..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İste, sana verilecektir; Ara, bulacaksındır; Çal ve kapı sana açılacaktır -İncil
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Alp Şahin
27 Ocak 2022
Öfkem ve Ben  
Alp Şahin
Yazının üstüne Demir Demirkan – Öfkem ve ben dinleyin


:BDE:
Fizyolojik sebepleri kenara bıraktığımda eskisi kadar agresif değilim, olmamaya da çalışıyorum… Öyle ya… Ölüm diye bir gerçek var… Öfkemle kalbini kırdığım bir iki gün sonra ölebilir, al şimdi başına belayı düşünceleri beni içten içe yiyebilir, bu bir seçenek… Bana bir şey olabilir, eleman ölmeme rağmen hala bana kin tutabilir, bu da bir seçenek… Ha… Ben elemanın kinine karşılık yaratana yalvarıp, hortlayabilir, arada evinde rüzgar estirebilir, elektriğin voltajıyla oynayıp ‘’ulan güzel aile evladı… Millet ülkeyi soydu soğana çevirdi, ona sesin çıkmadı da, taka taka bana mı taktın lan’’ diye isyanlarımla sıkıntı çıkarabilirim bu da bir seçenek... Şaka… Bazen.

Zamanın acımasız olduğu bir gerçek… Teker teker ölüm hepimizi alacak… İster 10 sene, ister 20 sene daha fazla yaşa… Bitecek… İster kendini yogaya ver… Bitecek… İster ben inanmıyorum dinlere de… Yine bitecek… Kaçamazsın... Öleceksin… Şahsen mesela isterdim ki efendi gibi ucuza biramı alayım, ufak ufak biriktirdiğim maaşımla da bir ev alabileyim, aileme bir değer, bir katkı sağlayabileyim isterdim, fakat olmuyor…

Niye olmuyor? Sıradan bir askerin, belli bir soydan gelen şahtan daha iyi olduğunu yediremedik… Niye olmuyor? Son peygamberin onca zengin, okumuş etmiş tüccar varken, 40 yaşında olmasına rağmen salt doğru bir insan olduğunu kabullenemedik… Niye olmuyor? Yerine atadığı Ali’yi irdeleyemedik… Onun öldürülmesini kabullenip gaddar Muaviye’yi baş tacı ettik… Aaa? Alevi miyim? Değilim… Yanlışa yanlış diyen bir bireyim. Niye olmuyor? İsa’nın kendilerini seçilmiş sananların seçtiklerinin yozlaşmış olduğunu göremedik… Niye olmuyor? Musa’nın firavuna kafa tutmasına rağmen, gerçekleri hissedemedik, eski adettir, biz yine öküzleri baş tacı edelim dedik.

Şimdi mesela, özgür olduğumuzun iddia edildiği ilginç bir çağdayız… Erkekler güçsüzleştirilmiş.. Her yaptıkları eleştirilmiş… Kadınlara güç verilmiş… Derken sorgusuz sualsiz ama imzalı deneysel sıvılar vücutlara enjekte edilmiş, devamında yüzlere maskeler taktırılmış… Bilim ve dilsiz şeytan aynı yolda ilerler olmuş.

Hani düzen öyle bir hale geldi ki sanki uyuz ve sinir bozucu 35’li yaşlarında insan kaynakları ile yaşıyoruz… Doğruyu söylediğimizde ‘’ama bu böyle söylenmez’’ deniyor… Eleştiri yaptığımızda ‘’fakat üstünüze karşı tavrınız hoş değil’’ deniyor. Gün sonunda ise çözüm üretilmiyor… Farklılık olmuyor…. Yaratılan sisteme boyun eğilmek mantıklıymış ve olması gerekenmiş gibi dayatılıyor.

Özet: Kim olursanız olun… Kendinize güveniyorsanız her şeye sıfırdan başlayabilirsiniz. Bu yüzden istediğiniz gibi yazıp, çizip hatta konuşup davranabilirsiniz… Yapamıyorsanız da… Eleştirin tabi… Fakat konu eleştirdiğiniz mi yoksa sizin yapamadıklarınız mı? Düşünmeli… (Yazının üstüne Demir Demirkan – Öfkem ve ben dinleyin)Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Metro İnsanları
Farklı Hikayeler, Tek Son
Arasa da Bulamaz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Pelin
Bir Carrefour Akşamı
Ne Fark Eder?
Achilles
Ne Zaman Doğruyu Buluruz?
İyikimsin Bal Gözlüm
Gitmeli, Gitmesi Gereken
Kılıçdaroğlu Kafası
Hz Yunus ve Antlaşma
Nerede Kalmıştık?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Sümükdaroğlu [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Dede Çıplak [Eleştiri]
Saat 1 [Eleştiri]
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye [Eleştiri]
Bir Gece Ansızın [Eleştiri]
Iv. Murad [Eleştiri]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.