..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hala çevrende bulabileceğin güzellikleri bir düşün ve mutlu ol. -Anne Frank
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Hulki Can Duru
Hulki Can Duru - Yaşam ve Kitaplar
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor? (Hulki Can Duru) 7 Şubat 2016 Politika 

Türkiye ve Türk ulusunun Anayasa ile bir sorunu yoktur. Ancak, siyasal partilerin ve bir çok siyasetçinin bu bağlamda çok ciddi sorunları vardır. İşte sorunsal aslında o partilerin ve o kişilerin kendilerini kurtarma ve aklama çabalarıdır.

  Türk Savaş Uçakları Diyarbakır'ı Bombalıyor! (Hulki Can Duru) 26 Ağustos 2014 Fantastik 

İsrail'in Gazze saldırısının Türkiye versiyonu olarak haber kaynaklarından aynen faydalanılarak kurgulanmış şeklidir. Böyle bir saldırıyı Türkiye Diyarbakır’a gerçekleştirmiş olsa idi herhalde ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinden oluşan Koalisyon Güçlerince çoktan işgal edilmiş olurdu.

  Bir Eski Paris Evinden İçremsel Görümler (Hulki Can Duru) 14 Nisan 2014 Modern 

"Güneş cebimde bir bulut peydahladı. Taş, kördür diye yazdım. Ölüm, geleceksiz. Şeylerin yalnız adı var. Ve: 'Ad evdir.' (Kim söyledi bunu?) Dün dağlarda dolaştım, evde yoktum. Bir uçurum bize bakmıştı, uçurumun konuştuğu usumda. Buydu bizim kendine sonsuz olanı duyduğumuz. Nesneler ki zamanda vardır. (...) Yağmur yağmamazlık edemez. Taş, düşmemezlik." İlhan Berk

  Özel Mezarlıklar: Kârlı Bir Yatırım Kapısı! (Hulki Can Duru) 18 Ekim 2013 Günlük Olaylar 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu yeni yatırım hamlesiyle iş ve istihdam kapısı açılacağı, işsizliğin önleneceği, mezar fiyatlarının düşeceği, dar gelirli vatandaşlarla kampanya ile taksit ve faizsiz krediyle mezar edinebilme olanağı sağlanacağı umuluyor.

  Karanlık Günlere Doğru... (Hulki Can Duru) 19 Eylül 2013 Günlük Olaylar 

Karşımızdaki karanlık güçlerin hiç güldüğünü gördünüz mü? Hiç espri yapıyorlar mı? Onlar hiç gülmüyor, çok ciddi ve kararlılar. “Son gülen iyi güler” diyerek kendilerinden emin bir şekilde bildiklerini okumaya ve hedeflerine doğru ilerlemeye devam ediyorlar. Ellerinde baldıran zehiri, sırtlarında kefenle yola çıkanlardan güzel ve iyi şeyler beklemek mümkün değildir!

  Türkiye’yi Savaşa Sokmak Yasalara Göre Suçtur! (Hulki Can Duru) 7 Eylül 2013 Tüze Felsefesi (Hukuk) 

ABD’nin kör kuklası haline gelmiş olan AKP hükümetinin Suriye ve diğer komşu ülkelere karşı düşmanca söylem ve eylemleri sadece Suriye değil, Mısır ve İran ile olan siyasal ilişkilerimizi bozmakta, ülkemizi ve vatandaşlarımızı misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır.

  Diren Avrupa! Diren Dünya! (Hulki Can Duru) 27 Ağustos 2013 21. YÜZYIL 

Avrupa ülkeleri küresel sömürge ve kolonizasyon düzeneğini ticaret ve siyasetle kirli işbirliği içinde olan Kilise, vakıf ve dinsel kurumlarla (misyonlar, okullar, dernekler) müşterek dayanışma ve ittifakla kurmuşlardır. Kilise ve siyaset bu ilişkiden kendilerine büyük maddi çıkar sağlamış, mazlum ulusların düşmesine ve sömürülmesine öncülük etmişlerdir. Bu durum üstü örtülü olarak günümüzde de sürdürülmektedir.

  Sonları Korkunç Olacak... (Hulki Can Duru) 2 Temmuz 2013 Başkaldırı 

Gezi Parkına yazılan gökçe betik Bulutlardan çiçek damlaları taşıyor Gözleriyle sarmalıyor yağmuru deniz Diren ey bilginin birimselliği, diren !

  G… Kılı ve Siber Teröristler! (Hulki Can Duru) 2 Temmuz 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sürekli olarak gerici dinsel temalarla geviş getirmeyi sürdüren AKP’nin, kent soylu burjuvaları ve gerçek kentli bireyi temsil etmekten çok uzak olduğu açıktır. İstedikleri kadar Versace'den, Dior’dan son moda elbiseleri giysinler, en lüks dört çekerlere kurulsunlar kentli ya da şehirli asla olamazlar.

  Gizli Rüya (Hulki Can Duru) 13 Mayıs 2013 Yaşam 

Bir adam ölmüş diyeler Üç günden sonra duyalar Varlığım ile yuğalar Öyle uçrak bencileyin

  Terörü Çözme Süreci mi Dediniz? (Hulki Can Duru) 2 Şubat 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Aynı bayrak altında yaşadığı halde komşusuna karşı terör eylemine kalkışan aşiret düzlemindeki etnik gruplar insancıl ve devrimci olamazlar. Onlar, gerici ve ırkçı yapıları gereği, ancak faşizme, teröre ve küresel güçlere sığınarak hareket etmek zorundadırlar. Kukla ve maşadırlar. O halde, Türkiye’deki etnik grupların ayrılıkçı eylem ve söylemlerinin tarihi küresel güçlerle işbirliğinin tarihidir.

  İngiltere'nin Kürt Politikası (Hulki Can Duru) 29 Ocak 2013 Türkiye 

“Pantürkizm’e karşı ağırlık olarak Kürt milliyetçiliğini çıkarmak gerekir. Coğrafi durum dikkate alındığında, Kürt milliyetçiliği Türk kovanına önemli bir etmen olarak sokulabilir” (İngiliz İstihbarat Subayı Albay F. R. Maunsell’in Londra’ya yazdığı rapordan, 5 Aralık 1917)

  Ordo Ab Chaos Stratejisi (Hulki Can Duru) 16 Kasım 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Günümüzde terör ve saldırganlığın güçlenmesinin temel nedeni etnik bölücülüğün demokratik ve kültürel haklar, yerel yönetimler, özgürlükler gibi gerekçelerle koruma kalkanları altına alınarak ileri demokrasi adı altında tamamen başıboş bırakılmasıdır. Bir ülkede etnik terör devam ederken, o etnik grubun siyasal ve kültürel ögelerini bir takım sözde reformlarla kaşımaya kalkışırsanız - ki aslında bunlar reform değil sadece bölünmeyi ve parçalanmayı hızlandırıcı etmenlerdir- yapılan tüm o sözde reformlar, siz ağzınızla kuş tutsanız bile, terör örgütünün hanesine artı puan olarak yazılır, örgütün başarısı olarak yorumlanır.

  2012 Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliğine Verildi! (Hulki Can Duru) 13 Ekim 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu soytarılığa en başta Avrupalılar şaşırdı. Hatta bazı çevrelerde bu ilk önce şaka gibi algılandı. Harıl harıl silah üreten, el altından terörizme destek veren, dünyadaki bütün kirli oyunların planlayıcısı ve ekonomik olarak batmakta olan böyle bir kuruluşa barışa katkılarından(!) dolayı ödül verilir mi? AB üyesi bir çok ülke Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve dünyanın bir çok bölgesinde savaşlara kalkışmadı mı, ölümlere yol açmadı mı?

  Çocuklarla Evlenmenin Hukuksal ve Etik Boyutları (Hulki Can Duru) 9 Ekim 2012 Tüze Felsefesi (Hukuk) 

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Azimli Arap yarımadasının iklim yapısını ve evlilik kültürünü göz önüne aldığımızda çocuklarla evlenmenin olağan olduğunu, günümüzde de bu tür evliliklerin garip karşılanmaması gerektiğini belirterek şöyle yazıyor: “Bütün bunlardan sonra özetle diyebiliriz ki Hz. Aişe’nin Hz. Peygamberle nişanlandığı yaş 6 dır. Bu da nübüvvetin 10. yılına tekabül etmektedir. Evlendiği yaş 9 dur.”

  Müslümanların Masumiyeti veya Dolduruşa Gelip Gelmemek (Hulki Can Duru) 29 Eylül 2012 Toplumsal Olaylar 

İslam’a karşı en küçük bir eleştiriyi içlerine sindiremeyen ve hemen dolduruşa gelen, mizah bile olsa bunu fitnecilik, nifak sokmak, İslam düşmanlığı olarak yorumlayan, şiddet ve zor kullanarak bunu önlemeye kalkışan saldırgan bir tepki verme biçimi genelde tüm İslam dünyasına egemen. Üstelik Müslüman inancına göre bu saldırganlık dinsel açıdan kabul gören bir tepki verme biçimi.

  Televizyon Reklamlarındaki Kalitesizlik ve Bayağılık (Hulki Can Duru) 27 Eylül 2012 Toplum ve Birey 

TV reklamları bu ülkedeki psiko-sosyal bunalımın, hastalığın ve ruhsuzluğun çok açık bir göstergesi, adeta toplumdaki gidişatın, zavallılıkların, aczin, yenilginin, çürümenin ve kokuşmanın aynası olmuş. Ruhunu kaybeden toplumlar diğerleri karşısında başarılı olamaz, ruhsuz uluslar ezilmeye ve özgürlüklerini kaybetmeye mahkumdurlar.

  Türkiye Cumhuriyeti Çökerken (Hulki Can Duru) 25 Eylül 2012 Türkiye 

Cephanelikler patlıyor, helikopterler düşüyor, zırhlı araçlar roketatarla havaya uçuyor, ormanlar yanıyor, sağda solda bombalar patlıyor, işyerleri, fabrikalar yakılıyor ve şehit sayısı 500e doğru tırmanışa geçti. Bunların hepsi tesadüf mü?

  Cahil, Kara Cahil, Zırcahil… (Hulki Can Duru) 10 Eylül 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Biz millet olarak lüks otomobillerle dolaşmaya, tesettürlü haşemalı ucubeliklerle plajlara çöreklenmeye, kentlerin çirkin gökdelenlerine tıkışıp kapı önlerine kokmuş pabuçlarını yığmaya, oraları güya «modernize» ederek yaşanmaz hale getirmeye bayılırız. Zengini ve fakirimizle çapulcu güruhundan farkımız yoktur, kentlisiyle köylüsüyle halkımız zır cahildir...

  Mangalda Kalan Kül (Hulki Can Duru) 4 Eylül 2012 Gülmece (Mizah) 

Osmanlı İmparatorluğunda Yeniçeri Ocağına alınacaklar arasında eşcinselleri belirlemek için adayların içi kül dolu bir mangalın üzerine oturup yellenmesi istenirmiş. Çıkan gaz sadece tek bir noktayı etkiler ve küçük bir oyuğa yol açarsa anal kavitenin normal olduğu, dolayısıyla, adayın normal bir erkek olduğu anlaşılırmış. Ancak, büyük bir oyuk oluşursa, veya, mangaldaki küller her yana saçılırsa kavitenin anal ilişki nedeniyle genişlemiş ve bollaşmış olduğu, dolayısıyla adayın eşcinsel/oğlan olduğu hükmüne varılır ve acemilerin birliklere dağıtım bu kıstasa göre yapılırmış.

 

 Etnik şovenizm ve dinsel gericiliğin güçlendirilmesi için tüm kapılar ardına kadar açılırken ulusal kimliğimizin, bilincimizin, istencimizin ve cumhuriyet devrimleriyle büyük zorluklarla elde etmiş olduğumuz kazanım ve özgürlüklerin ayaklar altına alınması, Türk entelijansiyasını sindirmeye yönelik bilim adamları, aydınlar, hukuk, yargı ve medya üzerindeki yıldırma politikaları, Atatürk ve ordunun yıpratılmaya çalışılması kabul edilemez.

Buna izin verenler, bunu hoşgörenler, ülkenin bölünmesini kolaylaştırmak için bilerek dolaylı ve dolaysız yönlendirmeler planlayanlar, yeşil ışık yakanlar, arka çıkanlar, bir gün tüm bunların hesabını vermek zorunda kalacaklarını ve tarihte hangi sıfatlarla hatırlanacaklarını akıllarından çıkarmasınlar.


  05.07.2010 12:06:25 Muhtelif görüşler 

Atatürk'ün gerçek bir dahi olduğu nereden bellidir biliyor musunuz? Çünkü bütün ahmaklar, bütün beyinsizler, bütün budalalar, bütün kuş beyinliler, bütün gericiler, bütün takunyacılar ona karşı çıkmışlardır.


  04.07.2010 09:55:55 Muhtelif görüşler 

Yeni Dünya Düzeni, Küreselleşme, Globalleşme aslında emperyalist, gerici ve insanlık düşmanı bir yağma ve yıkım sürecinin sürdürülmesi ve paylaşılması içindir.

Dünya halkları buna tüm gücünüzle karşı durun ve birleşin !

  21.06.2010 12:00:09 Muhtelif görüşler 

TOPLUMSAL SAVAŞIMDA İLERİCİ GÜÇLER BAZAN YENİLGİYE UĞRAR.


BUNUN NEDENİ ONLARIN DÜŞÜNCELERİNİN VE GİTTİKLERİ YOLUN YANLIŞ OLMASI DEĞİL, GERİCİ GÜÇLERİN İLERİCİLERE NAZARAN O AN İÇİN DAHA AĞIR BASMASI VE HALKI DİN İLE KANDIRMALARIDIR.


GERİCİLER EKONOMİK GÜÇLERİNİ VE DIŞ DESTEKLERİNİ YİTİRDİKLERİ AN İPLERİ KESİLEN KUKLALAR GİBİ YERE YAPIŞACAKLARDIR.


ANCAK, DİNİ KULLANARAK SİYASET YAPMANIN YANLIŞ OLDUĞUNU HALK GÖRMELİ VE BUNU YAPANLARI CEZALANDIRMALIDIR.


SİYASETİ VE DİNİ KULLANARAK ZENGİN OLANLARDAN HALK HESAP SORMAKTA KARARLI OLMALIDIR.


İLERİCİ VE DEVRİMCİ GÜÇLER GEÇİCİ OLAN YENİLGİYE UĞRAYABİLİR, AMA SONUNDA MUTLAKA UTKUYA ULAŞIRLAR.


BU UTKU YENİ BİR SIÇRAMA YARATIR VE DEVRİM ÇİÇEKLERİ ÇOK DAHA ÇABUK BÜYÜR, HIZLA GELİŞİR.

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Hulki Can Duru, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 08.02.2023 06:05:29