mart 2003 Toplumbilim 

Rusya Federasyonunda, Sibirya’da, Tomsk bölgesinde, Ob nehri ile Chulym nehirlerinin birleştiği yerin güneyinde yaşarlar. Bu gölge, Altay ve Tuva özerk bölgelerinin, 400 km. kadar kuzeyindedir.

  Grigory Gurkin (Can Macit) 10 Şubat 2003 Sanat ve Sanatçılar 

Ona, İnternet’te rastladım... Altaylılara ait sitelerde. Şimdi, “Altay” dedik ya, İzmir’in meşhur takımı gelir akla. Grigory Gurkin’i de, yeni transfer edilen Rus kaleci sanır bazıları.

 

 Ben aslında Ayşegül Engin'in yazılarını okumak için gelmiştim. Sonra "belki benim karalamaları da okuyan birileri çıkar" dedim...
Çıkar mı? 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Can Macit, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 06.10.2022 12:50:05