..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez. -Joe Louis
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Oğuz Düzgün
Oğuz Düzgün - Edebi Gazete
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  İnsanı Gelecek Zamanda Çekimlemek (Oğuz Düzgün) 14 Nisan 2020 Gelecek 

Anglo-sakson dillerinde iki farklı gelecek anlayışı bulunuyor. Bunlardan birincisi, “future” ya da “futur” örneğinde görüldüğü gibi zamanda konumlanan şahsın merkeze alındığı ve özneleştirildiği anlayış…

  Dikkat! Bulaş Virüsü Bulaşıyor (Oğuz Düzgün) 13 Mart 2020 Dilbilim 

'Bulaş' diye bir kelime çıktı piyasaya ve bulaşıcı bir virüs gibi her yere 'bulaşma'ya başladı.

  Düşünmek Fiili Üzerine Yapısökümcü Bir Düşünme Denemesi (Oğuz Düzgün) 19 Temmuz 2019 Dilbilim 

Bana hangi dil bilimci ne kadar katılır ya da katılmaz bilmem ama bendeniz, düşüncenin kökü olan 'düş' ile 'düşmek'in kökü olan 'düş-'ün etimolojik olarak ortak bir 'tüş' kökünden geldiğini düşünüyorum.

  Müstehcen Sanatla İmtihanımız (Oğuz Düzgün) 29 Mayıs 2019 Çağdaş Sanat 

“Müstehcen”, Arapça kökenli bir kelime… Çirkin ve ayıp anlamına gelen “h-c-n” kökünden gelen “müstehcen” kelimesi, ahlâkî açıdan utanç verici fiilleri ifade etmek için kullanılır.

  İhanet Çamuruna Düşmüş Altın Kavramlarımız (Oğuz Düzgün) 16 Ocak 2019 Kesinlikle Karşıyım! 

Sadece milletimizin evlatlarını birbirlerine düşürmekle kalmadılar, kadim kelimelerimize ve kavramlarımıza da hiç acımadan kastettiler.

  Ana - Erkil Bir Medeniyetten Ata - Erkil Bir Zorbalığa (Oğuz Düzgün) 19 Haziran 2017 Toplum ve Birey 

Dilimizdeki Anadil, Anayasa, Anayol, Anaokulu ve hatta Anadolu kelimeleri Anaerkil bir toplum olduğumuzun ispatı. Bu durumda babalara ise sadece iskele kalıyor. :)

  Çoklu Hücre Modeli (Oğuz Düzgün) 28 Mayıs 2016 Fizik 

Hayatın oluşumu hakkında oldukça fantastik bir hikâyemiz var. Bir tek hücre ve ondan evrilen diğer bütün canlılar... Neden o uygun anda ve uygun şartlar içerisinde, sadece bir tek hücre oluşuversin de milyonlarca hücre yaratılmasın? Kar taneleri gibi her biri birbirinden farklı ama bir o kadar da birbirinin aynı hücreler…

  Dillerin Şifresi (Oğuz Düzgün) 12 Aralık 2015 Dilbilim 

Bugünkü yazımda farklı dönemlerde yazılan, yazarları tarafından DİLLERİN ŞİFRESİ olarak adlandırılan iki farklı kitaptan bahsedeceğim. Bu kitaplardan birisi ve birincisi ise bendenize ait!

  Baskıcı Dilsel İktidara Bir Başkaldırı (Oğuz Düzgün) 22 Kasım 2015 Dilbilim 

Öncelikle şunu anlamamız gerekiyor. Dil sadece yaşayan dildir. Gramer kuralları, konuşulan-yazılan yâni yaşayan dilden derlenir. Yoksa dil, belirlenmiş kimi ideal kurallara zorla uydurulmaz. Böyle bir durumda ancak Bâleybelen ve Esperanto gibi yapma diller ortaya çıkabilir. Yoksa doğal dillerin gelişme süreçleri de doğaldır, doğal kalmalıdır.

  Nötrinonun Hızı ve Evrim Taassubu (Oğuz Düzgün) 3 Aralık 2011 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Son bilimsel deneyler, Einstein’ın ışık hızını merkez aldığı “görecelilik” teorisinin bile tartışılabileceğini gösterdi.

  Avrupa Birliği Çöküyor Mu? (Oğuz Düzgün) 3 Aralık 2011 21. YÜZYIL 

Der Spiegel’in kapağında parçalanmış bir Avro resmi ve bu resmin hemen üzerinde “Ya Şimdi?” anlamındaki “Und Jetzt?” ibaresi. Yoksa Avrupa Birliği çöküyor muydu?

  Islam Gehört Zu Deutschland (İslam Almanya'ya Aittir) (Oğuz Düzgün) 11 Mart 2011 Özgürlük ve Eşitlik 

İslam’ın Almanya’ya ait olup olmadığını elbette bir kısım duygusal siyasilere soracak değiliz. Bu soruyu sadece; bilime, tarihe, edebiyata, sanata ve günümüz gerçekliğine sormamız yeterlidir.

  Ömer Seyfettin Dirildi (Oğuz Düzgün) 6 Aralık 2010 Beklenmedik 

Evet, sahnede bir mucize yaşanmıştı. Kısa bir süreliğine de olsa Ömer Seyfettin dirilmişti.

  Kur'an-ı Kerim ve Arsenik'te Yaşayan Bakteriler (Oğuz Düzgün) 2 Aralık 2010 Din 

Kitap eleştirmenliği öyle kolay bir mesele değildir ve hele eleştirilmeye çalışılan kitap, Sonsuz Allah’ın „lâ raybe fih“ (içinde şüphe yok) mühürlü kitabıysa, işler daha da imkansızlaşmaktadır.

  Wikileaks: What I Know It Leaks... (Oğuz Düzgün) 30 Kasım 2010 İnternet 

Wikileaks'ın arkasında hangi güçler var? Wikileaks'ın sembolü ne anlama geliyor?

  Tebbet Suresindeki Mucizeler (Oğuz Düzgün) 25 Eylül 2010 Dinbilim 

“O, şair sözü değildir; ne az inanıyorsunuz! Kahin sözü de değildir; ne az düşünüyorsunuz! Kur’an, âlemlerin Rabbinden indirilmedir.” (Hakka/41-43)

  Bir Deizm Eleştirisi (Oğuz Düzgün) 21 Eylül 2010 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Deistler de kainatta görünen muhteşem düzenin farkındaydılar elbette ve sonsuz ölçekli bu ince dengelerin, trilyarlarca bilinmeyenli bu denklemlerin bir var edicisi olduğu konusunda da inananlarla hemfikirdiler

  Hangi Tanrı? (Oğuz Düzgün) 18 Eylül 2010 Dinbilim 

Bir Deizm eleştirisi....

  Evet'imi Vurmasınlar!/ Sırada Yeni Anayasa (Oğuz Düzgün) 26 Ağustos 2010 Türkiye 

Adı Milletti, soyadı Çoğunluk… 12 Eylül Referandumunda bazı haklarını almayı başardı... Eksik ama gerekli haklardı bunlar. Milleti oluşturan her kesimin uzlaşmasıyla gerçekleştirilecek yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç duyduğumuz artık ortada... Şimdi sırada Yeni Anayasa var...

  Adam Örümcek (Oğuz Düzgün) 23 Ağustos 2010 Din 

Bu yazımda, şu popüler fantastik kahramanlardan birisinden bahsedeceğimi sanıyorsanız, şimdiden söyleyeyim, “yanılıyorsunuz.” Daha otantik, daha gerçekçi bir kahramana çıkacak yollarınız yazıyı okuduğunuzda

 

 Evren neden duruyor böyle yapayalnız? Onu şenlendirmeli değil miyiz ruhsal sözlerimizle? Her bir atom, her bir galaksi anlamlı olmamalı mı biraz daha fazla bilimin dediğinden? Evreni oluşturan varlıkların ruhlarıyla kelimelerin ruhları evlenmeli diyorum ben. Bu evlilikten de edebiyat doğmalı.Tertemiz edebiyat. İşte Edebi Gazete'nin rüyası.. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Oğuz Düzgün, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 04.02.2023 00:57:27