..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm insanlık bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Aysel AKSÜMER
Aysel AKSÜMER - Rüzgârın Kalemi
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Dönüşüm (Aysel AKSÜMER ) 15 Mayıs 2021 Yazarlar ve Yapıtlar 

Kafka'nın Dönüşüm isimli uzun öyküsüne ait inceleme yazım.

  Kör Baykuş (Aysel AKSÜMER ) 2 Ocak 2021 Görüş ve Eleştiriler 

Mutlaka okunması gereken romanlardan biri Kör Baykuş, Hacimce az olduğuna bakmayın oldukça ağır bir eser. Yazarı Sadık Hidayet'e ve çevirisini yapan Behçet Necatigil'e edebiyata kazandırdıkları için minnet ve şükran duygularımla.

  Sevgi (Aysel AKSÜMER ) 24 Kasım 2020 İlişkiler 

Bereket yağsın sevgiye.

  İç Dünyamız (Aysel AKSÜMER ) 20 Kasım 2020 Yaşam 

İç dünyamızda neler oluyor?

  Yıldızlı Geceler (Aysel AKSÜMER ) 3 Haziran 2020 Umut 

Gündüzün kalabalığına inat gecenin yalnızlığını ve sessizliğini severim. Bir de yıldızları.

  Deliksiz Suskunluk (Aysel AKSÜMER ) 29 Mayıs 2020 Başkaldırı 

Yüreğin sakinlik mecrasıdır şiirler.

  Global Yalnızlık (Aysel AKSÜMER ) 6 Nisan 2020 Umut 


  Bir Öykü Kadar Kısa, Bir Roman Kadar Derin Hayatlar (Aysel AKSÜMER ) 27 Mart 2012 Yazarlar ve Şairler 

Sizlerle mutluluğumu paylaşmak istedim. Artık benim de bir kitabım var. İsmi "Bir Öykü Kadar Kısa, Bir Roman Kadar Derin Hayatlar". Darısı kitap çıkarmak isteyen bütün dostlara. Bana şans dilemenizi istiyorum. Sevgiler.

  Mantolanmış Dünya (Aysel AKSÜMER ) 16 Kasım 2011 Doğa ve Dünya 

Yok yok ne yaparsam yapayım yine de ısınamadım ben şu dış cephesi mantolanmış dünyaya. Hep bir yerlerden soğuk esiyor.

  Duygu Komşuluğu (Aysel AKSÜMER ) 27 Eylül 2011 İlişkiler 

Bazı günler, dün akşam ne yemiştik, bugün günlerden neydi, ayın kaçıydı hatta biz hangi aydaydık yahu! gibi utanası sorular soran bizler, nedense iç dünyamızın günlüğünü tutmaya gelince hafıza profesörü kesiliriz. Hele canımızı yakan olayları mumyalamakta üstümüze yok. Öyle arada bir de değil sık sık geçmişe döner bizi rahatsız eden neyse o karede takılır kalırız. Sebep olanı da taşlarız, haşlarız sonra başlarız dövünmeye, sövmeye. Aslında ne çok ihtiyacı vardır ruhumuzun sevmeye ve sevilmeye.

  Gözyaşları Büyümez (Aysel AKSÜMER ) 6 Eylül 2011 Bireysel 


  Sıcak Gelişmeler Az Sonra (Aysel AKSÜMER ) 2 Eylül 2011 Toplum ve Birey 

Spikerler, ellerindeki haberlerin kasvetinden midir nedir yas evinden sesleniyor gibiler karşımızda. Birbiri ardına dizilmiş haberleri izlerken her defasında “Aman Allah’ım!” diyorsunuz “Dünya felç, çözümler kangren, uzlaşma yolları tıkalı, önümüzde koca koca taşlar, kanamaya devam eden ve bir türlü kapanmayan yaralar. Hey doktor! Pardon sayın spiker yoksa topluca ölüyor muyuz ne? Hiç umut yok mu? Şans faktörü falan, bilet milet alsak yok yok öbür dünya için değil burası için!

  Keşke! (Aysel AKSÜMER ) 30 Ağustos 2011 Bireysel 

Kristal şekerlik, koca bir yıl özlemini çektiği rengârenk şekerlerine kavuşmanın tatlı sarhoşluğunda büfede yerini almıştı. Gümüş tabak da aynı yerde pırıl pırıl parlıyor sanki "ben de beyaz bademlerimle sütlü çikolatalarımla buradayım" der gibiydi. Hemen yanı başında arzı endam eden desenli antika kolonya şişesi ise limon ferahlığını üç gün boyunca damla damla yaşatmak için can atıyordu.

  Depresyon - 2 (Son Bölüm) (Aysel AKSÜMER ) 17 Ağustos 2011 Bireysel 

"Ruhumuzda iki farklı saksıda, aynı topraklar kullanılarak ekilmiş iki bitki yetiştirdiğimizi varsayalım. Bitkiler ışık, su ve sevgi ile beslenir ve büyürler değil mi? Biz dert çiçeğimizi karanlıkta bırakacağız ve gözyaşlarımızla sulamayacağız. İlgilenmedikçe, üzerinde durmadıkça üzüntümüzün kaynağında ne varsa gün be gün solacak. Belli bir zaman sonra dertlerimizin kuruduğunu ve yok olduğunu göreceğiz. Sevinç ve huzur çiçeğimizi de ruhumuzun en hava alan kısmına koyacağız. Güzel düşüncelerle besleyeceğiz. Her gün el birliği ile mutluluğu filizlendireceğiz. Bir gün gelecek, sevinç çiçeğimizin saksıdan taştığına tanık olacağız. Hatta daha büyük bir saksıya yerleştireceğiz. Ne diyorsun bu işe?"

  Depresyon - 1 (Aysel AKSÜMER ) 16 Ağustos 2011 Bireysel 

"Doktor Bey, neden bu ses kulak zarımda infilak etmiyor! İçeride su toplayıp iltihaplanmıyor ya da tıkanmıyor. Of Allah'ım of insanın kulağında aynı cümleyle dolaşması ne kadar da asap bozucu! Hayatımdan çıkardım ama maalesef sesi bende kaldı. Gitmiyor sanki yatıya kaldı."

  Ey Ruh! (Aysel AKSÜMER ) 11 Ağustos 2011 Gülmece (Mizah) 

- Kesinlikle öyle. Ruhu dingin tutacak, bedene terk ettirmeyeceksin. Bedene dil öğretip, ruhu ilim ve bilime sevk edeceksin. Ruh ve beden sağlığı taramasından geçirteceksin. - Bu kadarı da fazla ama ne bu! Göz, diş, sınav kağıdı taraması gibi. -

  Nerede Kalmıştık (Aysel AKSÜMER ) 6 Ağustos 2011 Anılar 

Rüzgâr, bir reanimasyon hemşiresi edasıyla canıma can katıyordu. İçinde biriktirdiği havayı cömertçe dışarıya veriyordu. Tertemiz havayı; insanın teninde, saçında, içinde hissetmesinden güzel ne olabilirdi ki. Rüzgâr gelmiş hoş gelmiş safalar getirmiş diyordum ama biraz daha beklersem pencere ile camın macuna kıydırdığı nikahtan tek celsede boşanacağını düşünerek ayağa kalkmış ve cereyan yapan pencereleri istemeyerek de olsa kapatmıştım.

  Yürekten Dökülen Dostluk Tanesi (Aysel AKSÜMER ) 14 Temmuz 2011 Sevgi ve Arkadaşlık 


  Küçük Anların Büyüklüğü (Aysel AKSÜMER ) 14 Temmuz 2011 Bireysel 

Gülbahar'ın korktuğu soru gelmişti. Sanki kelimeler çile olmuş, harfler birbirine dolaşmış gibiydi. Dilinin ucunda çözebilse cevabını verecekti ama bir türlü olmuyordu. Duyguları ıslanmış da düşünceleri ondan okunmuyor gibiydi.

  İstanbul Düşü (Aysel AKSÜMER ) 11 Temmuz 2011 Özlem Şiirleri 


 

 Hayat; bir öykü kadar kısa geçer ama bir roman kadar derin yaşanır.

Aysel AKSÜMER 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Aysel AKSÜMER , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 28.09.2021 22:55:32