..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyaya geldiğinden, dünyada bulunduğundan, dünyadan gideceğinden hoşnut olan bir kimse görmedim. -Namık Kemal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Anıl YÜCEL
Anıl YÜCEL - Çağdaş Düşünce
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Tolstoy'un Edebiyatı... (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Newsweek dergisinin yapmış olduğu ankete göre tüm zamanların en iyi 100 kitabı seçilmiş ve ünlü Rus yazar Tolstoy’un yazmış olduğu ”Savaş ve Barış” isimli kitap da ”Tüm Zamanların En İyi Kitabı” olarak belirlenmiş.

  Engelleri Yok Edelim! (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Özgürlük ve Eşitlik 

Hayatınızın bir saniyesi sonrasını ve o bir saniye sonrasında neler olup biteceğini asla garanti edemezsiniz. Çünkü insanoğlu’nun hayatı garanti değildir. Nerede, ne zaman başına ne geleceğini bilemez. Geçirilen bir kaza, doğuştan veya sonradan yakalanılan bir hastalık sonucu organlarınızdan birinin kaybedilmesi veya organlarınızın fonksiyonunu yitirmesi engelli olma nedenlerindendir.

  Atatürk'e Özlem... (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Türkiye 

Atatürk’ün fotoğraflarına bakıyordum. Türkiye Cumhuriyetini kurup, bizim birlik içinde olmamız için tüm hayatını feda eden o yüce liderin fotoğraflarına…

  Çağdaşlık ve Engelli Olmak! (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Toplum ve Birey 

Özürlüler İdaresinin yaptığı bir araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki engelli vatandaşlarımızın %65’i tanımadığı kişilerin alay, aşağılama vb davranışlarından şikayetçiymiş.

  Kurnazlık ve Zeka (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Toplum 

Sizce zekayla kurnazlık arasında ki temel fark nedir?

  Ötekileştirme, Ötekileştiriciler ve Ötekileşenler... (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Dostluk ve Düşmanlık 

Türkiye tarihin de toplumu en çok tahrip eden, en çok parçalayan noktalardan biri nedir diye soracak olursanız hiç şüphesiz bunun cevabı ötekileştirme mantığı olacaktır.

  Afrika Açlıktan Kırılırken... (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Politik Olaylar ve Görüşler 

Hayatınız boyunca hiç aç kaldınız mı? Öyle bir kaç saatliğine açlıktan bahsetmiyorum… Şöyle 24 saat boyunca aç kalıp da kurt gibi acıktığınız ve bulduğunuz her şeyi yiyebilecek kadar iştahlı olduğunuzu düşünün...

  Atatürk Döneminde Türkiye (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 21. YÜZYIL 

”İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara’ya hareket edecekler…

  Dünya'yı Değiştirmek İstermisiniz? (Anıl YÜCEL) 31 Aralık 2010 Doğa ve Dünya 

Hayatınız boyunca hiç içinde yaşadığınız bu dünyayı değiştirmek isteyen bir insan olmayı istediniz mi? Büyük liderler, büyük insanlar gibi siz de bu dünya’yı kendinizce değiştirmeyi hiç düşünüp, hayal ettiniz mi?Olaya gerçekçi ve objektif bir açıdan yaklaştığımızda, bu dünya’yı aslınla kim değiştirmek istemez ki.

  Çöplükte Geçen Bir Rüya... (Anıl YÜCEL) 29 Aralık 2010 Günlük Olaylar 

Hayatınızda hiç çöpten ekmek toplayan birini gördünüz mü?

  Osmanlı Tarihinde Mehteran (Anıl YÜCEL) 29 Aralık 2010 Tarihsel Olaylar 

Tarihimizle gurur duyacağımız pek çok özelliğimiz vardır, bunlardan biri’de hiç şüphesiz Yeniçeriler tarafından kurulmuş olan ünlü Mehteran takımıdır.Mehter marşı denildiğinde akla gelen ilk şey kesinlikle Mehteranın simgesi haline gelmiş ünlü ”ceddin deden” marşıdır. Bu belki de Osmanlı’daki en gaza getirici, Mehteran takımını en iyi şekilde özetleyen hatta Osmanlı hakkında duyduğumuz en popüler marş olarak da bilinir.

  Türkçe'nin Yozlaştırılması! (Anıl YÜCEL) 29 Aralık 2010 Toplumsal Olaylar 

Bir insanın yaşadığı toplum dilini konuşabildiği kadar vardır. Henüz 1911 yılında Selanik’te başta Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Ali Canip, Âkil Koyuncu gibi yazarların oluşturduğu genç kalemler’in ”Milli bir edebiyat milli bir dille yaratılabir” görüşüyle başlatmış oldukları yeni lisan harekatıyla Türkçenin sadeleştirilmesine büyük bir özen gösterilmiş ve Türkçenin daha sade bir dil haline gelmesi konusunda en kalıcı atılımları gerçekleştirmişlerdir.

  Dokunma Keyfine İşsizliğin... (Anıl YÜCEL) 28 Aralık 2010 Toplum 

İşsizlik Türkiye’nin kaderi midir bilinmez ama Bir insan için işini kaybetmenin ne demek olduğunu, işsiz, güçsüz gezmek zorunda bırakılmanın nasıl bir şey olduğunu, kişiye neler hissettirdiğini düşünmek gerçekten bir insan için yaşanılabilecek en çaresiz duygulardan biridir.

  Agamemnon Trajedisi ve Troia Savaşı (Anıl) 12 Ocak 2009 Entelektüel 

Tarihte şüphesiz aiskhylos gibi pek çok ünlü ozana ve trajedilere konu olmuştur Agamemnon, Truva savaşında en çok konuşulan bir komutan hatta Truva savaşını başlatan komutandır.

  Bir Moğol Hakanı Cengiz Han! (Anıl) 12 Ocak 2009 Tarihe Yön Verenler 

Cengiz Han tarihin göstermiş olduğu en büyük komutanlardan biri.. Çünkü ne Büyük iskender gibi babasından kalan bir ordunun başına geçmiş, ne de Julius Caesar gibi güçlü ve dsiplinli birliklerden oluşan Roma lejyonlarına sahipti, ne de Napoleon Bonaparte gibi askeri alanda bir eğitim aldı.

 

 ANIL YÜCEL 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Anıl YÜCEL, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 26.09.2021 01:41:03