..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir gün karşıma biri çıkacak ve bana: "Herşey olması gerektiği gibi olmaktadır, efendim" diyecektir. -A. Ağaoğlu, Yazsonu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Alp Şahin
8 Mart 2022
Neden Karma Ekonomi?  
Alp Şahin
ABD - Rusya pardon Ukrayna - Rusya çekişmesini görünce bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk'ün önemini anladım. ABD nasıl da Dünya'nın hakimi olmuş fark ettiniz mi? Her alanda ama her alanda ABD hükümetinin dediği oluyor.


:BDG:
ABD - Rusya pardon Ukrayna - Rusya çekişmesini görünce bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk'ün önemini anladım. ABD nasıl da Dünya'nın hakimi olmuş fark ettiniz mi? Her alanda ama her alanda ABD hükümetinin dediği oluyor. Mc Donalds ve KFC firmaları BİLE Rusya'ya tavır alıp, satışları askıya alma kararı vermiş. Yahu biriniz tavukçu biriniz burgerci... Size ne? Öyle olmuyor işte...

Amerika, ki kapitalizmin babası, tatlı tatlı firmaların kurulmasına kah destek, kah öncü olarak özelleştirmeyi teşvik etti. Böylece sanki devlet; firmalarda söz sahibi değil de, firmaların sahibi karar merciiymiş gibi gösterildi. Bu durum diğer ''gelişmiş'' devletlerde de başladı... Devletler; ufak ufak kendi vatandaşlarının firma kurmasını teşvik etmeye başladı fakat eskilerden gelen kapitülasyon mantığının da devam etmesine müsaade edildi... Yani bir yabancı, yabancı devlette özel firma da kurabilecekti. Buna da ne deniyor? Globalizasyon yani küreselleşme...

ABD'deki bir içecek firması; aynı isim ve hizmetle bir Batı Avrupa ya da Asya'da da aynı hizmeti verebiliyor hatta üretimini dahi yapabiliyordu. Buraya kadar sıkıntı yok... Fakat zaman ve koşullar değiştiğinde bazı özel firmalar batarken ya da satılırken; bazı firmalar, bir şekilde, farklı yollarla ve farklı nedenlerden ötürü destek alıyor, büyüyor, daha ucuza ürettiği gibi daha ucuza da satabiliyordu. Haliyle bu küresel firmaların sahipleri aynı görüş, düşünce ya da bir şekilde 'bağlara' sahip olduğundan, arkalarında da ABD gibi bir ülke olduğunda 'küreselleşme' mükemmel bir silah oluyordu.

Atatürk; naçizane tahminim bu durumu o zamanlardan ön gördüğü için, o zamanın Türkiye'sine karma ekonomiyi getirmişti. Yani bazı kurumların devletin, bazı kurumların ise özel sektörün elinde olması gerektiğine inanmıştı. Öyle ya; her kurumu da devlet işletemezdi. Aynı zamanda bu durum halkın hak ve özgürlüklerine de karşı gelmek olacaktı.

Nitekim; bazı hayati önem taşıyan kurumların da satılması, olası saldırı durumunda el pençe divan durmaya işaretti. Ne yazık ki bu durumun önemi anlaşılamamış; zaman geçtikçe koalisyon hükümetleri devlet kurumlarına olması gerekenden fazla atamalar yapmış, kurumları, değersizleştirmiş, iş yapmamalarıyla halkı bezdirmiştir. Bunu fırsat gören sağ görüşlü iktidar da iyi hizmet adı alında küresel firmalara su, elektrik, telekomünikasyon, liman hatta alkollü içecek firmalarını ''Tekel''leştirilmeden uzaklaştırmış ve satmıştır.

Buradan nereye geliyoruz? Hemen hemen tüm küresel firmalar Rusya'ya boykot uyguluyor, Rusya'yı yalnızlaştırıyor ve ekonomik buhrana sürükleyerek belki de hükümetin düşmesine sebep olmuş oluyor. Rusya ne yapıyor? Sen beni kovamazsın, ben istifa ediyorum tadında boykotlara boykotla karşılık veriyor. En önemli hamlesi de artık interneti dışa bağımlı olmayacak. Kendi internetini, kendi internet trafiğini yönetecek. Peki… Gelelim esas soruya... Putin'in bu hamlesi defansif değil de aksine ya agresif bir hamle olacak ise? Ya tüm Dünya'nın interneti, sosyal ağı hacklenir ve Rusya'ya bir şey olmazsa? Hazır mıyız?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Farz-ı Misal
Geçersiz Oy
Hayir
Manuel Portakal
Devrimim Benim

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dede Çıplak
Saat 1
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Bir Gece Ansızın
Iv. Murad
Feminizm
Hem Laik Hem Müslüman Olunur
Sevgi İle Git
Oyları Bölmeyin
Yazık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Sümükdaroğlu [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
Bir Carrefour Akşamı [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Achilles [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.