..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Alp Şahin
14 Ekim 2022
Sorarlar Ademoğlu’na  
Alp Şahin
Realite, sonraki yaşam ve olası konuşmaları içeren küçük bir deneme


:BAG:
Neyin nasıl olduğunu anlamadığım bir zamandı. Her zamanki gibi çocuklarımıza çok sevdikleri hikaye kitaplarından hikayeler okumuş; sonrasında sıcacık yatağımıza yatmış, sarılmış ve uyumuştuk. Sonrasında bilmediğim dilde bir şeyler duydum… Ruhum çekildi sanki, nefes alamadım, hareket edemedim, ölüyor muyum acaba diye düşünürken ‘’Allahım lütfen’’ diye yalvardım… Ansızın farklı bir boyutta olduğumu hissettim. Korkularım birden bire dinmişti… Benliğime geri kavuşmuştum. Onu gördüm, yanına yanaştım, önümde duran sandalyeye oturdum, gözlerinin içine baktım ve başladık konuşmalara…

+ Hoş geldin.

– Hoş bulduk.

+ Niye burada olduğunu biliyorsun, değil mi?

– Biliyorum. (Bilmiyor ama hissediyorum)

+ Peki… Bakalım şimdi yaptıklarına… Yaşadığın zamanlara… Ne gibi şeyler yapmış, yaşamış ve senden başkaları için bir şeyler katmışsın… (10 saniye geçer) Kusura bakma, biraz daha bakıyorum kağıtlara bize de son dakika bilgi verildi, önümü toparlıyorum problem olmaz değil mi?

– Yok, yok hiç problem değil benim için, nasıl uygun görürseniz.

+ Çok teşekkürler. Evet… Şimdi anladığımız kadarıyla erken yaşta evlenmiş, bir erkek, bir kız çocuğuna sahip olmuş, 20 seneden beri de aynı işte çalışmışsın… Bunun dışında tekrar bakıyorum… Fakat bulamıyorum… Sadece insanların ‘’özel gün’’ dediği günleri kutlamışsınız ve dahası olmamış… Doğru mudur?

– Doğrudur… Yaşadığım zamanda hem kendimi, hem de ailemi güvende tutmam gerekliydi. Bana söylenenleri yapıp çok da göze batmamak istedim açıkçası. Malum… Maddi durumum da belli.

+ Tamam ama yıl 2027, Mayıs ayına baktığımızda hakkının yenildiğini ve bile bile senden alt birinin, pozitif ayrımcılıkla üst olduğunu görüyoruz. Buna niye ses çıkarmadın? Ses çıkarsaydın hakkını alabilirdin. Sana bu yol sunulmuştu.

– Dediğim gibi… Elimdekini kaybetmek istedim, riske girip sahip olduklarımı kaybetmek istedim.

+ Peki ama tekrar o dönemde bakıyoruz. Bazı siyasal seçimler olmuş… Yine aynı insanlardan medet ummuş, buna göre de kararlar vermiş, mücadele edenleri dikkate dahi almamışsın, doğru mudur?

– Yine doğrudur… Çevremdeki insanlar beni eleştirsin istemedim… Bekledikleri gibi davrandım, istedikleri kişileri tercih ettim ki dışlanıyor olmayayım istedim, beraberinde de buna göre davrandım. Çare olsalar bile ben kim, savaşmak kim? Evlatlarıma kim bakacak ben ölünce? Ya işimden kovulursam?

+ Bunu da not alıyorum… Pekala… Şimdi hayatınızı özetlemem gerekirse; çoğunlukla doğduğunuz yerde yaşamış, eğitim görmüş ve erken yaşta evlenmiş birisiniz… Hiçbir risk almamışsınız… Hiçbir şeye karşı çıkmamışsınız. Tabiri caiz ise su akar yolunu bulur tarzında yaşamışsınız. Size göre bu yaşamda herhangi bir yanlışlık yok mu?

– Açıkçası hayır. Çünkü bir sistem var ve toplumun belirlemiş olduğu kurallara uymamız gerekli. Tabi ki ara ara münakaşa edebiliriz, fakat dahasını sorgulamak ya da sorgulatmak yanlış gibi geliyor.

+ Çok teşekkür ederim açık sözlülüğünüz için… Yine de biraz geçmişe bakalım. Kah Musa, kah İsa, kah Muhammed zamanlarına baktığınızda ve son emrin ‘’oku’’ denildiğini görüyoruz. Dolayısıyla sorum şu. Sizce okuyup, dinleyip, kendi dilinde anlayıp, peygamber yolunda ilerleyip; doğruluk ve adalet için savaşanlar; şahsi ve aile güvenliklerini hiçe saydıkları için yanlış mı yapmışlardır?

– Efendim? Tam olarak anlayamadım…

+ Uyanacaksın birazdan… Korkma.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Carrefour Akşamı
İki Biradan Çok Daha Fazlası
Akıl Oyunları
Bir Sivilin Gözünden Savaş
Meczup
Gazete Gibidir Kadın
Dinsiz Bir Dunya
Sona Doğru
Hayat Hakkında
İki Farklı Yol

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gitmeli, Gitmesi Gereken
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası
Ne Zaman Doğruyu Buluruz?
Ne Fark Eder?
Bana Göre
Achilles
İyikimsin Bal Gözlüm
Pelin
Hz Yunus ve Antlaşma
Kılıçdaroğlu Kafası

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Yeniçeri [Eleştiri]
Feniks [Eleştiri]
Gerçek Chp’li [Eleştiri]
Neden Cumhur Kazanacak? [Eleştiri]
İsyan [Eleştiri]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.