..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Benim yaradılışımda fevkalade olan birşey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. - Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Bahar Kalemi
Bahar Kalemi - Hayat bir kitaptır
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Kartalların Var Oluş Hikayesi (Bahar Kalemi) 15 Mayıs 2008 Varoluşçuluk 

Kartal eski çağlardan beri bir çok milletin folkloruna cesâret ve kuvvet sembolü olarak geçmiştir. 70-104 yıl kadar yaşarlar. Esâret hayâtına fazla dayanamazlar.Kartallar yüksek ve hızlı uçan, cesur, atılgan hayvanlardır Kartal bilinen yırtıcı kuş. Kartallar tek eşlidir. Yaşamları boyunca eş değiştirmedikleri gibi her yıl aynı yuvayı kullanırlar. Yuvaları genellikle kolay ulaşılamayacak yerlerdedir. Yuvayı bıraktıkları bir ya da bir kaç yumurtanın kuluçka dönemi altı-sekiz hafta sürer. Yavruları yavaş gelişir ve ancak üç ya da dört yaşına giren kartalların erişkinlere özgü tüyleri çıkar.

  Çocuk Yüreğini Diri Tutmak (Bahar Kalemi) 13 Nisan 2008 Toplum ve Birey 

Başkası olmayı, kimliklere bürünmeyi hiç sevmez çocuklar. İçindeki çocuğu muhabbetle besleyip, aşkla büyütenler safiyane duygularını hiç yitirmezler.Cesurdur çocuklar! Yere, zamana, muhataba bakmaz entrika bilmez çocuklar.Çabuk küserler ama kin tutmaz çocuklar. Onlar sadece ama sadece kendileri gibi olurlar. Bir çok düş katili var;büyüdükçe, umutlarını, güvenini, masumiyetini kaybedenler var.Hayata çocuk yüreği ile bakmayı başarabilmek; içindeki çocuğu besleyen ve ona değer verene gülümser... Neden güveni değil de, kuşkuyu öğretiyoruz çocuklarımıza "onlar bizim geleceğimizin neferleri" diyoruz da. Neden sevgiyi değil de, sevgisizliği öğretiyoruz neden?

  Aksiyon İnsanı (Bahar Kalemi) 8 Mart 2008 Yazarlar ve Şairler 

Aksiyon insanı olmak düşünmek, tefekkür etmek demek, bazen vefâlı bir vatan evlâdı olmak demek, hareket eden; plânlayan demek hareketten düşünceye, düşünceden harekete irade ve mantık mekiğini rahat kullanmasını bilen ve kendi ruh ve mânâ alemini kavrayan insan demek..

  Osmanlı'da Abide Şahsiyetler (Bahar Kalemi) 12 Şubat 2008 Tarihe Yön Verenler 

Bildiğiniz üzere modernleşme çağındayız, hayatımız’ın her alanına nüfus eden bu değişim yaşadığımız alanlarıda sirayet etti.Osmanlı da Abide Şahsiyetler adında başladığım yazılarım ve biografilerime ekliyeceğim değerli isim Koca Sinan.

  İskender Pala (Bahar Kalemi) 12 Şubat 2008 Yazarlar ve Şairler 

İki fert arasındaki meclübiyet, ruhanî beraberlikden doğuyor ise, hiç bir engel önünde sarsılmaz. Tatmin olmakla tükenmez.Nefsanî sebeplerden doğan meclûbiyet ise, en basit engellemelere mukavemet edemeyip yıkıldığı gibi, her tatminkarlıkta bir parça daha tükenir.

  Bahar Yüreklim (Bahar Kalemi) 13 Ocak 2008 Aşk ve Romantizm 


  Osmanlı'da Abide Şahsiyetler (Bahar Kalemi) 13 Ocak 2008 Tarihe Yön Verenler 

Ahi reisi Şeyh Edebalı kendisini dinleyenlere; "Toprağa bağlanın.Suyu israf etmeyin.Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz.Veriniz,cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın.İlim sahiplarini koruyunuz.Ağaç dikiniz.Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz.Kuran-ı Kerimi güçlü olmak için okuyunuz.Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız.Hadis ezberleyiniz.Bildiklerini öğretenler unutmazlar.Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır.Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir...."der ve tavsiyelerde bulunurdu. Bu gün bu tavsiyeler bizler içinde geçerlidir ne dersiniz? olumlu ve güzel tavsiyeler değilmi?

  Düşünen İnsan (Bahar Kalemi) 2 Ocak 2008 Felsefe 

Birçok ayet-i kerimede " Ey Akıl sahipleri hiç düşünmez misiniz? Yada ne kadar da az düşünüyorsunuz " der. Kuran-ı Kerim: Alak Suresi: mealen " Bismillâhirrahmânirrahîm 1, 2. Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. 3, 4, 5. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir. 6, 7, 8. Gerçek şu ki, insan kendini kendine yeterli görerek azar. Kuşkusuz dönüş rabbinedir.

  Gül Kurusu Sevdalar (Bahar Kalemi) 25 Aralık 2007 Aşk ve Romantizm 


  Korkularımız ve Biz (Bahar Kalemi) 18 Aralık 2007 Sevgi ve Aşk 

Hiç kimse özgürce korkuyorum diyemez içinde büyüttüğü korkularıyla yaşarlar... dil söyleminde ise bu çok farklıdır ve insancadır sevmekten korkarız, sevmek fedakarlık ister...

  Yalnızım (Bahar Kalemi) 4 Şubat 2010 Aşk ve Romantizm 


  Hız ve Haz (Bahar Kalemi) 11 Aralık 2007 Yazarlar ve Yapıtlar 

Hüzünlü bir gurbet gibi yüreğiniz çağıldamaktadır,İnceden inceye sızlar varlığını size hissettirir ben burdayım, vakit çok geç değil, der size o haz duygunuz ve tekrar hayatı biryerlerden yakalamaya çabalarsınız bu çabalarımızın sonucun da Allah''ın ikram ettiği hayat size farklı bir göz kırpar ibadetin keyif ve mutluluk verdiğini hissedersiniz Dua lara tutunur yürek ritminizi o vuruşlarla tekrar harekete geçirirsiniz ne diyelim Allah hepimizin yolunu açık eder inşaallah

  Lütuflar Kuşağı (Bahar Kalemi) 11 Aralık 2007 Din 

iman, insanı insan eder; belki, insanı sultan eder. öyle ise, insanın vazife-i asliyesi iman ve duadır.Duanızın hemen kabul görmemesi ona icabet edilmediğini göstermez; kim bilir, belki de Allah Teâlâ isteğinizde ne kadar samimi ve kararlı olduğunuza bakıyor ve sizi daha gönülden duaya çağırıyordur.

  Hayatın Anlamı (Bahar Kalemi) 9 Aralık 2007 Estetik 

Yaşamak bir sanattır der Yavuz Bahadıroğlu Hayatı kaba-saba yaşamak yerine, bir sanatkâr duyarlılığı içinde yaşamak gerekiyor…diye de eklemiş yazısına Ömer Hayam da diyor ki: “Saadet, kendinde olanı fark etmektir.”Her sabah aynaya bakalım: Yılan, akrep, hatta bitki olarak yaratabilecekken, insan olarak bizi yaratmayı tercih eden Allah’a şükredecek en önemli sebebimizin insan olarak yaratılmak olduğunu hatırlayalım. Sadece bu bile insanı mutlu etmeye yeter.

  Sanal Tanışma (Gül ) 26 Kasım 2007 Modern 

Öyle bir zamanda yaşıyorduk ki,ne o aşkı, ne o Leyla'yı, ne de Leyla olmaya layık kızları bulmak çok zordu.Leyla çöllerden kaçıp diskoteklere düşerken, Ferhat dağları sanki, o saf,temiz sevgiler sel olup aksın diye delmişti.İnsan yüzünü bile görmediği yan yana gelip konuşmadığı, huyunu dahi bilmediği birine nasıl aşık olabilirdi?Çağ mı değişiyor, yoksa aşklar mı? Anlaşılan o ki aşklar çağa ayak uyduruyordu.Bu nasıl bir teknolojiydi ki, hayatımıza girerken aşklarımızı, sevgilerimizi, saflıklarımızı ve bir çok hasletlerimizi de birlikte alıp götürüyordu.

  Osmanlı İnsanı (Gül ) 20 Kasım 2007 Toplum 

Tarihî araştırmalarına dayandırarak bir devletin ancak “dört kuşak” yaşayabildiği sonucuna varan İbni Haldun, bu sürenin ötelerini geçmenin mümkün, ancak şartlara bağlı olduğunu belirtiyor.Osmanlılar; o şartları yerine getirdikleri için, altıyüz sene yaşayabilmiş nadir örneklerden biridir.

  Nasıl Seviyorsunuz (Gül Damlası) 16 Kasım 2007 Dinsel 

Peygamberimizin hayatından her tabakadan insanlar örnek alacak yönler bulabilir. Bizatihi insan olarak O’nun hayatından alacağı sayısız fazilet ve güzellikler yanında, kendi mesleğini ve cemiyetteki yerini ilgilendirecek pekçok derside alabilir. Çünkü O’nun hayatı her yönüyle örnektir.

  Tutuldum Sana (Gül Damlası) 16 Kasım 2007 Aşk ve Romantizm 


 

 Öncelikle şunu belirteyim ki tarihsiz millet olmaz; tarihsiz bir toplumun devleti de olmaz
Eğer büyük zaferlerin sağlam mayası olmasa idi bu topraklar üzerindeki varlığımızdan söz edilemezdi.Tarihi sevdiren adam ünvanını alan Yavuz Bahadıroğlu vazgeçilmezim 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bahar Kalemi, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 30.01.2023 19:47:06