..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Eğer bir kelebeği sevebiliyorsak, tırtıllara da değer vermemiz gerekir. -Antonie de Saint-Exupery
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - erdal divriklioğlu
erdal divriklioğlu - Kaibe
Site İçi Arama:


Roman
  Evet Sende Haklısın Jale!.. (erdal divriklioğlu) 25 Eylül 2013 Karakterler Üzerine 

Dışarıya çıktığında herkes kara haberi bekliyordu.Genel yayın yönetmeni cevatın kapısından çıkan herkes her ne kadar gergin olarak çıksa da, Herkes biliyordu ki jalenin o odaya girişi ve o odadan sağ olarak çıkışı pamuk ipliğine bağlı bir ihtimaldi. Ve bu yüzden her birinin ağzından çıkacak ilk cümle "Geçmiş olsun jale yada üzülme jale olacaktı." Belki içlerinden bir kaç kişi bu deli dolu kadının safça görünen aptallıklarını göz önünde tutmadan içinden gerçekten üzelecekti.Kolay da değildi bu jale için.Yıllarını vermişti bu mesleğe.Eski bir haber muhabiri idi o. Ondan işini almak demek hayatını almak demekle eş anlamlıydı. Bazı insanlar, özellikle yalnızlığa mahkum olanlar için kronik bir yaşama biçimiydi bu.Jale yalnız bir kadındı. Annesini kaybetdikten sonra daha da yalnızlaştı.Hayatına anlam katacak çok az kişi ile gel gitler yaşamıştı.Bu yüzden deli doluydu.Bu yüzden hayata şaka gibi bakıyordu.Şaka gibi yaşanan hayatın gün gelipte ciddileşeceğini bir kaç kez tanık olmuştu.Birincisi babasının aniden trafik kazasında ölmesinde.İkincisi canından çok sevdiği annesinin ölümünde.Üçüncüsü ise; uzatmalı sevgilisi selçuğun "Beni çok seviyor,hiç bırakmaz " derken,ona tekmeyi basmasında yaşamıştı. Şaka gibi hayat bir anda ciddileşsede Jale inadına hayata gülümsemeyi ve onunla barışık kalmayı tek taraflı olarak seçti.Şimdi herkes dördüncü darbenin gelişinden o kadar emindi ki.Genel yayın yönetmenin odasından ağır adımlarla çıkan Jalenin kovulduğunu işitmeye hazırlanıyordu.

  Evet Sende Haklısın Jale!.. (Bölüm 4) (erdal divriklioğlu) 24 Ekim 2013 Karakterler Üzerine 

Bazı insanlar, özellikle yalnızlığa mahkum olanlar için kronik bir yaşama biçimiydi bu.Jale yalnız bir kadındı. Annesini kaybetdikten sonra daha da yalnızlaştı.Hayatına anlam katacak çok az kişi ile gel gitler yaşamıştı.Bu yüzden deli doluydu.Bu yüzden hayata şaka gibi bakıyordu.Şaka gibi yaşanan hayatın gün gelipte ciddileşeceğini bir kaç kez tanık olmuştu.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Şöhret onu hayatta en tepeye çıkarsa da. Kollarına,ayaklarına,göz kapaklarına hareket edebileceği her yanına sanki misina ile kancasını takmış.İstediği her yöne acılar içersinde çekiştirerek götürüyordu.Sempatik ve yakışıklı olması, ortaya koyduğu hareketli ve dinamik müzik tarzı ile genç kızların her zaman istediği bir erkek, evli kadınların bir ah çektiği adam olması artık umrunda bile değildi. Bazen geride kalan,sıradan hayatını çok özlüyor.İçinde bulunduğu renkli küp şeklindeki hapishane ve sirkten sıyrılıp eski hayatına dönmek istiyordu. Ama bu mümkün değildi. Albüm anlaşmaları,Konser anlaşmaları,Tv programları vs,vs,altına imzasını attığı herşey geriye dönmesine engeldi.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Aslında ne olduğumuzun ya da kim olduğumuzun hiçbir önemi yok.Çünkü kendi hayatınızı baştan seçme şansınız da yok.Ruhunuza giydiğiniz elbise bazen size uysa da, çoğunla ki uymuyor.Hayatın akışında ruhlarınızı çok az taçlandırıyor.Ve hayat hiç ummadığınız bir anda kapınıza gelen bir vergi memuru gibi kesiyor cezanızı. İtiraz da edemiyorsunuz.Herhangi bir üst mahkemede yok.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

"Özür dilemenize gerek yok.ben işim gereği bu tür durumlara alışkınım,sizin için anormal bir durum olduğunu anlıyorum" Memduh Gül kan kokusundan kurtulamak için yüzünü lavoboda defalarca yıkamıştı.Islak saçları hali hazırda kurumamış,küçük su damlaları alnının köşesinden akarken,çalışma masasına doğru ilerleyerek,kağıt peçetelerden aldı.Yüzünü tekrar silerek,koltuğuna oturdu.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Bir katilin sizce en zevk aldığı şey nedir?... Basit ve sıradan insanların hayatına renk katabilmek mi? Onları ışığa tutulan bir tavşan gibi ürkütmek mi? Gözlendiğini hissetmek mi? Basit ama sıradan insanlar,kaybedecek çok şeyi olan insanlar.Geceleri yataklarına belki huzurla,belkide huzursuzca yatan. Evlerinin sessizliğine ve mahremine sığınan insanlar. Bir katilin sizce en zevk aldığı şey nedir? Kurbanına sıradışı bir şey yaratmak mı? Yoksa içindeki vicdani azapları dışarıya vurmasını sağlamak mı? Bir katil oyun bozandır.Sizinle oynar.Sizinle akıl dışı oyunlar oynamasına gerekte duymaz. Hayatınıza bir anda girer.Ve bir anda işinizi bitirir. Siz ondan ölüm diye korkarsınız.Koridorun sonundaki karanlık gibi... Ya da hiç düşünmek istemediğiniz bir anı gibi... Bir katil sizin güldüğünüz veya eğlendiğiniz şeylerden nefret eder. Sıradan ve boktan hayatınız ona hiç cazip gelmez... Bir katilde acıma duygusu yoktur... Bir katile en zevk veren şey size açığa çıkarmaktır. İçinizdeki en kirli duyguları ve en çaresiz anınızda yapabileceklerinizi düşünür. İşte bu ona zevk verir...

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Şizofren bir kadının kocasının intiharından sonra söylediği saçmalıktan başka bir şey değildi bu.Bir kerecik bunu gerçek olarak kabul etse,bir sürü sorular sorabilirdi elbet. 40 kişi,ülkenin apayrı yerlerinde,hiç durmadan neyi yazıyorlar? Belkide bir yer altı örgütü idi bu.Defterini dürmek istedikleri kişiler hakkında bilgi toplayan ve onlar hakkında yazılar yazan bir örgüt.Yok daha neler? dedi içinden.Sanal alemde insanları zor duruma düşürmek için tuzaklar kuran bir örgüt fikri aslında benimseyecek bir varsayım değildi.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Komiser Cengiz odada ki bu negatif enerjinin sormak istediği sorulara almak istediği cevaplara şu anda hiç bir faydasının olamadığını anlayarak tam odadan çıkmaya yeltenirken,Nihal atıldı. "İnternet'te arama motoruna bakın komiser bey...

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 1. Bölüm 

"İnsan bu çağda bile ne kadar yalnızlaşırsa yalnızlaşsın kulunu doğru yola sokmak için mutlaka bir mekanizması vardır" dedi Engin. "Meknizma demek ha..." dedi Nihal. "Sence nasıl bir mekanizma bu?... Yani hepimizin peşinde bir melek mi var..." Sevcan bu sohbetten fazlası ile sıkılmıştı.Konuyu değiştirmek için Nihal'in tabağındaki yemeği bitirmediğini görerek atıldı. "Nihal, daha tabağındaki yemeği bitirmemişsin.Vır,vır konuşuyorsun. Yeter artık! bu ağır felsefi konulardan sıkıldım ama..." Engin Sevcan'ın sıkıldığına umursamadan Nihal'e cevabını verdi. "Evet bence olabilir ama sadece melekler yoktur çevremizde şaytanlarda olabilir" dedi.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Emin olduğu ve gözlerinle şahit olduğu tek şey,kendisi hakkında arama motorunda sürekli olarak güncelenen kısa ve öz bildirimlerdi.Onun hakkında çıkan en son bildirim,İstanbul’un sessizliği ve ıssızlığa ile bilinen geniş bir ova’nın tam ortası’na kurulmuş cayra kasabasına gitmesi gerektiğini anlatan açık ve net cümlelerdi.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Ölümle uyku arasındaki ince çizgide bazen huzurlu bazense cılız bir nefesi uyuduğu odayı kaplarken,Ölüm varla yok arasındaki bir yerde duruyordu.Oysa insan küçük bir zevkle geliyordu bu dünyaya.Varoluş bir şölenken,yok oluş sessiz sedasızdı.Her ikisinde de bir şeyin içinden gelip;sanki çok ama çok büyük birşeyin içine doğru gidiyordu.Bu yoğun uyku içersindeyken veda etti annesine

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Uzun öğrencilik yıllarından sonra,siyasetin içerisinde pişmek ve kamile dediği gibi pişkinleşmek kolay olmamıştı.Ona göre psikolojik anlamda bir sınırı yoktu.İnsan kademe kademe ya daha çok ahlaklı bir yaşama doğru yol alır ve hayatta yaptıklarından ödün vermeyerek böyle bir sınırsızlığı seçer yada kademe kademe daha da pişkinleşir bu pişkinlikte kendine yine yeni bir sınırsızlık seçerdi. Politika her ne kadar işleyiş gereği belli kurallar manzumesi etrafında dönsede,zeki ve ihtiraslı insanların kendi seçtiği sınırsızlıkta tatmin olabilecekleri alanı en geniş şekilde önlerine seren basamakları,yükselişlerinin nihai hedefleri belli en iyi koridordu.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

"Bilmem" dedi Gevşo. Onun için aslında hiç farketmezdi.Yeni bir suç işlemek.Siciline bunu ekletmek hiç bir şeyin önemi yoktu. Kendisinin de bir önemi yoktu. Yaşıyordu işte.Sokaktaki taştan kaldırımlardan, Bir bitkiden pek bir farkı yoktu.Sadece yaşıyordu. Yaşamak için suç işlemeyi seçmişti. Suç işlemek içinde yaşamayı.Kimi kimsesi yoktu.Kaybedeceği bir şey yoktu. Sadece hayatı bekleyen ruhsuz bir nesne gibiydi. Taş bir kaldırım gibiydi. Üzerine çıkılan.Her gün çiğnenen. Bazen içindeki cehennem ateşi ile kavrulan.Bazense buz gibi soğuk taş bir kaldırım gibi. Sadece küçük bir çevrenin ayak takımıydı.

  Yüz Kitabı (erdal divriklioğlu) 28 Mart 2014 Polisiye 

Sigarası bitmişti. Yanan izmariti küllük içerisinde yavaşça söndürdü.Yanında duran pet su şişesinden bardağına su koydu.Kalınca sayılabilecek dudaklarınla içine çektiği dumanın ardından,suyunu yudumladı.

  Evet Sende Haklısın Jale Bölüm 5 (erdal divriklioğlu) 12 Ekim 2014 Polisiye 

20 bin lira gibi bir rakkam talep etmişti yeşil döbyesli kız'dan.Ve o gün bugündür. ödemediği çalıştığı taksitler,krizlerlerle gelen yapılandırmalar derken,yeşil döbyesli kızın maliyeti tam olarak 35 milyara fırlarken,selçuk hayatından firar etmiş,elinde kala kalan sadece belkide yaşama tutunmasını sağlayan borcunu ödeme azmi ve namuslu bir insan olarak ölme isteği kalmıştı.

  Evet Sende Haklısın Jale. / Bölüm 6 (erdal divriklioğlu) 26 Eylül 2015 Polisiye 

“Tornistan kim?...” Olağan bir anlatımla ailesinin annesinden sonraki ikinci ferdiydi tornistan. Ve annesinin Ali’den sonra sevdiği en çok şey. “Tornistan bizim tekir kedimiz jale..” Önce bir duraksadı. Ardından küçük bir gülümseme ve freni boşalmış bir kamyon gibi gelen bir kahkaha çınlattı otoparkı. Gülmekten merak duyduğu soruyu zar zor soru verdi. “Tornistan mı? Bu sizin kedinizin ismi mi?...” Ali sinirlendi. Aile yadigarı olan ferdi ile dalga geçilmesine hem sinirlenmiş hem de açıkçası içlenmişti. “Evet jale, adı tornistan ama komik olan nedir anlamadım?” “Yani … yani… bir kedi için tuhaf bir isim…” Gülmekten kendini alamıyordu.

  Evet Sende Haklısın Jale / Bölüm 7 (erdal divriklioğlu) 26 Eylül 2015 Polisiye 

Ağzından bir anda çıktı o cümle. “Zigo, ben lezbiyen olmak istiyorum!...” Önce boş gözlerle baktı Zigo. Sonrasında ağzında olan bütün birayı üzerine boşalttı. Kahkaha ile karışık cümle kurmaya çalıştı Zigo. “Kızımm sen iyi misin? Git birkaç bardak su iç ya da yüzünü yıka gel,lezbiyen olmak istiyormuş, Allah’ım ya deli bu kadın, hadi hadi git yıka yüzünü.” Çok ciddi bir bakışı vardı. Zigo, Jale’nin gözlerindeki bulutlanmanın geçmesini bekledi. Kararlı bakışı devam ediyordu. “Lezbiyen olmak istiyorum, Zigo…!”

  Evet Sende Haklısın Jale / Bölüm 8 (erdal divriklioğlu) 28 Eylül 2015 Polisiye 

“Aynen komiserim, aynen ben de öyle diyorum zaten aynen yani…” Adı Belgindi. Emniyet Müdürlüğünde göreve iş başladığı zamanlar, Belgin Doruk olarak fiskos edilse de. Türk Sineması’nın küçük hanımefendisi diye meşhur olan o güzel kadına benzerlik olarak yanından bile geçmiyordu. Kız kurusu sarışın huysuz bir kadındı Belgin. Ve herkes ona “Aynen Belgin..” lakabını takmıştı. “Yani iğrenç bir dosya komiserim, aynen, aynen anası ile konuşmaya geldik, neydi kadının ismi Kerime ha kerime aynen komiserim ben şimdi kapayım sizi daha sonra arayım. Saygılar Komiserim.”

 

 ......... 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © erdal divriklioğlu, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 19.08.2019 04:02:01