..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez. -Joe Louis
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Adem KALINSAZ
Adem KALINSAZ - KÜLTÜREL İKLİM
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Belgesel Filmler; "Mustafa" ve "120" (Adem KALINSAZ) 8 Nisan 2009 Sanat 

Bu vatansever şehitlerin vesilesiyledir ki, bugün bizler bağımsız ve güçlü bir ülkenin evlatları olarak vatanımızda huzurlu bir yaşam sürmekteyiz.

  "Huzursuz Bacak" (Adem KALINSAZ) 4 Mart 2009 Yaşam 

İstanbul’u gezmenin bir âdâbı olduğu gibi, okumanın da bir âdâbı vardır. Çünkü ömür kısa, okunacak eser çoktur. Seçici olmak, zaman israfının önüne geçmede en etkili yöntemdir. Bunun için de kişinin (okurun) ilgilerini, hobilerini, zevklerini, dünyayı algılayışını bilmek gerekir ki, en etkili yöntemi için işin uzmanları tavsiyelerinde isabet oranını yükseklere taşıyabilsinler.

  Yazının Önemi / İlmi Yazı İle Bağlamak (Adem KALINSAZ) 3 Mart 2009 Yaşam 

Yazı yazmak bazıları için bir zulüm iken, bazıları için de bir tutkudur. Sözgelimi kalemle barışık olmayan ve sıkça not tutması zorunlu olan bir üniversite öğrencisi için yazı yazmak zulüm ile eşdeğerdir. Ancak iaşesini yazdığı yazılarla ve eserlerle sağlayan bir yazar için yazmak bir tutkudur. Yine yazdığı yazılar ve eserler yüz binlerce okur tarafından okunan yazarlar için de yazmak bir tutkudur.

  "Yaş Otuz Beş" (Adem KALINSAZ) 28 Ocak 2009 Yaşam 

Zaman, kıymeti en çok bilinmesi gereken hayat kaynaklarından biri olmalıdır. Zira zamanın tehiri olmadığı gibi, kazası da olmamaktadır.

  Kitap ve Okumak II (Adem KALINSAZ) 28 Ocak 2009 Yaşam 

Elimizde ünlü Rus yazar Turgenyev’in meşhur eseri “Babalar ve Oğullar” var...

  Semboller ve Ayakkabının Ökçesi (Adem KALINSAZ) 31 Aralık 2008 Yaşam 

Semboller hayatın insana yansıyan yüzüdür. Bu yüzün berrak, akılcı, faydalı, estetik ve çekici olması onun hayattaki anlamını daha da derinleştirmektedir.

  Yoksulluğa Akif'ce Bir Yaklaşım (Adem KALINSAZ) 25 Aralık 2008 Yazarlar ve Şairler 

Sosyal hayatta ya da ekranlarda yoksulları ve çaresizliklerini görünce aklıma nedendir bilinmez üstad Mehmet Akif’in Seyfi Baba şiirindeki: “Ya hamiyetsiz olaydım, ya param olsa idi.” dizesi gelir.

  Baki Kalan Hoş Bir Seda; Hz. Mevlâna (Adem KALINSAZ) 17 Aralık 2008 Yazarlar ve Şairler 

“Gördün ya beni gamdan başka kimse hatırlamıyor, gama binlerce defa aferin.”

  Kurban Olam; Bu Bayram Sizin Gayretinize (Adem KALINSAZ) 5 Aralık 2008 Yaşam 

Kış geldi, Anadolu’ya kar “Elif elif”, diye yağmakta. Toprak nimeti bereketlendirmek için karı emmekte, tıpkı sevimli bebeğin açlığını gidermek için annesini emdiği gibi… Çocuklar coşmakta, tıpkı yeni ayaklanan yavru ceylanın kırlarda annesine cilve yaparak koştuğu gibi… Serçeler saçaklara yeni bir hamle yapmakta, beyaz örtüye nispet yaparcasına…

  İçimizden Biri; Hoca Nasreddin (Adem KALINSAZ) 26 Kasım 2008 Gülmece (Mizah) 

Bir gün Nasreddin Hoca’ya sordular: —Adam olmanın şartı nedir? Hoca, elini kulağına götürüp cevap verdi: —Kulaktır. Tekrar sordular: —Nasıl yani? Açıkla da anlayalım. —İlim irfan sahibi olanlar konuşurken onu can kulağı ile dinlemeli, dinledikleri de kulağına küpe olmalıdır. Bir de, ağzından çıkanı kendi kulağı duymalıdır. Boş sözlere, dedikoduya kulak asmamalıdır.

  Cumhuriyete Giden Yol (Adem KALINSAZ) 12 Kasım 2008 Toplum 

Ülkemiz dünyanın incilerindendir. Dört mevsimiyle ferah iklimi, her türlü nebatatı ile doğal bir sera ve çeşitli hayvanatı ile sınırları geniş bir hayvanat bahçesi, denizi, sahili, dağı, taşı, vadisi, ovası, boğazı, kanyonu, yeşili, mavisi ile 784 bin km karelik estetik bir tablo hüviyetindedir.

  "Bir Hayalim Var" (Adem KALINSAZ) 12 Kasım 2008 Yaşam 

Mutluluk ve dram, insanlık tarihi ile var olan, birbirine zıt iki eylemdir. İnsanlık var oldukça da bu ikili, insanlığın hayatında var olmaya devam edecektir. Çünkü âdemoğlu bu iki karakteri de yaşayabilecek bir surette yaratılmıştır.

  Atatürk'ün Çocuklara ve Gençlere Mesajı (Adem KALINSAZ) 5 Kasım 2008 Yaşam 

Selanik 1881, Ahşap konakta genç çiftlerin Mustafa adında bir yavruları hayata merhaba der. Ahşap konak ve sakinleri mutludur; tâ ki, Mustafa 6-7 yaşlarına gelip babasını ebedi âleme uğurlayıp çiftlikte karga kovalayıncaya kadar. İlk keşif matematik öğretmeni ile başlar: Mustafa zekidir, çalışkandır, başarılıdır. Kemâli için “Kemal” olmalıdır.

  Bilge Kral; Aliya (Adem KALINSAZ) 22 Ekim 2008 Unutulamayan Dönemler 

İnsanlar vardır doğumları ile, insanlar vardır ölümleri ile, insanlar vardır yaşam ve yaşama kattıkları ile gündeme gelirler ve gündemde kalırlar. Doğumları ve ölümleri ile gündeme gelenler çabuk unutulurlar. Ancak yaşam ve yaşama kattıkları ile gündeme gelenler hep gündemde kalanlardır.

  "Hak Eden Sevilir" (Adem KALINSAZ) 15 Ekim 2008 Yaşam 

Bir kamyon kasasının arkasından okuduğumuz bu cümle ne kadar sade ve ne kadar derunî anlam ihtiva etmektedir diye düşünmekteyiz.

  Yaşam Nedir? (Adem KALINSAZ) 8 Ekim 2008 Yaşam 

Şu ilk çağ filozoflarına akıl sır erdiremiyoruz. Adamların ömrü ilk nedir, hayat nedir, ahlâk nedir? Sorularını sormak ve cevap aramakla geçmiş. Ama bir türlü aradıklarında doğru yanıta ulaşamamışlar ya da ulaştıkları yanıtı doğru kabul etmişler.

  Büyük Nedir? Küçük Nedir? (Adem KALINSAZ) 3 Eylül 2008 Yaşam 

İnsanın adının önüne “büyük” sıfatını koymakla büyük olunmuyor maalesef. Öyle olsa idi, tarihte kahramanlıkla anılan ve adına sinema filmlerinin çekildiği “Büyük İskender”, cüssesi gibi küçük değil, adı gibi büyük olurdu.

  "Çin İşi" Olimpiyat (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Unutulamayan Dönemler 

Spor, dostluk ve kardeşliğin pekiştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir yaşam için bireysel spor yapmak ne kadar önemli ise, küresel barış için de spor ve spor organizasyonları o kadar önemlidir. Dünyada en çok ilgiyi futbol çekse de, organizasyon olarak en çok takip edilen ve ilgi gösterilen, birçok branşı içerisinde barındıran olimpiyatlar olmaktadır.

  Gezi Notları: Bursa İzlenimleri - II (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Türkiye 

Bursa Ulu Camii’ndeki ziyaretimizi tamamlayıp Tophane’ye doğru tırmanmaktayız. Önümüzde Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Balibey Han var.

  Gezi Notları: Bursa İzlenimleri - I (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Türkiye 

Bursa'da bir eski cami avlusu, Küçük şadırvanda şakırdıyan su; Orhan zamanından kalma bir duvar... Onunla bir yaşta ihtiyar çınar

 

 Selam olsun,
Yeryüzüne gül tohumu ekenlere.
Selam olsun,
Ekilmiş gül tohumlarına bakanlara.
Selam olsun,
Selam... 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Adem KALINSAZ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 26.09.2021 01:41:28