..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öyle yaşamalısın ki ölünce mezarcı bile üzülsün. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > Ö.Gökhan Ergüven
4 Ağustos 2018
- Gece -  
Ö.Gökhan Ergüven
“Hayatın gerçeği” nedir? Hani şu filozofların ve toplumbilimcilerin peşinden koştuğu şey. Dostoyevski’ye sorarsanız “hayatın anlamı hayatın kendisinden daha değerlidir” der.


:AHFI:


            Gecenin en karanlık vakti sabaha en yakın zamanlarıymış. Bu sözü hatırlamak istemediğim bir arkadaşım söylemişti. Olmaktan korktuğum yerlere attı hayat beni. Başetmeyi öğrenmek zamanımı aldı. Bazende o çöküşü yaşamak zorunda kaldım. Hafızamda o kadar çok unutmak istediğim yer ve anı varki. Slogan ve ideolojik saçmalıklar hayatı açıklamaya yetmez. Kin dediğin şey sen fark etmeden içinde birikiverir ve sen fark etmeden istemediğini sana söyletir ve yaptır.
              “Hayatın gerçeği” nedir? Hani şu filozofların ve toplumbilimcilerin peşinden koştuğu şey. Dostoyevski’ye sorarsanız “hayatın anlamı hayatın kendisinden daha değerlidir” der.Çoğu insana sorarsanız hayatın gerçeği paradır. Aslında bu soruya çok farklı deneyimlerden geçmiş birçok insan farklı yanıtlar verebilir. Bana gerçek kelimesi çok katı ve soğuk bir his veriyor. Herkesin duymaya tahammül edemeyeceği bir şey gibi. Yinede yüzleşilmesi gereken, hesaplaşılması gereken bir yanı var. Romanlar, hikayeler, resimler ve müzik biraz olsun yumuşatıyor, büküyor bu gerçeği. İyide yapıyor. Yoksa yüzleşmek ve yoluna devam etmek çok daha zor olurdu. Duymaya değer olan sözler aslında duymak istediklerimiz mi? Hayatın kendi anlamı var mı? Yoksa ona bu anlamı biz mi veriyoruz ? Neden soru sormaktan bu kadar çok korkuyoruz ?Soruların kendisi mi çok anlamsız? Yoksa cevaplar mı bizi korkutuyor ? Üzerimize giydiğimiz bir tasarımcının yarattığı bir giysi gibi yaşam tarzlarını, fikirleri hatta diyalog kalıplarını taklit etmek daha kolay değil mi? Önemli olan hayatta kalmak nede olsa. Ne yani çıplak mı dolaşacağız? Ne yani kendimiz mi olacağız? Allah korusun kendimiz olmaktan bizi! Hiç Freud okumadık mı ? Kendin olmak kolay bir şey mi sanıyorum ben ?Bunun yerine birsürü rock tanrıları var, moda ikonları var, spor tanrıları var, toplum liderleri var, edebiyat tanrıları bile var. Birini seçerim ve o benim yerime yüzleşmek istemediğim ne varsa yüzleşir. Banada sloganlar kalır. Aslında konu buraya nerden geldi pek emin değilim. Hani şu yazarken başı ateşlenenlerden biriyim ben. Buraya güneşli bir sabah tasviri, aşkın yüceliğini anlatan bir şiir yada becerebilseydim bir bilimkurgu hikayesi koymak isterdim. Ne yazıkki zor zamanlar bunlar. Değil hayal etmek, nefes almak bile zor. Gerçeklerden kaçmak o kadar kolay değil.

            Gecenin en karanlık vakti sabaha en yakın zamanlarıymış. En çok özlenenler seni en çok yaralayanlardır. Buda benden. Umut oldukça hayat vardır ve yazı oldukça düşleyebilme ihtimalin.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Parça Hayat

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kaçış, Kabullenme ve Kanıt Üzerine
Şişelerdeki Mektuplar
Kırık Oyuncağım
Hikayeler
Tutku
Anlamsızlığın Derin Sığınağında
Bilgelik ve Cehalet
Susamamak
Alıcılarınızın Ayarlarıyla Lütfen Oynayın
Aforizmalar - 2

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Duvar Yazıları (Bitmesin) [Şiir]
Duvar Yazıları (Saçma) [Şiir]
Kalmak [Şiir]
Duvar Yazıları (Bir An İçin) [Şiir]
Işıkları Söndürün [Şiir]
Duvar Yazıları [Şiir]
*dans* [Şiir]
Günbegün [Şiir]
Alfabe [Şiir]
- Ada - [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.