..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan bir küçük dünyadır. (Mibres Kosmos) -Demokritos
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Göktu Kara
Göktu Kara - Bireyus
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Ölü Kitaplar Ülkesi (Göktu Kara) 6 Nisan 2011 Sanat 

Bu kuşatma altında bazı cesur, mert, yüreği güneş gibi harlayan yazarlarımız dik durabiliyorlar, her şeyi göze alıp gerçeği ulu orta yılmadan söylüyorlar ve ceremesini cesurca çekiyorlar. Hiç kimseye mihnet duymadan, dimdik ayaktalar.. Kitaplarını her türlü baskıya rağmen yazıp halka sunuyorlar.

  Nokta (Göktu Kara) 1 Temmuz 2009 Sanat 

En incelikli yazınsal yaratılar yaratıcısının bilinçsel adlandırmalarını beraberinde taşır , aslolan okurun bu tanımlandırmayı kendi içsel süzgecinden nasıl geçirdiğidir.Elekten geçen yorum paragraflarını ,seçilecek eleştiri oklarını, hissedilecek konuları yazınsal düşüncenin döngüsel dışavurumunu kamçılayacak olan iki yazarın içinde barındırdığı hırs,yetkinlik,yaşanmışlık,bilinç ufku,gözlemi,kavgası ve tarafıdır.

  Kemal Özer (Göktu Kara) 1 Temmuz 2009 Yazarlar ve Şairler 

Hayatta bir şiirle büyülenmek kadar güzel şey yoktur doğrusu. Yine insanı şiirleriyle büyüleyen bir şairi yitirdik.,Kemal Özer'i...Zarafeti,zekası,halkın yanında oluşu ile şaşkınlık yaratan nadir şairlerimizden biriydi.

  Ardıç Dede (Göktu Kara) 19 Temmuz 2009 Lirik 


  Öğretmenler (Göktu Kara) 29 Ağustos 2009 Gelecek 

Öğretmenler: Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacaksınız. Ben ve bütün arkadaşlarım sarsılmaz bir inançla sizi izleyeceğiz; sizin karşılaştığınız her engeli kıracağız.” (Atatürk)

  Cahil Adam Kimlikli" İnsanlar (Göktu Kara) 4 Nisan 2010 Türkiye 

“Doğru olan “ı yapmayan “susmayı” tercih eden aileler kara bir kadercilik anlayışıyla hareket ettiklerinde zannediyorlar ki bu olayın vebalinden kurtulacaklar.

  Av/atar (Göktu Kara) 10 Ocak 2010 Doğa ve Dünya 

Avatar” filmi ile ilgili görüşlere, yorumlara bakılırsa emperyalizme karşı çıkıştan bahsedildiği görülür. Aslında bu düpedüz yalandır, palavradır. Filmi dikkatlice izleyenler görebilir bunu… Na’viler kendini savunamayacak kadar acizdirler. Peki bunlara kim yardım edecektir. Saldırgan insanların casus olarak gönderdiği yarı felçli bir asker…

  Kalemlerin Ölümleri Üzerine Bir Deneme (Göktu Kara) 27 Ocak 2010 Sanat 

Dilleri ile şakıyan, kalemleri ile aydınlatan sanat adamları ölüm karşısında dik durabilmişlerdir. Onlar için zaman harcanmayacak kadar değerlidir. Cemal Süreya ölüm ile oyunu bir gökkuşağına çevirirken, Ahmet Oktay arzın merkezine bir yarık açıyordu.. Orhan Veli, dalgasını geçerken, Cahit Sıtkı, ölümün canevine dalıyordu.

  Dilek (3) (Göktu Kara) 31 Ocak 2010 Aşk ve Romantizm 


  Aile İçi Faşizm (Göktu Kara) 5 Şubat 2010 Toplum 

Feodal bir çemberin içinde kıstırılmış bir ailenin, Medine'yi canı ciğeri gibi koruyup gözetmesi gerkirken tüm bilinçsel ve akılsal ışıklarını söndürmüş bir şekilde inancını sarsmadan, vicdanını sorgulamadan, bir akla danışmadan cahiliye Arap devrinin şeytani, kara bilmezliğini günümüzde hortlatması ne vahim bir olay?..

  Kendi İçimizdeki Sevgiyi Boğazlamak Yerine Paylaşmak Daha Elzemdir. (Göktu Kara) 14 Şubat 2010 Sevgi ve Aşk 

Karacaoğlan, “ Ölümden korkup da gününün sayan, ölür gider yar koynuna giremez” derken “zaman “ın önemini vurgulayıp bir an önce sevginin dolu dolu yaşanmasının gerekli olduğunun belirtmiştir.

  Medya - Ateşçileri (Göktu Kara) 28 Şubat 2010 Toplum 

Düşüncelerini empoze etmeye çalışan, ırkçı/kapitalist medyada alan bulmuş, internet sayesinde alanını genişletmiş bu medya-ateşçilerinin hedefi, okurlar, dinleyiciler, izleyiciler, net sörfçüleri, hızı seven ileticiler, gözlemeyi seven masumlar, öğrenme, bilme, özümseme hakkı olan insanlardır.

  Sanal Kaynaklı Cin - Netler (Göktu Kara) 6 Mart 2010 İnternet 

Öyle böyle değil. Ciddi bir sorun. Uluslararası, dünyanın bütününü ilgilendiren bir mesele.. Adım adım gelen, ruhları esir alan tehlikeli bir gidiş..

  Bir Karikatür Bizi Uykumuzdan Uyandırabilir (Göktu Kara) 21 Mart 2010 Yaşam 

Fantastik ve dengesiz bir çağın içindeyiz. Muhafazakarlıkla birlikte batıl inançların, Hayri poturların, Selenaların, bez bebeklerin, büyücülerin, cadıların, vampirlerin, zombilerin arttığı/arttırıldığı, sürekli beslendiği bir çağ bu.. Aklın, gerçeğin yerini hayalin, inancın aldığı bir çağ…

  Cumhuriyete Güven Veren Bir Güneşti (Göktu Kara) 18 Nisan 2010 Unutulamayan Dönemler 

Riski göze alan gerçeği ilke edinmiş, inandığını tüm samimiyetiyle ifade eden ve bunu kendine ödev sayan, günün sahte ilişkilerini soran, sorgulayan, karşı çıkan, tehlikeleri gerekirse tüm inanç ve kuvvetiyle göğüsleyen, yüz ifadesinde ve gözlerinde, yüreği ve zihninin tüm ışıklarıyla bağlı bulunduğu ulusa, Cumhuriyete güven veren bir güneşti “köy enstitüsü öğretmenleri”…

  Yazar Esinini Nereden Alır? (Göktu Kara) 25 Nisan 2010 Yapıtlar 

Uyanış arenasına tepeden kuşbakışı baktığınızda önce kendinizi görürsünüz. Gerçek sanırsınız ilkin, ama birkaç saniye sonra görüntünün değiştiğini hissedip korkarsınız. Geri çekilirsiniz bir an. Bir derin nefes alıp tekrar bakarsınız. Gerçekte gördüğünüz şeyi yazar eserinin sonunda söyleyecektir.

  Dil Eurovision'u (Göktu Kara) 30 Mayıs 2010 Dil 

Bakın Churchill ne diyor: “Ben insanlara yalnız anadillerini bilmedikleri zaman dayak atılmasına taraftarım.” Bu dizi ya yayından kaldırılmalı ya da formatı değiştirilmeli. Televizyon, radyo,sanatçılar, konuşmacılar topluma örnek olmak zorundadır, köstek değil.

  Güneş Yine Doğacak (Göktu Kara) 7 Aralık 2010 Aşk ve Romantizm 

Ankara’daki ilk akşamım… Ü. karşımda. Güneşin nadir olarak rengârenk battığı, buz gibi bir havada, kahverengi paltosuna sarılmış, gülümsüyor.. Kızıl saçları alnına düşmüş, elleri paltosunun cebinde. Bir şeyler anlatmak istiyor gözleri. Ben varamıyorum farkına, güzelliği aklımı almış durumda..

  Sokağa Çıkarken Dikkat Et (Göktu Kara) 12 Ağustos 2010 Anılar 

Emanet bir yürekle sokağın kaldırımlarını adımlarken, içimde bir hüsnükuruntuyla düşlere dalınca hep bu şiir aklıma gelir. Hem gerçek anlamda hem düşsel anlamda evden uzaklaşırken başıma ne geleceğini bilemem. Yürürüm öyle..

  Gün Doğarken Temmuzda (Göktu Kara) 17 Ağustos 2010 Aşk ve Romantizm 

Ü… Duygusal bir kızdı, hassas ve kırılgandı, kimseye kötü bir söz söylemez, söylenen yerden de uzaklaşırdı. Yumuşak, nazik davranışlarıyla herkese kendini sevdirmişti. Çok anlayışlıydı. Onun gülümsemesine herkes hayrandı. Çünkü gülümsediği zaman oradan kötü olan her şey uzaklaşıyordu. Bir huzur basıyordu her yeri…

 

 Bireyus 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Göktu Kara, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 22.05.2019 00:37:45