..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Necmettin Yalcinkaya
Necmettin Yalcinkaya - edebiyat bahcesi
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Kısa Bot (Necmettin Yalcinkaya) 27 Aralık 2020 Anı 

Dolmuştaydım; günün yorgunluğu vardı üzerimde. Hafta sonu olduğu için trafik ağır ilerliyordu. ‘İnip yürüsem eve daha erken varırım,’ diye düşünüyordum ama yürümeye takatim yoktu.

  Toprak Kokusu (Necmettin Yalcinkaya) 1 Ağustos 2019 Anı 

Sokağın başında durdum, kederle izlemeye başladım. Evlerin çoğu çoktan dört-beş katlı apartmanlara dönüşmüştü. Çocukluğuma dair hiçbir iz kalmamıştı.

  Sırtımızdaki Çizik Çarpı (Necmettin Yalcinkaya) 27 Mart 2019 Anılar 

“Çarpı/ Bir Alevi Öğretmenin Anıları” yazar Ali Rıza Aksin’in Kırmızı Fare’nin devamı niteliğindeki ikinci anı-romanı. 2018 Zuzu Kitaptan, 270 sayfa...

  Sahile Vuran Kelebek (Necmettin Yalcinkaya) 19 Nisan 2018 Çocuk 

Aylardır dünyayı dehşet ve korku içinde bırakan Kara Vandalların Kobanê’ye saldıracakları haberleri geliyordu çöl taraflarından. Kara elbiseli, kara bayraklı ve kara kalpliydiler… Hunharca öldürüyorlardı, yakaladıklarını kesiyor, kadınları satmak için kaçırıyorlardı.

  Kömür Gözler (Necmettin Yalcinkaya) 9 Nisan 2016 Sevgi ve Arkadaşlık 

sevgili sait almış'ın firari hayat öykü kitabı çıktı. yolu açık, okuyucusu bol olsun

  On Çocuktuk (Necmettin Yalcinkaya) 2 Mart 2016 Anı 

Önce bir ıslık sesi duyuldu, ardından bahçe kapımız gıcırtıyla açıldı. İçeriye düşecek gibi oldu dayımın oğlu Elbeyi. Nefes nefese kalmıştı. Elini tükürüğüyle ıslatıp saçına şekil verdi…

  Kömürcü (Necmettin Yalcinkaya) 1 Mart 2016 Anı 

Kapımızın önündeki kaldırıma çökmüş, hoş bir sohbete dalmıştık. Önümüzden megafonuyla bağıra bağıra geçen, kömürcünün kamyoneti aramızdaki sohbeti böldü.

  Duvar Yazılaması (Necmettin Yalcinkaya) 22 Haziran 2015 Anı 

Uyanmış, yatakta keyif yapıyordum. Kulağıma bir uğultu doluştu birden. Kulak kabarttım… Sabahın kör bir vaktinde kadınlar bizim evin önünde toplaşmış aralarında bağıra çağıra tartışıyorlardı. Annemin sesini duyar gibi oldum. Balkona koştum hemen. Beni görünce annem:

  Hoş Geldin Yazın Dünyasına Işkın! (Necmettin Yalcinkaya) 21 Haziran 2015 Tarihsel Roman 

Sevgili İsmail Güner’in, “IŞKIN” Romanı Ozan yayıncılıktan çıktı. Yazar Güneş Ülkesini –Elbistan Ovası ve Nurhak Dağı’nın etekleri- doğup büyüdüğü, acıların ve sevinçlerin yeşerdiği toprakları anlatır.

  Babam, Üç Amcam ve Halama (Necmettin Yalcinkaya) 26 Mayıs 2015 Anı 

İnsandı babam. Uzun boylu. Ela gözlü. Yakışıklı. Annem çok kıskanırdı onu. Rahat yüzü göstermezdi. Toprak Su’da sürveyandı. Gölet ve drenaj kanalları yapardı. Pazartesi işinin başında olur hafta sonları eve dönerdi. Özlerdik onu, özletirdi kendini. Mahallede herkes severdi onu.

  Bahçedeki Tuvalet (Necmettin Yalcinkaya) 2 Mayıs 2015 İronik 

Birkaç arkadaş, gazete sattıktan sonra derneğe dönüyorduk.

  Acı Esintiler (Necmettin Yalcinkaya) 25 Nisan 2015 Anı 

İzmir 1 Nolu Sıkıyönetim Komutanlığı'nda süren davamız nihayet bir karara bağlandı. Hakkımda istenilen 5 yıllık ceza da onaylanmış oldu. Ama avukatlarımız temyize başvurdular. “Sonuçlanması birkaç yıl sürer…” dediler.

  Sokaklar Babam Kokuyordu (Necmettin Yalcinkaya) 24 Kasım 2014 Çocuk 

Babamı hiç tanımadım ben. Kokusunu duymadım. Kulaklarımda asılı değil sesi. Resmi de yoktu duvarımızda. Olsaydı bakardım…

  Alinin Güllüsü (Necmettin Yalcinkaya) 20 Ağustos 2014 Çocuk 

Ortalık yeni yeni aydınlanıyordu. Günün ilk ışıkları camdan süzülüp odaya dolunca kalktı yatağından, önce giyindi ardından elini yüzünü yıkadı. Buzdolabından annesinin akşamdan hazırlamış olduğu sandviç paketini aldı, okul çantasına özenle yerleştirdi.

  Stres Bileziği İzmir Kitap Fuarında (Necmettin Yalcinkaya) 23 Nisan 2014 Didaktik 

Salonda, yemek masasının etrafına dizilmiş, neşe içinde koyu bir sohbete durmuştuk. Evin kapısı açıldı, hızla içeri daldı küçük yeğen Emre.

  Acı Acı Güldük (Necmettin Yalcinkaya) 23 Nisan 2014 Anı 

1 Kasım. Cuma. Yıl 1985. Bursa E Tipi’ den cezası on iki ayın altına düşen Siyasi Tutsakların, tarihinde ilk kez yarı açık bir cezaevine gönderilmeleri… Mudanya. Sıcacık bir sonbahar güneşi, parıldayan denizin yüzünü yalayarak geminin güvertesine çıkıyor, selam duruyor, gülümsüyor yüzümüze.

  Deniz Gezmiş (Necmettin Yalcinkaya) 28 Şubat 2014 Başkaldırı 

On altı Mart 1971 günlerden Salı… Lanet olsundu o güne! Gürçeşme Ortaokulu olağan bir gün yaşıyordu, neredeyse tüm öğretmenler ve öğrenciler üzgündü.

  O Yerlerden Biri (Necmettin Yalcinkaya) 27 Ocak 2014 Toplumcu 

Adam elindeki çubukla camı tıklatıp bağırıyordu: “İçeriye buyurun beyler, yeni kızlarımız geldi” Dışarıda, kapı önünde birikmiş erkekler topluluğu. Aç gözler, aç bedenler, yutkunmalar, iç geçirmeler, şapırtılar…

  Acı Esintiler (Necmettin Yalcinkaya) 15 Ocak 2014 Toplumcu 

İzmir 1 Nolu Sıkıyönetim Komutanlığından süren davamız nihayet bir karara bağlandı. Hakkımda istenilen 5 yıllık ceza da onaylanmış oldu. Ama avukatlarımız temyize başvurdular. “Sonuçlanması birkaç yıl sürer…” dediler.

  Kendim ve Şiirim İçin (Necmettin Yalcinkaya) 9 Aralık 2013 Başkaldırı 

Memleketimi sormayın, Memleketim yok benim

 

 'Yarın bakışlı gençler vardı, yüzlerinde gülümsemeleri hiç eksilmeyen... Sonra o lanet olası darbe oldu, bir bir gözden yittiniz.'

Gitmedik anacığım; gitmedik.

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Necmettin Yalcinkaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 04.02.2023 02:00:36